şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geoffrey chaucer'ın yakın arkadaşı john gower tarafından derlenen, ağıt tarzında yaklaşık 10000 satırlık latince şiir (lat. feryat edenin sesi). 1381'de ingiltere'de gerçekleşen köylüler ayaklanması'na*, kara ölüm vebaya ve diğer karanlık olaylara adanan bir trajedi gibidir de aynı zamanda. şiir boyunca çürümüş toplum yapısı ve kötülüğün* yükselişi başarıyla yansıtılır. gover, dizelerinde haklı olarak, köylülerin ayaklanmasının faydasız ve hükümsüz olduğunu gösterir. şiirlerde göze hoş gelen bir aristokrasi atmosferi sezilir. dizeler arasındaki pasajlar ve bazı dizeler, publius ovidius naso, godfrey of viterbo ve alexander neckam gibi şair ve yazarlara ait olup, gover tarafından bu şiirde bir araya getirilmiştir.

  eve salisbury adlı kişinin parmak uçlarının öpülmesi kaydıyla şuradan eserin tamamı bölümler hâlinde edinilebiliyor.

  "... ı throw my darts and shoot my arrows at the world.
  but where there is a righteous man, no arrow strikes ..."  vox clamantis, aynı zamanda, estonya merkezli olmasına rağmen bu dünyayla pek bir ilgisi olmayan, titanlar'a ilişkin, jaan-eik tulve liderliğindeki bir vokal topluluğudur. tulve için, resmi sitelerinde şu ifadeler geçer:

  "... during the 20 years of its existence singers have come and left again, but one man and his vision of music has always been consistently in the centre ..."

  90'larda tulve'nin paris'te gregorian chant türünde okumaya başladığı eserlerle doğan vox clamantis, bugün oldukça aktif. turnelere çıkıp konserler veriyorlar. herhangi bir amaç için dışarıda bir araya gelen diğer insanlardan çok daha birbirlerine benziyorlar ve aynı amaca adanmış olduklarını her bir tınıda hissettiriyorlar. bu topluluk aynı zamanda, modern müzikal sokrates olarak görebileceğimiz arvo pärt ile (1999'da annum per annum ile başlayan) derin bir bağa sahip ve çeşitli çalışmalarda da sık sık bir araya geliyor. tek başına bu bile ne kadar çağaşırı olduklarını ortaya koymaya yetiyor sanki.