şükela:  tümü | bugün soru sor
  • başta 1977 yılı berlin uluslararası film festivalinde yarışmanın büyük ödülü olan altın ayı olmak üzere katıldığı festivallerden ödülle dönen, kadın yönetmen larisa shepitko imzalı sovyet filmi. film alman işgalcilerden ve işbirlikçi ruslardan kaçan bir grup partizan ve köylünün hikayesi.
    ''kimseye ihanet etmem, edemem. insanın kendi postundan daha önemli şeyler vardır.''
  • durgun akan bir nehir gibi ilerleyen ikinci dünya savaşı filmi. aslında çok uzun değil 108 dakika sürüyor ama filmde hiç aksiyon yok. oyuncuların sürekli değişen ruh halleri ve yer yer yükselen gerilimli müziği ile filmdeki karakterleri anlamaya çalışıyorsunuz.

    filmin temelini oluşturan soru; "yaşamak için vatana ihanet etmeyi mi ? yoksa prensiplerinden vazgeçmemek için ölmeyi mi seçersin ?" filmdeki rus partizanlar sotnikov ve rybak kendilerine bu sorunun cevabını verirken siz de kendinizi onların yerine koyuyorsunuz. siyah beyaz çekilen filmde karın, soğuğun, açlığın, çaresizliğin hüküm sürdüğü cephe ardındaki küçük hikayeler büyük bir başarıyla anlatılır.

    not: filmde andrei tarkovsky filmlerinde görmeye alışık olduğumuz anatoli solonitsyn de almanlar için çalışan hain bir rusu canlandırıyor.