şükela:  tümü | bugün soru sor
 • voyager i ii ile birlikte dünyadan uzaya gönderilen ve içinde sesler, görüntüler, mesajlar olan disk.
  (bkz: voyager uzay aracinda uzaya gonderilen muzik)
  carl sagan bunun için harika bir tanımlama kullanmış: "bottle into the cosmic ocean"..
  ayrıca içindeki sesler nasa'nın sitesinden dinlenebiliyor çok güzel şeyler ve ekstradan ayrıntılı bilgi var. yalnız mesajlardaki türkçe meselesi biraz kötü olmuş fakat genel olarak bence muazzam bir fikir.

  bir de tabii (bkz: altın plak)
 • 1977'de uzaya fırlatılan voyager uzay mekikleri ile birlikte uzaya gönderilen altın plak..

  (bkz: #5472629)

  (bkz: voyager uzay aracinda uzaya gonderilen muzik)
 • "voyager golden record" olarak altın kaplama gümüş diske yazılmış sesler ve görüntüleri içeren içerdiği bilgilerin çalınmasına dair bilgileri evrenin en bilinen atomu hidrojen üzerinden anlatan plaktır. plak akıllı bir uygarlığın eline geçtiğinde ne olur bilinmez çünkü anatomiden atoma dünyadaki günlük yaşama kadar tüm bilgilerin yer aldığı bu set dünyada yaşayan beni bile 2-3 saat başında tutmuş ve geçmişten bir mesaj almışçasına heyecanlandırmıştır. tüm ülkelere dair bilgilerin verilmesinin yanında hititçe gibi günümüzde kullanılmayan bir dil dahi seslendirilmiştir. türkçe'de ise "`sayın türkçe bilen dostlarım sabahı şerifleriniz hayrolsun`" cümlesi yer alırken fotoğraflarda türkiye'den sigara içen ve gözlüklü yaşlı bir dedenin fotoğrafı yer almıştır. genel de dostluk mesajları verilirken bazı ülke müziklerinin de yer aldığı plakta sovyet radyosundan, johnny be good'a kadar bir çok döneme özgü şarkı yer almakta. bilindiği gibi johny be good'un back to the future'da da kullanılmış olması bana ayrı bir ruh katmıştır. siz de tatmak isterseniz goldenrecord.org adresinden plağın tüm içeriğine erişmeniz mümkün.

  (bkz: uzaylı görmüş mulder gibi fırlamak)
 • bizi tüm kainata rezil eden "uzay selamı" için buradan buyrun:

  http://voyager.jpl.nasa.gov/…nguages/languages.html
 • bir carl sagan düşü. biraz zihninizi boşaltıp gerçekten oralarda birilerinin bunu dinleyebileceğini düşününce projenin heyecan verici yanı kat be kat artıyor gözünüzde.

  (bkz: the contact)

  ama bu ne derse elin uzaylısı, o zaman lale falan da işlemez adamlara, ta osmanlı'dan başlarsın işin yoksa:
  "sayın türkçe konuşan arkadaşlarım sabah-ı şerifleriniz hayırlı olsun"
 • yollanan selam mesajları ilgi çekici elbette ama adamlar insanı insan yapan neredeyse tüm özellikleri aktarmış bu kayda, hem de renkli resimli, hani dış uzaydan bir ajan gelse bilgi toplamaya dünyamıza bu kadar veriyle dönerdi ancak. dna sarmalımızdan iç organlarımıza, ne yiyip içtiğimizden nerelerde yaşadığımıza, hangi teknolojileri kullanabildiğimize kadar her şey özet geçilmiş. bana ilginç gelenler bu ünlü selam mesajlarına 6000 senelik akkadian (sümer dili) ile başlanması ve dünya ile alakalı ilk resmin mısır/kızıldeniz bölgesi ile alakalı olması oldu. ya ses/dil ya da daha önceki olası iniş yaptıkları bölgeden tanısınlar istediler herhalde kim olduğumuzu :) bu kaydın en yakın yıldız sistemi alfa centauri'ye yaklaşmasının bile onbinlerce yıl alacağını düşünürsek okyanusa atılan bir şişeden farksız olduğu ortaya çıkıyor.

  http://en.wikipedia.org/…yager_golden_record#images
  http://voyager.jpl.nasa.gov/…ecraft/sceneearth.html

  nasa ve wiki'de yer almayanlarla beraber tüm fotoğraflar ve veriler burada;
  http://goldenrecord.org/

  http://www.re-lab.net/welcome/ buradan da tüm resim, ses, şarkılara erişebilirsiniz.

  sayılı (116) resim var, zaten onlarcası tasvir, çizim, dağ, börtü böcek, az sayıda gerçek insan resmi var, koca dünya, yüzlerce ülke, derken bunca milletin arasından kendine yer bulan bir türk :)
  http://img526.imageshack.us/…131044645clipboard.jpg
 • "music from earth" kategorisindeki parçaların seçimi çok başarılı. taptığımız bilgi kaynağı (jimbo kesinlikle ve kesinlikle hariç) wikipedia'dan öğrendiğime göre, carl sagan, plakta the beatles'ın "here comes the sun" parçasını olmasını arzulamış ancak kodamanların kodamanı şirket emi izin vermemiş buna. yani, böyle bi procede kopirayt derdine düşmek de takdire şayan harbiden. bravo.

  oysa ki, wim wenders'ın plakta yer alan blind willie johnson'ın "dark was the night, cold was the ground" eseri üzerine inşa ettiği olağanüstü "the soul of a man" belgeseli ne de güzeldi ya.. yalnızlığı iliklerime kadar hissetmiştim ben. sagan'ı kutluyorum, amarigan blues'u ve rock'n'roll sembolleri yer almasına karşılık dünyayı değiştiren biritiş gruba izin vermeyen emi'yı ise evren kadar kınıyorum. laflar hazırladım ama şimdi ağzımı bozmayayım. ayrıca, keşke dünyanın "milli marşı" haline gelen "beethoven senfoni no. 9" da yer alsaydı. neyse, en yakın zamanda "murmurs of earth" kitabını okucam.

  "scenes from earth" kategorisinden rezil oluruz bence. allaşkına, "supermarket" resmini açıklayın bana. kadın "bakın biz böyle alışveriş yapıyoruz" deyu rol keseceğine gitmiş üzüm tıkınıyo. "demonstration of licking, eating and drinking" daha bi komedi. dörtgöz herif sürahiyi kafasına dikmiş!!!11! kadın, gene simmons'a özenmiş. oha! şişko ise çocuk gibi tostu farklı yerlerinden ısırıyo. edepsizlik, valla edepsizlik.

  "greetings from earth" bölümündeki türkçe mesaj neden bu kadar batmış -anlayamadım. peter ian kuniholm, tonlamaları gayet düzgün okumuş. ben olsam heyecan basardı ve kekelerdim. "ay ben gülerim" olurdu mesaj. haa, içeriğinden bahsediliyorsa "türkçe bilen arkadaşlarımız" ifadesi uzaylılar aslında türkmüş çağrışımı yapsa da ben komiklik şakalar olarak görmeye eğilimliyim.

  "sounds from earth" ise, neysek o. yorum yapmaya gerek yok..

  http://voyager.jpl.nasa.gov/…cecraft/goldenrec.html
 • umut sarıkayanın da bir karikatürüne konu olmuş plaktır.
  https://www.facebook.com/…2649875426&type=1&theater]