şükela:  tümü | bugün
  • icinde uzaylilara mesaj bulunan uzay araci.

ornegin amoy dilinde: uzaylı dostlar, nasılsınız, yemek yediniz mi? zamanınız olursa ziyarete gelin.

(bkz: http://www.radikal.com.tr/…03/11/07/haber_94653.php)
  • 1977'de jupiter ve satürn'ü incelemek için uzaya fırlatılmış, bu görevi başarıyla tamamladıktan sonra güneş sisteminin dışına doğru yoluna devam etmiştir. 2008 itibariyle dünyadan yaklaşık 106,5 astronomik birim (17 milyar kilometre) uzaklıktadır ve insan yapımı uzay araçlarının en uzakta olanıdır.
  • hem voyager 1'de hem de voyager 2'de sadece mesajlar değil, başka şeyler de bulunur. mesela şarkılar (bkz: uzayda dinlenecek şarkılar/@kahvedelisi)
  • voyager uzay aracının yıldızlararası gezi rekoru. iki voyager uzay aracı ,dev gezegenlerin keşfini tamamladıktan sonra güneş sistemini terk edeceklerinden ,karşılaşabilecekleri herhangi bir uygarlığa mesajlar taşımaktadırlar.plak kılıfında plağın nasıl dinleneceğine ilişkin bilimsel bir açıklama var.aynı kılıfta gezegenimizin yeri ve çağımıza ilişkin bilgiler veriliyor.bu plağın bir milyon yıl dayanacağı söylenmektedir.
  • standart bir merminin 20 bin katı hızla ilerleyen uzay aracı. serseri kurşun gibi giden irili ufaklı milyonlarca meteor parçacığı olduğu düşünülürse, şu ana kadar sapasağlam yoluna devam ediyor olması hayret vericidir.
  • koskoca uzayda bişeye çarpsa daha da hayret verici olurdu. bu gönderilen aletler bazen bi gezegene, astreoide vs çarpsın diye çok ince hesaplar yapılıyor da yine ıskalıyabiliyor.

(bkz: voyager interstellar mission)
  • pale blue dot

durduk yerde nereden aklıma geldi bilemiyorum ama bu fedakar dostu (aslında hasiktir ordan ne dostu bildiğin makine amına koyayım) anmak istedim.

bilen biliyordur ama kısaca açıklayalım ne olduğunu. voyager 1, 5 eylül 1977 tarihinde uzaya fırlatılmış bir modül. en bilindik özelliği ise içerisinde (eğer uzaylılar varsa ve voyager’i bulurlarsa diye) insanoğlu, güneş sisteminin yeri gibi bilgilerin bulunması. aynı zamanda jüpiter ve satürn’e yolculuklar yapmış, bu gezegenlerin uydularıyla ilgili ilk bilgileri bize kazandıran modül de kendisidir. (jüpiter’in bir tam gününü kaydettiği bir video’da mevcuttur)

ama şu an için en önemli özelliği şu;

bu cihaz, bundan tam 33 yıl önce dünya’dan ayrıldı ve halen çalışır vaziyette görevini yapmakta. yeri ise neresi biliyor musunuz? dünya’dan yaklaşık 17 milyar kilometre uzaklıkta, evrenin derinliklerinde bir yer. ve standart bir mermiden yaklaşık 20.000 kat fazla olan hızı ile yolculuğunu yapmaya devam ediyor. bi’ düşünün; 800 kilo ağırlığında, sadece 450 watt’lık bir güç ile çalışan 77 yapımı bir araç, hiçbir gezegene, hiçbir meteora çarpmadan, şuursuzca, yüksek bir hızda yıllardır uzayın derinliklerine doğru yol alıyor. tek başına.

“tek başına.”

dünya’yı en son 1990 yılının 14 şubat’ında (evet sevgililer gününde) gördü. bir fotoğrafını çekti… ve kayboldu.

neden bu makineyi bu kadar büyüttüğümü, böyle duygusal bir yazı yazdığımı merak ediyorsanız sebebi şu;

hepimizin zaman zaman yalnızlıktan dert yandığı zamanlar olur. tek başımıza olduğumuzu, kimsenin bize yardım edemeyeceğini hissettiğimiz günler gelir. işte ben bu tip duyguları hissettiğimde voyager’i getiriyorum aklıma. onun dünya’dan milyarlarca kilometre uzaklıkta, tek başına, asla geriye dönmemek üzere çıktığı yolculuğunda, o an bulunduğu yeri düşünüyorum. kapkaranlık, hiçbir şeyin, hiç kimsenin, ne bir sesin, ne de bir ışığın olduğu bir boşlukta tek başına olduğunu düşünüyorum. ve bu yaşlı makinenin tüm yalnızlığına rağmen hiç arızalanmadan, hiç çarpmadan, durmadan, duraksamadan yolculuğuna devam etmeyi sürdürdüğünü düşündükçe yalnızlığın üstesinden gelmek daha kolay hale geliyor. garip bir şekilde güç veriyor. yani bir düşünsenize; ondan daha yalnız olan başka birşey var mı?

eğer siz de yalnız olduğunuzu düşünüyorsanız kafanızı camdan çıkartıp gökyüzüne bakın ve voyager’i düşünün. hatta yalnız olmayı beklemeyin. çıkın ve insanlığa bilgi sağlamak için bu koca yalnızlığı çeken dosta minik bir selam gönderin.

bu arada daha önce bahsettiğim fotoğraf yukarıdaki fotoğraf. dikkat ederseniz en sağdaki çapraz çizginin orta kısımlarında minik bir nokta göreceksiniz. evet; o nokta dünya. voyager dünya’ya en son baktığında sadece soluk mavi bir nokta gördü.

hem edit hem not: evet ilgili yazı http://dusunmekicintuvaletegidenadam.tumblr.com/ adresinden alınmıştır fakat şöyle birşey var; #18394326

edit: psychosys'in attığı mesaj sayesinde hızı ile ilgili olarak verdiğim 20.000 kat bilgisinin saçmalığına henüz yeni ayıldım. teknik bilgileri yazarken kaynak olarak nereyi kullanmıştım anımsayamadım şu an ama bilgi bariz yanlış. ufak bir araştırmayla şu anki hızının 17.46 km/sn olduğunu buldum. standart bir tabanca mermisinin hızı da 400-475 m/sn olarak değişiyormuş. hesaplayınca 38,8 gibi bir sonuç çıkıyor. yani aşağı yukarı 40 kat diyelim. 20 kat olduğu da söyleniyor fakat bu farklılık kullandığımız mermi ile de ilgili tabii. ben hesapta standart bir tabanca (handgun) mermisinin hızını baz aldım. daha uzun namlulu, daha güçlü ve çekirdek yapısı daha farklı mermilerde bu oran doğal olarak değişecektir.
  • uzaya yolladıkları türkçe mesaj;

http://voyager.jpl.nasa.gov/…uages/audio/turkish.au