şükela:  tümü | bugün
 • tanım: yeni nesil antidepresan.

  öncelikle ilacın ilk entryde belirtildiği şekilde snri olmadığı, multimodal etkinliğe sahip olduğu; yani serotonerjik, dopaminerjik, kolinerjik ve histaminerjik ileti yanı sıra glutamat nöroiletimini de arttırdığı bilinmektedir. glutamat üzerinden de etki ettiği için bilişsel fonksiyonlar (düşünme, konsantre olma, karar verme becerisi, hafıza, dikkat...) üzerine olumlu etkileri yapılan çalışmalarda görülmüş. yan etkisinin az olması ve depresyon düzelse bile halen devam eden bilişsel fonksiyonlardaki bozuklukları toparlayabilmesi ve bunu depresyon tedavisinden bağımsız olarak yapabilmesi güzel gerçekten. umarım yapılan araştırmalardaki gibidir ve bunu klinik deneyimlerimde de görebilirim. türkiye'de yeni bir ilaç olduğu için klinik deneyimim yok. yine tekrar ediyorum hiç bir ilaç firmasının reklamını yapmıyorum. kongrelere de kendi cebimden gidiyorum. öperim gül yanaklarınızdan.
 • depresyon tedavisi için kullanılan antidepresan.*
  serotonin salınımını arttırarak depresyon belirtilerini hafifletmeyi amaçlar.
  (bkz: brintellix)
  (bkz: trintellix)
 • genel özellikleri:
  -şu an ödeme kapsamında ve rahat bulunuyor sadece 2x1 i kabul etmeme gibi sigorta kaynaklı sıkıntı var
  -titrasyon yani yarım başlama olayı gerekmiyor
  -cinsel yan etki diğerlerine göre daha az
  -diğer yan etkileri de daha az en sık bulantı ve alerjik yan etkiler oluyor gibi görünüyor
  -zihinsel(kognitif) işlevlere etkisi daha iyi(dikkat planlama gibi)
  -bilişsel yanlılık denilen depresyona sürükleyen düşünce hatalarını azaltıyor.

  asıl entry girme nedenim olan günlük işlevlerde düzelme araştırmasında snrı ve ssrı ilaçlardan daha başarılı bulunmuş
  upsa ile ölçülen bu günlük işlevsellik şunları kapsıyor:
  ev işi/iletişim/finans/ulaşım/planlama eğlence aktiviteleri

  birçok antidepresan ağlamaları vb düzeltse de bunlara etkisi zayıf kalıyor.

  kimyasal özellikleri ile ilgili detaylar: serotonin taşıyıcısı blokeri(ssrı etkisi)+ serotonin 5 ht1a agonist+ 5 ht1b parsiyel agonist+ 5 ht1d, 5ht3 ve 5 ht7 bloker etki

  son notlar:
  -anksiyete bozukluğu tek başına olursa onun için henüz önerilmiyor ancak anksiyeteli depresyonda kullanılabilir.
  -ilaç yan etki yaptı 2 günde mahvoldum diyenler dayanılmaz bir durum oluşmadı ise en az 5-10 gün kullanmalılar ona rağmen bir yan etki var mı bakmalılar. dayanılmaz br yan etki varsa da doktora bildirebilirler yanına kısa süre eklenecek bir ilaçla o yan etkiler azaltılabilir.
  -ilaç etki etmedi demeden önce doktorla konuşulması gerekiyor neden niçin kullanıldığını ve fayda edip etmemesi ile ilgili başka faktörlerin olup olmadığına bakmak gerekiyor
 • hatır hutur kaşındırtan ilaç.
 • birntellix ile tanıştığım antidepresan.

  kaygı ve ölüm düşüncesi azaldı. öfke patlamaları neredeyse yok oldu. daha skin biriyim ve bundan çok hoşlandım. çevremdekiler de farkında. cinsel hayata etkisi ben gibi erken boşalanlar için pozitif yönde. çok güzel denge geldi. şiddetli mide yanmaları için belirli aralıklarla aprazol kullanıyordum. aprazol ihtiyacımı da %25 azalttı. sosyal kaygı ve anksiyete durumlarında heyecan ve titreme yaşadığım anlar da azalmış durumda. iyileşmelerin kalıcı olması ve ilacı ne kadar süre kullanacağım ise belirsizlik konusu.
 • olips’ten biraz daha etkili olan antidepresan ilaç. işlevselliği ve dikkati bozmaz, cinsel yan etkileri yok denilebilir. yaşlılarda tercih edilebilir.
  (bkz: brintellix)