şükela:  tümü | bugün
 • wi-fi üzerinden görüşme yapma imkanı veren vowifi teknolojisi turkcell şebekesinde hizmete girmiş.
  sinyal olmayan yerlerde wifi üzerinden konuşma yapılabilmesine imkan veriyor.

  kaynak: http://goo.gl/ggfxjz

  (bkz: voice over wifi)
 • haberlere göre hizmete giren ama turkcell çağrı merkezinin haberi olmadığı teknoloji.

  bi işi de düzgün yapın amına koduğumun ülkesinde...
 • hücresel şebekenin çekmediği durumlarda eğer bulunduğunuz yerde varsa wi-fi üzerinden telefon görüşmesi ve kısa mesaj (bkz: sms) alıp göndermemizi sağlayan teknoloji. özellikle de uçakta iken çok işe yarayacak. uçak moduna alınınca hücresel şebeke wi-fi üzerinden bağlanıyor. ayrıca gün içinde wi-fi ağırlıklı internet kullanımı yapıyorsanız uçak moduna alıp kullanmak daha mantıklı. çünkü diğer türlü hem hücresel şebeke erişimi hem de wi-fi bağlantısı için güç harcanırken vowifi ile hücresel şebeke erişimi de wi-fi üzerinden yapıldığı için pilden tasarruf edilmesini sağlıyor. fakat şu an için bu teknoloji sadece turkcell'de mevcut.

  https://store.donanimhaber.com/…f237cfdde1274df.png
 • özellikle yurt dışında çok işe yarıyor ve roaming için ekstra ücret ödemekten kurtarıyor (turkcell de böyle diğerlerini bilmem).

  aktifleştirdiğinizde yurt dışında vowifi üzerinden yaptığınız görüşmeler yurt içi tarifenizden ücretlendiriliyor ve paketlerinizi kullanabiliyorsunuz. dikkat edilmesi gereken kablosuz ağ bağlantısının iyi olduğu yerlerde kullanmanız, bağlantı kötü duruma gelirse ya da ağdan koparsanız otomatik olarak gsm ağına aktarıyor görüşmeyi ve roaming ücreti ödüyorsunuz. telefonu uçak moduna alarak kullanmak da bu sorunu engellemenin başka bir yolu.
 • vodafone tarafından yapılan resmi bir duyuru yok ancak galaxy s7'ye dün gelen güncelleme ile etkinleştirilmiş gibi görünüyor. birkaç görüşmede herhangi bir sorun yaşamadım, bağlantı da normal şebekeye göre 2 saniye önce sağlandı. yakında resmi duyuruyu yaparlar sanırım.
 • muhteşem buluş, telefonun çekmediği bir bölgede görev yapmaktayım. wirelessle beraber hayata tutunmamızı sağlıyor.
  her telefonda ve her hatta şuan için olmadığından, bulunduğum yerde telefonla görüşme yapabilmenin ayrıcalığı var.
  hiç değilse internet bankacılığında geren şifre telefona geliyor.
  internet bağlantılı diye telekızları aramayın yanarsınız.
 • yurtdışına, türkiyedeymiş gibi kullanmanızı sağlayan teknoloji. bu açığı amerikalılar kapamış ama türkiye'dekiler daha farkında değil heralde.

  örneğin gidiyorsunuz japonya'ya, bir tane mi-fi yani 3g-4g modem alıyorsunuz operatörden ve telefonunuzu buna bağlıyorsunuz. bir kaç dakika içerisinde japan-telecom yerine vodafone-türkiye yazıyor telefonda, gerisi mutlu son.
 • son zamanların en müthiş teknolojisi.

  bu teknoloji telefonunuz wi-fi ağına bağlıyken internet üzerinden operatörünüze bağlanıp baz istasyonu sinyali olmasa bile hattınızı kullanabilmenizi sağlar. sesli iletişimde ses daha nettir. arama yapabilir, aranabilir, sms/mms gönderip alabilirsiniz.

  faydalı kullanım alanlarından bazıları:

  - yurt dışındasınız, operatöre eşşek yüküyle para ödemek istemiyorsunuz, wi-fi bağlantısı varsa açıyorsunuz wowi-fi özelliğini ve türkiye'deymiş gibi hattınızı kullanmaya devam ediyorsunuz.

  - evinizin/işyerinizin bazı bölgelerinde gsm sinyallerinde çekim problemleri oluyor, iletişim kopukluğu yaşıyorsunuz, wi-fi varsa açıyorsunuz bunu, hattınız full çekiyor.

  - eviniz/işyeriniz sokak seviyesinin altında (kot farkı) gsm sinyalleri hiç ulaşmıyor, wi-fi varsa açıyorsunuz bunu, hattınız full çekiyor.

  yalnız herkes hemen heveslenmesin bütün telefonlarda bu özellik yok. ben turkcell kullanıcısıyım. turkcell'in sitesinden bilgi almak isterseniz (bkz: buraya)

  diğer operatör kullanıcıları da bilgi eklerlerse herkeş için faydalı olur tamam mı

  bu teknolojiyi kullanabilmek için ön koşullar:
  - sim kartınızın ve telefonunuzun 4.5g destekli olması
  - telefonunuzun vowi-fi özelliği olması
  - operatörünüzde teknolojinin mevcut olması ve sizin hattınız için aktiflenmesi (turkcell'deki ismi hd ses)

  bu teknoloji turkcell'de ücretsiz. diğer operatörleri bilmiyorum.

  hepsi kesin bilgi. mutlaka yayalım. yurt dışında kullanım ücreti ödemesin abilerimiz ablalarımız. türkiye'deyken de çağrı merkezlerini arayıp çekmiyor yav diye çemkirmesinler.
 • vodafone ve turkcell'in sunduğu hizmet. fakat türk telekom inatla desteklemiyor.