şükela:  tümü | bugün
 • subscribe edilesi, youtube'un en iyi geek kanalı*. yine de vsauce2 kanalı daha ilgi çekici.

  [http://www.youtube.com/user/vsauce http://www.youtube.com/user/vsauce]
 • çok seyrek video çıkarmasına rağmen videolar o kadar dolu ki, tamamını araştırmanız sindirmeniz falan 1 günü rahatça buluyor.
 • video altı linkler ile baya kaliteli vakit öldürten yayın. dong ve lüt bölümlerinden bahsetmiyorum bile. yaratıcısı michael stevens.

  güzel bölümlerinden biri
 • - tanrı öldü ve michael stevens olarak geri döndü.
  kesinlikle takip edilmesi gereken youtube channel'ıdır.
  "hayvanların neden tekerleri yoktur, ayna ne renktir, gölgenin ağırlığı ne kadardır" gibi anlamsız gibi görünen soruların açıklamasını binlerce parçaya bölerek sistematik şekilde beyninizi yoran michael ve ekibi, her videonun sonuna, bölümde bahsedilen bilimsel olguların ya da diğer tüm kaynakların ayrıntılı listesini verir. on-on bes günde bir çıkıyor artık yeni video, ancak dediğim gibi, içerik öylesine dolu ki, o sizi bir sonraki videoya kadar oyalıyor.
  fonda çalan müzikleri de yine youtube ve soundcloud'da sanat icra eden jake chudnow hazırlıyor.
 • favori kanalım diyebilirim, mythbusters'tan çok daha akıcı ve etkili. bazen konudan çok uzaklaşabiliyorlar ama her saniyesi enteresan.
 • her gün yeni bir video koysunlar da öğrenelim, keşfedelim, nöronlarımızı ucuca ekleyip halay çektirelim dedirten youtube kanalı. "hey vsauce! micheal here!" ile başlayan videoları "and as always, thanks for watching!" cümlesiyle biter. izlenmeli, izlettirilmeli.
 • gün içinde durduk yere, "hey vsauce, michael here" deme sebebi. henüz 22, 23 yaşlarında bu işe başlayan, şimdilerde 27 olan michael, university of chicago mezunu olup, bu okulun neuropsychology ve english literature bölümlerini bitirmiştir. merakı ve ilgisi, yaptığı işi bu kadar kaliteli kılmıştır. keyif aldığı şey üzerinden ciddi paralar kazanmaktadır. muhtemelen hakkıdır.

  hakk'a tapan.

  milletimin istiklal.

  evet, saptı biraz. michael da sapıyor.
  isabetli bir referans olsun.
 • (bkz: 1veritasium)
 • vsauce'un michael'ının daldan dala atlama becerisi bende olsa şimdiye çoktan şempanze olmuştum. videoda direk konuya başlama hızı olsun, konu değiştirme hızı olsun tadından yenmeyen şeyler. zaten biraz da bu hızlı akış bu dinamiklik izlettiriyor kendisini. herkese tavsiye ediyorum.

  http://www.youtube.com/user/vsauce
 • 28 temmuz'da yüklediği "what will we miss?" video'su ile kalbimi yine yeni yeniden kazanan youtube kanalı.
  video şuradadır.
  vsauce'un kardeş kanallarından minute physics gibi bir çeviri sayfası olsa, gönüllü olup bütün videolara üşenmeden altyazı çeviririm. (dip olmayan not: mp'nin çeviri sayfası şurada, ilgilenen bir el atabilir.)
  ingilizcesi olmayanlar için video'nun içeriğini şöyle özetleyeyim.

  ya da biraz da kendi zevkim için de özetliyor olabilirim. neyse ne.

  --- spoiler ---

  video genel olarak "uzak gelecekte neleri kaçıracağımızı ve gelecek nesiller bugüne dair neleri kaçırmış olacak?" konusuyla ilgileniyor.

  misal, 22.000 yılında, çernobil ve çevresindeki araziler "ancak" yeni yeni yerleşime açık hale gelebilecekmiş. doğaya verdiğimiz hasar, ancak o tarihte tamamen silinecek.

  daha çarpıcı şeyler var. misal, çıplak gözle görülebilecek kadar parlak bir galaksi var gökyüzünde. elbette şehir ışıklarından göremiyoruz, kırsal bölgelerde daha net. adı andromeda. *. andromeda, bize saniyede 300 km hızla yaklaşmakta. yaklaşık 4 milyar yıl sonra samanyolu ve andromeda çarpışacak. ve iki galaksi birleşip, tek bir galaksi halini alacak. bu tek galaksinin adı da, samandromeda olacak. * *

  elbette, o sıralarda dünya yüzeyi, güneş'in su ısıtmasından dolayı meme yapıp venüs gibi olacağından dolayı, bu muhteşem gökyüzü olayını herkes kaçırmış olacak. ama düşünsenize, iki galaksi çarpışıyor! devlerin çarpışması!
  neyse, sakinim.

  ama bizim de avantajlı olduğumuz kısımlar olacak.
  misal, internetin doğuşuna tanık olduk!

  ya da daha astronomik bir örnek için;
  ay, gezegenimizin çekim alanından her yıl 1 cm daha uzaklaştığından dolayı 600 milyon yıl sonra, dünya'dan o kadar uzaklaşmış olacak ki, insanlar ya da farklı türden torunlarımız, asla tam güneş tutulmasını göremeyecek.

  ya da 52 bin yılında, niagara şelalesi toptan kurumuş olacak. gerçi, biliyor musunuz, bu benim pek umurumda değil. sonuçta ben de niagara'yı görmedim. 52k yılı insanının canı cehenneme!

  ama en önemlisi, gelecek kuşaklar, "seni" kaçırmış olacak diyor michael abimiz.
  parlak gök olayları, niagara, internetin doğuşunu falan boşver.
  sen, sana sahipsin.

  --- spoiler ---

  sanırım önemli olan da bu.

  "and as always, thanks for reading" şeklinde kelime esprimi de yapar kaçarım ben usta.
  haydi rastgele!