şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı tarihinde karşımıza çıkan voynuk slavca bir sözcüktür. yalnız bulgar değil, sırp, makedon ve teselyalı yerli savaşçılara verilen ortak isimdir.
  kah voyvodasının emrinde, kah da müslüman olmasa da zimmi olan ve osmanlı ile bağıtı bulunan yerel beyin buyruğunda savaş zamanı askeri hizmet verirlerdi. vergi yükümlüsü değillerdi; voynuk beylerinin de illa toprağında tımarlı olma mecburiyeti yoktu.
  buradan itibaren arşivleri mırıl mırıl deşifre eden şu değerli ellerden öpmek gerektiğine inanıyorum;

  (bkz: halil inalcık)
 • bülent özveren'in yıllar önce televizyonda sunduğu bir yarışmada sorduğu sorunun yanıtı.

  soru şöyledir: "padişahlar ya da sultanlar yedikule zindanına idama götürülürken yol boyunca onları yelpazeleyerek rahatlatan kişilere ne ad verilir?"

  bu absurd soruyu hiçbir yarışmacı bilememişti. bunun ardından stüdyodaki birçok izleyiciye, daha sonra telefonla katılan izleyicilere sorulmuş, kimseden doğru yanıt alınamamıştı. en sonunda bülent özveren bu soruyu bilen tek kişi havasında artistik hareketler yaparak cevabı vermişti:

  "doğru cevap, voynuk olacaktı."

  soru ve yanıtı aşağı yukarı böyle hatırlıyorum, ancak özellikle bülent özveren'in sorunun yanıtını alabilmek için dakikalarca yarışmacılara, konuklara, telefonla bağlanan izleyicilere sorması ve bu şekilde yarışma heyecanını artırması belleğimde kazınmış.
 • bugün kpss'de çıkan tarih terimi. derin rusça bilgimle doğru cevabı vermemle özgüvenin dibine vurdum canlı yayında. rusça voyna savaş demek, gönderilenler bulgar sırp askeri olduğuna göre bi ibnelik (slavlık) olduğunu hemen anladım ve voynuk'u işaretledim. sınav iyi geçti, 115-120 net bekliyorum. şaka len şaka, 80 alsam parti verip çaylak kankalarımı çağırcam.
 • kpss 2014'te bir soruya cevap olmuş ve tarih bildiğini sanan herkesi patlatmış terimdir.
 • kpss 2014 tarih sorularında karşımıza çıkan silahlı birlik. ilk defa duydum!
  ayrıntılı bilgi:

  http://www.dallog.net/kurumlar/voynuk.htm
 • yugoslavya göçmeni rahmetli dedemin askerlikten bahsederken aklımda kalan askeri birlik.
  allah rahmet eylesin. dedem sayesinde kpss'den bir soru daha bildim.
 • osmanlı imparatorluğu döneminde balkanlardaki yerli savaşçılara voynuk denirdi. bu savaşçıların pomaklar ile bağlantılı bir geçmişe sahip olması muhtemeldir. çünkü evliya çelebi seyahatnamesinin 3. cildinin 2. kitabında bulgarca ve sırpça'ya benzeyen voynuk dilinden "genellikle halkı bulgarca, voynukca ve sırpça konuşurlar. zira bulgar dili bu şehirden yayılmıştır. bu dili icat eden ladika adlı papaz burada ölmüştür. onun için bu şehir halkı tamamen bulgarca bilirler." diye söz etmektedir.