• 3dmax için başarılı bir global illumination eklentisi. bulgar yapımı.

  http://www.chaosgroup.com/en/2/vray.html
 • 3ds max kullanıcıları için üretilmiş olan bu render motoru kendi bünyesinde barındırdığı malzemeleriyle alınan render ın daha doğal ve gerçeğe yakın olmasını sağlar. normal bir render motoruyla vray in farkını anlamak için camdan yapılmış bir bardağın ışıklı bir ortamdaki renderını almanız yeterli olacaktır. max in orjinal render ında bardağın gölgesi siyah olurken vray le alınmış bir render da gölgeden bardağın cam olduğunu kristalize görüntüsünden hatta dolu olup olmadığını dahi anlayabileceksinizdir.
 • ilk başta 3d studio max için üretilmiş olup şimdilerde maya versiyonu da çıkan, bence 3dsmax ın render motoru eklentilerinden en iyisidir. en iyi derken diğerlerinden çok üstün render sonuçları vermesi kastedilmiyor. diğer render motorları da süper kalitede görüntüler üretirler. vray ın üstünlüğü, çok çabuk öğrenilebilmesi, makinayı çok kastırmadan güzel çıktılar verebilmesi, çok az ayarla hızlı ve kaliteli global ilumination yapabilmesi, karmakarışık parametrelere bulaşmadan default haliyle bile doyurucu çıktılar vermesi, içerdiği yardımcı araçlarla sıkıştığınız yerde hayatınızı kurtarabilmesi gibi özellikleridir.

  buradan vray ın basit bir render motoru olduğu çıkarılmasın. çünkü size sunduğu default parametrelerin ötesine geçmeye başladıkça ince ayarların zenginiği her türlü sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.. profesyonel bir vray kullanıcısı, gerçekten ayırt edilemiyecek hiperrealist sahneler üretebilir.

  ayrıca bir çok film ve videonun cgi efektlerinde kullanılmıştır. ilk akla gelen, final destination 2 filminde kamyondan düşüp ortalığı kana bulayan ağaç kütükleri, tamamen vray ile renderlenmiştir. bundan başka, the matrix reloaded, ying xiong, the house of flying daggers gibi filmlerin bir çok sahnesinde kullanılmıştır.
 • hata verip 3ds max'i kapatıyorsa, opengl hayat kurtarır.
 • proxy ayari ile cok kalabalik sahneler (ayni objelerin tekrariyla olusan) rahatlikla kotarilabilmekte. objeye sag tiklayip "vray mesh export" secip, cikan menude "automatically export.." seceneginin secili olmasina dikkat edip ok diyorsunuz, eski objeyi siliyorsunuz. yeni yarattiginiz proxy'i instance ile gereken yerlere kopyaliyorsunuz. ayni kalitede daha kisa zamanda. nefis iste.
 • ilk başta 3ds max için üretilen, daha sonra maya versiyonu da çıkan render motorudur. 3d ile uğraşanların canı ciğeridir. gerçeklik bakımından ciddi rakipleri olsa da hız konusunda pek rakibi yoktur. fazla detaya inmeden, ayarlar pek değiştirilmeden gerçeğe yakın ve hızlı renderlar alınabilir. fakat ayarlar öğrenilmeye başlandığında default ayarlarla alınan renderlar bile komik gelmeye başlar kişiye. bu seviyeye gelmek için ise pek fazla kasmaya gerek yoktur. çünkü vray daha az ayarla daha gerçekçi renderlar alınmasına olanak sağlar ve öğrenmesi diğer render motorlarına göre daha kolaydır. bir de irradiance map menüsünden görüntü kalitesi low veya en fazla medium, çözünürlük ise 800x600 ayarlandığında bu bize en azından bir kaç saat kazandırır. (tabi sahnede kullanılan materyallere göre bu süre değişebilir.)
 • http://marekdenko.net/?page_id=3 adresinde slovak bir herifin 3ds max , photoshop ve vray üçlüsüyle neler başarabildiği görülebilir."street of memories" adlı çalışma sanırım cg konusunda ne kadar yol alındığının da bir göstergesi.
  (bkz: cg)
 • (bkz: chaosgroup)
 • rhinoceros, sketchup, cinema 4d gibi 3d programlarına da eklenti çıkarmış ancak 3dsmax'deki görsel etkinliğini programsal olarak gösterememiş görselleştirme eklentileri arasında diğerlerine oranla açık ara önde plugin.
hesabın var mı? giriş yap