• 15 katli ana binasindaki 6 tane asansor icin onlarca kisinin sira bekledigi ve sadece yukari gidecegi belirtilen asansorlerin yukari gittigi; her adimda farkli sifreler isteyen bilgisayarlarin bulundugu;icinde bari olan ve dev bir kus kafesi icinde bes on tane kus bulunan ilginc universite.
  • amsterdam sehir merkezine yaklasik 20 dakika mesafede olan, onunde korkunc buyuklukte bir bisiklet parki olan universite. oraya buraya konmus kocaman tahta bankimsi oturma yerleri ve adim basi bulunan internet istasyonlariyla goz doldurmaktadir. ve tabi ki iced cappucinolarina katik olan cikolatali muffinleriyle!
  • kampusu olmayan universite. de boelelaan ve van der boechorststraat caddelerinin kenarlarina dizilmis binalardan olusur. biraz cimen disinda yesil bir alani yoktur. kucuk bi alan kaplamasina ragmen binalari ve duzeni karisiktir, fakat zamanla alisiliyor. hastanesi* meshurdur. okuldan cok bir is merkezini andiriyor bana, ozellikle ana binasi. fen bilimlerinde sosyal bilimlere kiyasla daha basarili gibi duruyor. ozellikle biological psychology departmani dunya capinda. netherlands twin register'i kuran dorret i. boomsma departmanin basinda bulunuyor. senede yuze yakin makale cikariyorlar, korkunc bir database'leri var.

merkezden 5,16 ve 24 numarali tramvaylar okula kadar geliyor. ulasimi zor degil. egitimi iyi de olsa, 4 seneden fazla vakit gecirilmez burada sanki.
  • 'internet and web technologies' master programına kayıt yaptırdığım, depozito olarak 500 euro ödediğim, sonra gitmekten vazgeçip, yurda döndüğüm, güzide bir üniversite. ( evet, depozito yandı. ) okul avrupa birliği vatandaşlarından yıllık 1500 euro talep ederken, türk vatandaşlarından 9000 euro talep etmektedir. başarılı öğrencilere de 5500 euro burs vermektedir.
    benim yaptığım basit hesaba göre bir türk bu üniversitede ne kadar başarılı olsa da, bir avrupa birliği vatanşı kadar değer ve iltimas görmemektedir.

o zaman günün aforizması gelsin;
    ' ilim amsterdam 'da olsa git, ama bu şartlar altında değil. '
  • ön ekleme:
    üniversitenin hikayesi benim çok hoşuma gidiyor.
    1880 yılında devlet ve kiliseden yardım almadan bağımsız bir şekilde kuruluyor. bu yüzden adı vrije, yani free, yani özgür. füğ şeklinde hoş bir telaffuzu var, vu diye yazılır. logosu griffin; aslan vücutlu, kartal kafalı ve kanatlı mitolojik yaratık.

kampüs amsterdam iş bölgesi olan zuid ile amsterdam'ın banliyösü de denilen amstelveen şehrinin sınırları arasında oldukça elit bir bölgede yer almakta. meşhur o2 laboratuvar binası ve acta binaları da buradadır. (ek not: hemen yanlarında the edge isimli dünyanın en yeşil/verimli binalarından birisi olan akıllı bina var. çok çok güzel bir iş merkezi)
    öğrencilere konaklama imkanı ise amstelveen sınırları içinde, okula yürüyerek 30-45, bisikletle 10-15, metro/tramvayla 5dk mesafedeki uilenstede adı verilen mükemmel kampüste sağlanır. sessiz, sakin, yemyeşil ve etrafında bol akarsu olan harika bir yerleşim yeridir uilenstede. telaffuzu çok zor fakat o(a/ö)ğle(ı)ns(ş)teğd(ı/e) gibi değişik bir şekilde söylenebilir.

eğitim ve konaklama kampüsleri amsterdam bos ve amstelpark isimli orman ve parka yakındır. yaz aylarında havanın kararması 11'i bulduğu için iş/okul çıkışı rahatlama gibi problemler olmaz pek.

kendileri ayrıca mart 2018 itibariyle 5 ay boyunca bünyesindeki muhteşem eğitim ve araştırma hastanesinde * araştırma yapmama izin veren güzel okul, yeni geçici okulumdur. times higher education* sıralamasında 2017 itibariyle dünyada 156. sırada olmasına karşılık medikal araştırma anlamında, yine aynı listede, dünyada 65. sıradadır.
    hastane özellikle son yıllardaki kanser araştırmalarıyla gündeme geldi. ha ben farklı bir alan için gidiyorum o ayrı.

hastane gerçekten muazzam. çok büyük, içinde kaybolmak zor değil. fakat oldukça düzenli ve bu sayede gayet sakin. tepesinde tatlı sarı helikopteri gün boyunca oradan oraya uçup geliyor.

ekleme: vumc, şehrin diğer üniversite hastanesi olan amsterdam university medical center (amc) ile birleşti ve ortak isim amsterdam umc oldu. vumc + amc = umc diyorlar hatta buna.
  • degisim programi ile gelen ogrencilerin ingilizce kapasitesine inanamayan,sanki bir aptalla konusuyormuscasina yazmamizi bekleyen universitemsi
  • ingilizce konusunda takıntılı olan üniversitedir, hollanda da üniversiteler yüksek lisans için toefl ibt testinden 80 puan almayı yeterli görürken, bu güzide okul 92 istemektedir. benimse yukarıda bahsi geçen sınavda 91 almış olmam, olaya ayrı bir renk katmıştır.
    amsterdamın zuid bölgesinde bulunmaktadır. içinde kocaman binalar bulunan ufak ve oldukça iç karartıcı bir kampüsü var. bu okulda master yapan bi hatun kampüsü psychedelic olarak tanımlamıştı. kampüsü görünce ne demek istediğini anlıyo insan. kampüsün bu yapısı sosyal bilimlere yaşam alanı tanımazken, pozitif bilimlerin özellikle de bilgisayar bilimlerinin gelişmesi için gerekli ortamı sağlamıştır. minix'in yaratıcısı ve operating systems,computer networks gibi birçok kitabın yazarı andrew s. tanenbaum bilgisayar bilimlerinin yıllarca başkanlığını yapmış, hala da bu okulda ders vermektedir.
  • amsterdam'da bulunan, ekonomi bölümü gayet sağlam bir üniversite. türkiye'de de değişimle pek çok öğreniciyi kabul ediyorlar. giden öğrencilerden birisi deneyimlerini paylaşmış.
  • amsterdam'daki ikinci devlet universitesi, digeri icin (bkz: universiteit van amsterdam). amsterdam'in disina dogru, buitenveldert semtine yakin olan, butun fakultelerinin bir arada oldugu kampusuyle derli toplu bir imaj verir ama gri renkli binalariyla cok soguk bir havasi vardir, ne zaman gitseniz icinizi karartir*. egitim yapisiyla amsterdam universitesine gore daha tutucudur (bilimsel anlamda soyluyorum). sosyal bilimler bolumleri cok ust duzeyde olmasa da, bilgisayar muhendisligi gibi teknik bolumlerinin iyi oldugunu duydum*.
  • bunyesinde buyuk ve onemli bir hastaneyi de barindirir.
hesabın var mı? giriş yap