şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rusya'nın yaklaşık 300.000 askeri personel ile yapılacağı dev tatbikat.

  çin ve moğolistan silahlı kuvvetleri de tatbikatlarda yer alacak.savunma bakanı sergei şoygu ise 11-15 eylül tarihleri arasındaki tatbikata 36 bin tank ve zırhlı personel taşıyıcısı ile 1000'den fazla savaş uçağının katılacağını belirtmiş.

  bu hemen hemen topyekün savaş tatbikatı oluyor sanırım.
 • turkiyenin de davet edildigi soyleniyor.

  kaynak: https://m.haberturk.com/…n-turkiye-ye-davet-2135704
 • daha önce sovyetler döneminde yapılanı böyledir
  https://www.youtube.com/watch?v=pnybllbrrxy&t=114s

  bu sene yapılıcak olan en büyüğü sanırım, askerimizin katılmasını çok isterim.
 • nato üyesi türkiye'nin katılması ironik olur.
 • yanılmıyorsam zapad-81'den daha kapsamlı ve büyük bir tatbikat.

  öte yandan şu an için savaş şakşakçılığı yapmanın gereği yok zira rusya bu kadar büyük ölçekli olmasa da bu tip savaş senaryolarını düzenli olarak oynuyor zaten. kişisel olarak beni en çok kaygılandıran şey ukrayna'nın durumu ve olası bir rusya müdahalesi. çünkü geçtiğimiz günlerde, farklı kaynaklara göre 500 ila 1000 arasında rus tankı ukrayna sınırından donbass'a giriş yaptı. topyekün savaş çıkmasına şu an ihtimal vermiyorum ama yakın zamanda ukrayna'dan yine tatsız haberler gelmeye başlayabilir. hatta bu nedenle bazı kişiler bu tatbikatlar için "westok 2018" diyordu, rusya'nın batı sınırına çok fazla tank göndermesi nedeniyle.

  tabii bu tankların külüstür t-62'ler olduğunu da eklemek lazım. o açıdan çok da şey değil. *
 • bu tatbikata sözlük nasıl ilgisiz kalmış anlayabilmiş değilim. soğuk savaş döneminde bile görülmemiş bir boy gösteridir bu.

  rusya belli ki bazı noktalarda varlığını daha şiddetli ve gür bir sesle göstereceğini açık açık, masaya vura vura söylüyor ki yanına da çin’i aldı.

  çok net bir şekilde amerika’ya aba altından sopa gösteriyor. çok değişik bir döneme girecek olduğumuzun da habercisi gibi.

  dünya için önümüzdeki dönem çok parlak değil ne yazık ki. savaş durumu orta doğudan filizlenmiş olsa da, özellikle uygur türkleri konusuyla çin’in doğusuna da yayılabilir.

  böyle dağınık, büyük çaplı ve çok cepheli bir savaşa da dünyanın daha önce tanıklık ettiğini düşünmüyorum. zaten bu kadar büyük çaplı bir tatbikat muhtemelen tam da bu yüzden “ayık olun” demek için yapılmıştır.
 • en cok korkmasi gerekenin siyonizm ve finans kapital dunyasi olmasi gereken tatbikattir.

  ureterek para kazananlar ve de paradan para kazananlarin soguk savasidir.

  ilave: https://hvodinali.wordpress.com/
 • muhtemelen yakın bir gelecekte ukraynaya ikinci rus müdahalesi görebiliriz.

  ya da ticaret savaşında köşeye sıkışması halinde masaya silahını çıkaracak bir çin var. çin gibi küresel ticarete eli mahkum bir ülkenin askeri müdahale yapması herkesi şaşırtır ama bu ihtimali yok saymayalım. oldu bittiye getirebileceği bir hedef seçebilir. belki de güneydoğu asyada bir darbe girişimi.

  tatbikatta iran ya da başka bir ülke olmamasının sebebi, coğrafya. iran vostok'a tank gönderse geri getiremez.
 • hayret sözlükte günmdem olmamış.

  nasıl bir panik yarattığını anlamanız için atv haberini bırakıyorum.
 • rusya'nın askeri açıdan çok tehlikeli ve her daim savaşa hazır bir devlet olduğunu gösteren son 40 yılın en büyük askeri tatbikatı.

  http://www.atimes.com/…at-russias-vostok-war-games/