• kısa zaman sonra yorucu olabilen, özellikle seyahatte size eşlik edenlerin tavır ve hareketleriyle çekilmez olabilen olay. yolda dinozoruydu, ne dediği anlaşılamayan saldırgan kayıp uygarlığıydı da cabası. dinozorlar başta ilginç, ama sonradan bir daha bakıyorsun, bildiğin hayvan bunlar. iri kertenkele gibi hayvan. kayıp uygarlıklar da asabiler. ne bir görgü ne bir şey, krolar yani. yani zoolog değilsen, jeolog değilsen bir süre sonra taş, mağara, karanlık insanın içini sıkan, sıkıcı bir seyahat türü bu. meraklısına
  • tek solukta okunan müthiş fantastik jules verne klasiği. okumanız akabinde yazarın hayal gücünü kıskanmanız da muhtemel.

--- spoiler ---
    yalnız yine de değinmeden geçemeyeceğim;
    malumunuz kitapta olağanüstü bir keşif yapılıyor. bilinenin aksine dünyanın derinliklerinde okyanus, bulut, orman olduğu görülüyor. soyu tükenmiş, ilkel, korkunç yaratıkların olması da cabası. bilhassa karşılaştıkları dev insanda benim bile nutkum tutuldu. evet buraya kadar her şey normal, kitabın fantastik olduğunu zaten belirtmiştik. ama otto lidenbrock'un yeryüzüne çıktıktan sonra aklına en çok takılan noktanın pusulanın yönünü şaşırması olduğu da ayrıca ironik. adamın en fazla düşünüp kafa yorduğu şey 'nasıl kuzey değil de güney?' yahu ben bütün bunları görmüş olsam...
    --- spoiler ---

neyse işte görüldüğü üzre böyle de kaptırıyor insan kendini. kitabı bitirdiğiniz gece, hiç vakit kaybetmeden rüyanızda anlatılanları yaşamanız olası. elbette benim rüyamda öykünün sonu kendi isteklerim doğrultusunda şekillendi.
  • büyük bir kısmı şu alıntıyla özetlenebilecek muhteşem kitap,bir kere okumak kesmedi;
    "profesöre kuşkuyla baktım.acaba delirmiş miydi? hiç de belli etmiyordu." -axel, cehennemin dibinde
  • bir jules verne klasigi. (bkz: nostalji)
  • wait a minute. 1959'da henry levin tarafından çekilen de bir versiyonu varmış bu romanın. alec mcewenpat boone, profesör oliver lindenbrook'u james mason, carla götaborg'u ise arlene dahl oynamış.
  • eski basimlarinda "arzin merkezine seyahat" diye cevrilmis olan verne kitabi...
  • jules verne'in bu romaninda dünyanin merkezine bir dağin içinden girebileceğine inanan ünlü bilgin alfred nobel* ve yardimcisi aksel'in maceralarini okuruz... bir kez daha farkederiz ki jules verne aşmıştır...
  • yer yer güzel anlar yaşatsa da nedense biraz overrated bulduğum bir kitap oldu, evet yazar bir kapı açmış ama hep aynı şeyler üzerinden dönen bir kurgu, bitki kalıntıları, iskeletler, dev insanlar, eski hayvanlar vs. kapıyı araladıktan sonra hep beklenildik şeyler. okudum, kitap aktı evet ama vay be ne hayalgücü dedittirmedi.

1860'lı yıllara göre değerlendirirsek evet fark yaratmıştır diyebiliriz fakat yine o dönemlerde çok daha iyileri de mevcuttur.
  • her insanın aklına bir kez olsun gelmiştir bu toprağın binlerce metre altında ne var diye. yemin ediyorum benim aklıma gelmişti diyemeyeceğiniz kadar çok hayal dünyası içeren efsane roman. meraktan kitabı tek solukta bitirebilirsiniz. eski bir bilim adamının şifreli notu rehberliğinde, izlanda’da bir mağarada başlayan yolculuk sürpriz bir şekilde sonlanıyor. keşke adam akıllı filmi çekilsede izlesek. şimdiye kadar çekilen bir çok filmini kimisini geçmişe dayalı yetersizliklerden, yenilerini de kitaptan alakasız karakterler ve olaylar yüzünden beğenmedim. umarım baba bir yönetmen bunu ele alır. çğnkü alınmalı.
hesabın var mı? giriş yap