şükela:  tümü | bugün
  • uzun versiyonu; "sitemize girerken vpn kullanın diyen alışveriş servisi" olacak başlık.

    bu servisin adı bonusway'dir, eski adıyla bonusbay. problemin detayına girmeden önce bonusway'i tanıtalım: online alışveriş yapılan sitelere girerken bunların sitesi üzerinden gidiyorsunuz ve sitesine göre değişen yüzdelerle bonus kazanıyorsunuz. mesela aliexpress'ten 100 liralık bir alışveriş yapacaksanız, bonusway ile aliexpress'in anlaşmasına göre bonusway size %5 bonus veriyor. bu bonusu almak için önce bonusway'in sistemine girip login oluyosunuz, oradan aliexpress sitesini açıp alışverişinizi yapıyorsunuz. bonusway'deki hesabınıza 5 liralık bonus düşüyor. yaptığınız alışverişlerle bonusunuz belli bir miktarın üzerine çıkınca (30 tl idi sanırım) bonusway'e hesap bilgilerinizi veriyorsunuz ve para hesabınıza yatıyor. bu sistemin genel adı "cashback".

    şimdi ülkemizde paypal falan yasaklı olduğu için bu kullanma şekli bol miktarda kart bilgisi içeriyor. hem alışverişi yaparken, hem de bonuslarınızı hesabınıza isterken kart bilgilerinizi birilerine vereceksiniz. bonusway de diyor ki, "bizim sistemimize girerken vpn kullanın". bunu deme nedenleri de sitelerine erişim kısıtları konulması vesaire imiş.

    şimdi efendim, lütfen internetten alışveriş yaparken vpn kullanmayın. özellikle sağda solda dolanan ücretsiz vpn'leri asla kullanmayın. çünkü vpn demek internete başka birinin bilgisayarı üzerinden erişmek demek. yani siz hepsiburada'ya kart bilgilerinizi verdiğinizi düşünürken aslında hong kong'da bir adamın bilgisayarına o bilgileri yolluyor olabilirsiniz, çünkü vpn böyle çalışır. kart bilgilerinizi başka birine yollamak istemezsiniz değil mi? kendi karını düşünüp sizin güvenliğiniz için en küçük kaygı taşımayan sitelerin sizi vpn kullanmaya teşvik etmesine de kanmayın. uyanık olun.