şükela:  tümü | bugün
  • dünyanin en saglam reklamcilik hilesi.
    sen bütün hatunlari slav olan bi memlekette "cirkin kadin yoktur az votka vardir" diye pazarla, herifler de icip icip "valla lan" desin.

oralarda yedirirsin de burada yemezler kocum..
  • "rusların uzaya tırmanacakları, votkanın icadından belliydi"
    hakan albayrak
  • votka sek mi yoksa enerji içeceği ya da çeşitli meyve sularıyla hazırlanan basit kokteyller halinde mi içilmeli konulu bir sohbet'te sek içen bir rus şöyle dedi.

''eğer enerji içeceği ya da meyve suyu ile karıştırarak içmemizi isteselerdi o şekilde üretirlerdi.''

(bkz: dumur)
  • kola vodka-cok tatli
    limon vodka-supppeeeer
    visne vodka-kirmizi kusuyorsun
    redbull vodka-leziz.
  • ruslarin iyi yaptigi bilinse de dunyanin en iyi votkalari polonya'da üretilir, nasil sampanya fransa'ya maledilse de macar sampanyalarının en iyi olması gibi
  • patlayan bir içkidir. adım adım sarhoş etmez. her kişinin bir votka limiti vardır. o limite kadar hiç etki etmez. ama o limiti geçince birden bire kafa binbeşyüz olur. hızlıca sarhoş olmak istediğiniz akşamlarda vokta tüketebilirsiniz. ama adım adım yavaş yavaş kafamız güzel olsun diyorsanız başka içkilere yönelmenizi öneririm.
  • her türlü içecek içine eder, o yüzden sek tüketiniz...
  • acayip bir içki. yıllarca içmedim kendisini. en son içtiğimde korkunç bir şekilde beni kusturduğu için. birkaç sene önce elma suyuyla birlikte içmeyi denedim ve o gün bugün bu şekilde içiyorum kendisini. kokusu var tabi ama bira gibi, rakı gibi değil. şimdi yine içiyorum. hacı olan annem babam elma suyu içiyorum sanıyorlar. kokuyu farketmediklerine göre sorun yok. ayrıca ilk defa pringles yiyorum yanında. güzel oldu bu üçlü bence.
  • bir kulturun merkezindedir bu icki, o yuzden sadece icki diye bakmak yanlistir.

dogrudur, en iyi vodka yarismalarinda illa rus vodkalari kazanmaz, polonyadan da hollandadan da iyi vodkalar cikar. fakat isin bu kultur kismidir onemli olan, o yuzden vodka dedigin rus votkasi dir. (gonul isterdi ki rus "vodkasi" olsun ama baslik boyle acilmis bir kere)

yoksa efendim, californiada da sahane uzum baglari var, gelirsin napa valley de cok guzel bir sarap icersin ama alabilir misin bir italyanin toskanada ictigi saraptan aldigi zevki? bogaza karsi raki masasinda ictigin bir ispirtonun keyfini bulabilir misin baska bir uzay-zaman koordinatinda?

o yuzden vodka dedigin de azizim, rusyada vodka masasinda icilir. fume balik, sogan, tursu sarttir. bu raconun bildigim kadarini kisaca rus votkasi basliginda aciklamistim. burada ise yuksek musaadenizle tekrarlamak istedigim husus, vodka basligi acilinca oraya herseyden once smirnoff veya absolut yazmanin pek hos olmadigidir. yani pazarlamasi ve dagitimi daha iyi olan bu markalar gunluk kullanimda yaygin olsalar dahi, vodka kulturu hakkinda bilgi edinmek isteyen birini zor durumda birakir.

en iyi vodka nedir sorusu sacmadir tabii ama bu isin bilenleri russkiy standart in (ruskiy degil) adini mutlaka telaffuz ederler. sadece dis tasarimiyla degil tabii, aslen kolay icimi ve guzel, agir tadiyla zevk verir. bildigim bir girisimcei, bu markanin turkiye distrubutorlugu icin 2 milyon dolar nakit onermis, yine de yaranamamis. duyduguma gore daha basarili bir girisimci coktan bu markayi getirtmis istanbula, ritz carltonda fahis fiyatlara satiliyormus.

rusyada volga nehri uzerinde ismini unuttugum bir kasabada dunyanin en buyuk vodka muzesini kurmuslar. aslinda cok buyuk bir yer degil ama barindirdigi cesit binlerle ifade ediliyordu. hepsinin siselerini de dizmisler, tufek biciminde olandan kafa seklinde olana kadar bir suru dizayn var. eger orada bulunmayan bir vodka getirirseniz, mesela bizim tekel yoktu sanirim, istediginiz marka bir vodkayla degis tokus yapabiliyorsunuz. yanliz agir vodka alisverisinizi daha az turistik yerlerden yapmanizda fayda var, zira aynisinin tipkisi markalar iki kilometre arayla 3-4 kat fazlasina satilabiliyor. evet, vodka bir kulturdur ama yanlis alisveris taktigiyle de ancak iki gece idare edecek "kultur" satin almaniz sozkunusu, aman dikkat.
  • kokusu az oldugundan alkolikler tarafından tercih edilen içki...sağda solda pis pis kokmanızın önüne geçer
    bunun nedeni ise aromatik veya kokulu herhangi bir maddenin üretim sırasında kullanılmamasıdır.
    üretimi en basit, en kolay, tadı en sade içkilerden biridir.
    yapımı için gereken etil alkolu (%96) üretmek için şeker üretiminin yan ürünü olan melas kullanılır.
    etil alkol %40 a kadar saf su ile seyreltilerek içine belli oranda şeker katılır. votkamız hazırdır.
    sade güzeldir felsefesinin yanı sıra karışım olarak ta superdir. aqc size schwepps limonu tavsiye eder.