şükela:  tümü | bugün
  • aşağıdaki video da görünen durumdur;

https://www.motor1.com/…/volvo-head-on-truck-crash/

evet, volvo da pert oldu ama sürücü içinden canlı olarak çıkıyor.
    başka bir araba modeli misal bizim kuş serisi bu tip bir kazaya karışsa ne olurdu diye sormadan edemiyor insan. :(

sürücü sanırım telefona bakarken şeritten çıkıyor. model de büyük ihtimalle 2007-2015 arası sadece isveç torslanda'da üretilen 3. nesil xc70.

edit: şuradan 720p ile bir daha izledim;
    https://youtu.be/jghsof5f57s
    yanlış görmediysem tır arkasında iki tane de kum dolu römork çekiyor!
    1750 kg'lık volvonun en az 10 ton ağırlıklı tıra vurup tırı yoldan çıkarmasını aklım hafsalam almadı.
    ulan iyi! ulan aferin volvo!

bir daha edit: 'kafa kafaya' başlığına takılanlar olmuş. arkadaşlar dikkat ettiyseniz verdiğim ilk link 'volvo head on truck crash'.
    (bkz: head on) ne demek bilmeyen açsın baksın.
    ayrıca volvonun şoförünün hayatını kurtaran en büyük etken 'emniyet kemeri'. arabanızın modeli ne olursa olsun lütfen 'emniyet kemeri'nizi takın!
    'ne varsa yolda var!'
    'iyi yolculuklar!'
  • fikir olarak güzel ve romantik olsa da realite açısından farklıdır.

tıra zayıf noktası olan köşeden vurmuştur.

edit: arkadaşlar zayıf noktadan kasıt, volvo dahi olsa tıra kafadan girse asfalta meze olurdu o araç. spatula ile kazırlardı o direksiyondaki sığırı. lastiğe yakın taraftan köşeden girince alamıyor altına haliyle ve sektiriyor. tırın pert olması falan değil yani mesele. tır denen şey de her türlü pert olur yoksa, tanrı parçacığından mı yapıyorlar tırı?
  • en çok korktuğum kaza tipi.

2001 renault scenic sahibiyim ve muhtemelen benim aracım bu kazada kapı direğine kadar darbeyi alıp beni soldan sıkıştıracaktı.

bundan sonraki aracım twingo olacak fakat ileride kesinlikle bir volvo’m olacak
  • karaktersiz mühendisler illa ki beni masrafa sokacaklar.
  • volvo değil vulvadır, volvo olsa duramazsın.
    tanım: volvo'nun sağlamlığına dair ön yargının aksi durumlarda dahi işlediğini gösteren videodur. ön yargı, pr, reklam ne kadar önemli, nelere kadir, şaşırtıcı doğrusu.
  • kafa kafaya değil köşe köşeye çarpışma olması gereken başlık.
  • çarpışmanın etkisinin tırın zayıf noktası ile bir alakası yok.

fizik yasaları, tırın zayıf noktasına falan bakmaz. hız x kütle = adamın amına koyar.

iki tane ağır kum romörkünü çeken devasa bir tır bir arabaya çarptığında hızx kütle= önünde hiçbir şey duramaz.

ama görüyoruz ki, volvo sadece ön motor bölümün hasar aldığı, kokpitin ise sapa sağlam kaldığı, sürücünün hafif sıyrıklarla kazadan kurtulabildiği mükemmel bir güvenlik sistemi kurmuş. keşke bütün otomobil üreticileri bunu yapabilse.

ayrıca dikkat ederseniz, kaza resmen göre göre geliyor. volvo sürcüsü normalda kamyonun geldiğini görebilecek harika bir görüş açısına sahip ama yine de şerit değiştiriyor. yani muhtemelen ya teleofnla konuşuyor, ya aynalrdan sağına soluna bakıyor, ya telefonda mesaj okuyor ve önüne bakmıyor.

bu hatayı başka bir aracın içinde yapsaydı, bir anlık dalgınlıkla ölmüştü.

bütün otomobil üreticilerinin bu olasılıkları dikkate alarak araç tasarlaması gerekiyor.

trafik şaka değil, bir anlık dalgınlık, hayatınızı alır.

bu arada:
    https://www.youtube.com/watch?v=m7fivfx5j10

ve elbette unutulmaz cevab:
    https://www.youtube.com/watch?v=dndhqzzph0q
  • tam da s40 aradiğim günlerde karşilaştigim kazadir .
    kararimi pekiştirdi :)
  • zayıf nokta değil orası, euro ncap testi gibi kaza olmuş.
  • sürücünün hafif sıyrıklarla sıyrıldığına veya araçtan sağ çıktığına dair bir bilginin veya görselin olmadığı video. o çarpmadan sonra araçtan çıkmaya çalışacak kadar bilinci açık ve sol kolunu kullanabiliyor o kadar. dalak mı parçalandı, karaciğer mi kanıyor, omurlarda ve kaburgada hasar var mı, kafa travması oldu mu.. o iş sıkıntı demedi demeyin. kamyon bu boru değil.

ek: sağ kolunu ve sağ bacağını da kullanabiliyor.. alkışlar volvo’ya. ben ikna oldum.