şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vss (vinovka snaiperskaja spetsialnaya) vintorez, sovyetler birliği döneminde özel operasyonlar için petr serdjukov'un önderliğindeki ekip trafından özel geliştirilmiştir. 9x39 mm sp-5 veya sp-6 armor piercing özellikli subsonic ammunition kullanır. şarjörü 10 veya 20 mermi alabilmektedir. boş ağırlığı 2.6kg, pso-1 dürbün ve dolu şarjör ile ise 3.41kg'dır. toplam uzunluğu 894mm, namlu uzunluğu 200mm'dir.

  silaha bütünleşik susturucuya ve flash suppressor'e sahiptir, tesirli menzili 400mt civarındadır. kullandığı zırh delici mermiler (sp-6) bu menzil dahilinde pek çok askeri personel zırhını delip geçebilecek güce sahiptir. her ne kadar tesirli menzil'i 400mt civarında olsa da, sovyet döneminde keskin nişancı tüfeği olarak, as val ile aynı dönemde ve benzer prensipler üzerine geliştirilmiştirler. buna karşın 400mt'lik menzili sebebiyle vss vintorez'i özel amaçlı taaruz tüfeği olarak değerlendirmek yanlış olmaz. tekli atış yapabileceği gibi otomatik atış da yapabilir. üretim ve geliştirilme amacı da özel kuvvetlerin (spetsnaz) operasyonlarında kullandığı ak-47'lerin yerini almaktır.

  her ne kadar susuturucu kolay taşıma amacıyla sökülebilir olsa da, susturucu olmadan ateşlenmesi önerilmez; namlu tasarımı susturucu için yapılmıştır.
 • ellerimde bir tane tutabilmeyi çok istediğim, büyükler için oyuncaklar içinde en güzeli, en cicisi.

  bir "silah" olduğunun ve "öldürmek" için üretilmiş olduğunun farkında olarak, amacından çok kendisine, mühendisliğine ve tasarımına hayranlık duyuyuroum. kendisi compact ve hafif, ahşap dipçiği estetiktir. rus dehasını en iyi yansıtan silahlardan biridir. her ne kadar dragunov svd uzun menzili ve kulak patlatan sesiyle veya ak-47 yaygın kullanımı ve güvenilir yapısıyla ünlü olmuş olsalar da, vss vintorez bambaşkadır.

  dünya üzerinde milyon tane avtomat kalashnikov türevi vardır, hatta görgüsüz araplar sigalararını yakmak için zaman zaman ak-47 kullanmaktadırlar (http://www.snotr.com/video/485) veya düğünde şurda burda hoyratça havaya kurşun sıkmaktadırlar. yine benzer biçimde dünya üzerinde binlerce dragunov svd türevi vardır; ırak'ta "al kadesih", çin'de type 85 ve ndm-86 isimli benzer iç aksamlı kopyaları yapılmış, ayrıca romanya'da romak fpk, yugoslavya'da da zastava m76 kod adıyla ak-74 çakması benzerleri üretilmiştir. bununla da kalmamış, sovyetler döneminde bile "tigr" isimli sivil modelleri üretilmiştir. sadece avrupa'da bile yüzlerce dragunov svd koleksiyon veya avcılık amacıyla bulunudurulmaktadır.

  oysa şu ana kadar çok, ama gerçekten çok az sivil, hele doğu bloğu dışında çok daha az kişi elinde, koleksiyonunda vss vintorez bulundurabilmiştir. vss vintorez, 400 metreden kesin ölümü garantileyen, bütünleşik susuturucuya sahip çok ama çok tehlikeli bir silahtır. öyle ki, a.b.d. içinde onlarca kayıtlı dragunov varken, henüz kimsede yasal olarak vss vintorez yoktur, olamaz da; silah edinme özgürlüğüyle tanınan amerika'da bile, vintorez dahili susturucusu ve flash suppressoru sayesinde alabildiğine yasadışı ve elde edilmesi imkansıza yakın bir silahtır.

  edinme zorluğu bir yana, isabet yüzdesi, sessizliği, ergonomik yapısı ve şık görünümü bir araya gelince vss vintorez bakıp iç geçirilecek bir mühendislik eseri olmaktadır.

  ayrıca buram buram 80'ler dönemi rusyası kokar bu silah... duruşunda, endamında bile 80'ler vardır, o derece.
 • battlefield bad company 2'de recon* kitinin güzel bir silahıdır. otomatiktir ve sessizdir. her menzil için uygundur.
 • dünyadaki en ilginç tüfeklerden birisi. mermisi 16 gr ağırlığında olup, namlu çıkış hızı standart 9 mm ve 8 gr. silahlarla aşağı yukarı aynıdır. hal böyle olunca 2 kat enerjiye sahiptir. böylece zırh delebilir.
 • pubg’deki (bkz: player unknown’s battlegrounds) dps’i en düşük sniper olmasına rağmen hem 9mm gibi tabancalardan takır takır toplayabileceğiniz mermiyle çalışması, hem de kendinden 4x dürbünlü ve susturuculu olması nedeniyle en komple silah.
 • pubg'deki en iyi silahtır. kullanmayı bilene tabii ki. bir numaraya ister assault ister dmr al, bunu iki numaraya monte et. kafan rahat olsun. otomatiktir fakat çok seri değildir. çatışmada güven vermez. gizli saldırılarda ya da pusuda tercih edilmelidir. silahın en iyi özelliği aşırı sessiz oluşudur. diğer silahlarınıza susturucu taksanız dahi ateş ettiğinizde yeriniz belli olur. vss size atarken yer tespiti yapmak çok zordur. o yüzden fark edilmediğinizde bu silah çok kullanışlı. fark edildikten sonra ise mesafe uzak ise diğer silaha geçmek daha mantıklı. mesafe yakın ise zoomsuz otomatik modda ateş etmeniz gerekir.