şükela:  tümü | bugün
 • vücut ağırlığı değişken* bir ağırlık olmadığından kas gelişimini* bir noktadan sonra artırmaz ama o notada sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. ha ben çok azimliyim, sırtıma ağır bir şeyler koyup şınav çekerim, ayağıma taş bağlar barfiks çekerim falan diyorsanız sorun yok elbette.
 • spor salonlarinin para tuzagi oldugunun kaniti olan hareketlerdir.

  +abi bence para tuzagi bu salonlar
  -niye lan
  -e herkul de salona mi gidiyordu abi?
  + 300 spartalilar da her aksam konsey toplantisindan sonra body salonlarina gidiyordu zaar.
  -e yaanii
 • en acı verenlerinden biri de hiç şüphe yok ki şudur: (bkz: burpee)
 • dışardan bakıldığında kolay gibi gözüken ancak ağırlıkla yapılan hareketlerden daha zorlu olan egzersizlerdir. burada önemli nokta, hareketleri olabildiğince seri bir şekilde yapmak ve oksijen alış verişini ihmal etmemek lazımdır. zira egzersiz sırasında kas hücrelerine yeterli miktarda oksijen gitmezse, burada laktik asit birikimi daha hızlı olur. bu da kas ağrılarına sebep olur.

  spartan bow
  spartan push up
  burpees
  jump burpees
  knee push up
 • (bkz: pilates)
 • öncelikle genel olarak yararlı olmakla beraber vücudun şekli, kas yapısı vs belirli olduğundan her harekette kaldırabileceğiniz ağırlık ve aynı kas grubunun çalıştırabileceği alt kas grubu sınırlıdır.

  bu hareketler yararlıdır, hiç yoktan iyidir, ve giriş niteliğinde önemlidir. hatta vücut geliştirme-fitness salonlarında da kendi ağırlığınızla yapılan hareketler yaparsınız. kimse sizi sadece makinalara ve serbest ağırlıklara mahkum etmez, düzgün hocalar bunu bilir.

  ancak hareketler zamanla değiştirilir, çeşitlendirilir, aynı kas grubunu salt makine veya serbest ağırlıkla bile çalışmak farklılık içerirken, <u>sadece kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketlerin bunların komple yerini alabileceğini düşünmek tamamen yanlıştır</u>.

  "spor salonu temel olarak vücudun belirli bölgelerine odaklanmış, belirli hareketleri kontrollü olarak yapabileceğiniz ekipmanları içeren, aylık üyelik ücretleri 100-200 tl'den başlayan sistematik fitness yaptıracağı iddiasındaki işletmelerdir."

  -spor salonlarında verilen çalışma programlarında bu makineler hariç, yine kendi ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketler de bulunur. ayrıca benim spor salonumun ücreti 100 liradan başlamıyor, 60 lira veriyorum, 55 veren de var. herkes yüzme merkezli olimpik havuzlu sosyete yerlere gidiyor diye bir şey yok.

  "burada plates aletleri, dumbell'lar, halterler, bench press'ler bulunur... insanlar da haldır huldur bunları kaldırır indirir, üstelik bu kadar ameleliğin ardından bir de ceplerinden para çıkar."

  -öncelikle "dumbbell'lar" değil "dumbbell'ler". ayrıca salonlarda plates aleti olmak zorunda değil, geçelim. insanların bazıları bunları acemilikten haldır huldur indirir, işi bilenler ilgili kasa odaklanır ve o kası "hissederek", düzgün bir şekilde bunu yapar. bunun adı, ağırlık olarak spor salonu ekipmanı da kullansan, vücudunu da kullansan amelelik değildir. amelelik inşaat işçiliğidir; amacı spor değil ortaya bir iş çıkarmaktır.

  "bu sayede bir sektör doğuyor, sikspek'i olan bembeyaz dişli artist antrenörler reklamlarda bu aletleri pazarlıyor... plaza insanları hillside'a, kanyon mac'e üye oluyor... alıyoruz veriyoruz, ekonomiye can veriyoruz."

  -türkiye'de bu sektör yeterince büyük olmasa da var evet, ancak genellemeyelim, esenler'de bodrum katında salona gidenler var aramızda, kanyonun nerde olduğunu bilmiyorum, telefondan bakmam lazım.

  "oysa ki temelde ortalama bir insan spor salonunda bulunan tüm aletlerin yaptırdığı egzersizleri, hiçbir alete ihtiyaç duymadan, sadece kendi vücut ağırlığını kullanarak yapabiliyor."

  yanlış! külliyen yanlış! en başta dediğim -ve muhtemelen başkalarının da belirttiği gibi- temel hareketler; o da anca ağırlık değiştirmeden, gelişime ayak uydurulmadan sabit bir şekilde yapılabilir. gerek serbest ağırlık olsun, gerek makinalar olsun; vücut ağırlığıyla yapılan hareketlerin komple yerini alamayacağı bir şekilde; neredeyse tüm kas gruplarını, farklı şekillerde, farklı kaslara uygulanarak, olması gerektiği gibi değişken ağırlıklarla çalıştırır.
 • yorar.
 • ciddi sporcular için aletli hareketleri destekleyen, egzersiz programının önemli bir parçasıdır. vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerde vücudunuzun dengesini, ağırlığını ve hızını oldukça iyi anlarsınız.

  bu tip egzersizler tüm kas gruplarını en yüksek seviyede zorlamaya ya da çalıştırmaya uygun olmayabilir, amaca göre spor salonlarındaki aletlerle birlikte, amaca yönelik olarak kullanılmalıdır.
 • öncelikle
  (bkz: street workout)

  ve akabinde:

  (bkz: barfiks/@orlofff)

  yazılanlara bakıyorum da hemen herkes itin götüne sokmuş bu hareketleri.efendim her kas grubu çalıştırılamazmış,çok sikindirik hareketlermiş bilmem ne.birde ilkokul 3 ten kalma şınav ve mekik hareketlerin linkleri verilmiş ahada bunlar ile çalıştırabilirsiniz diye kaslarınızı.tey allaam.

  arkadaş aranızda dips i deneyen yokmu? barfiks aparatı ile yapılan tonlarca hareketten haberdar olan var mı?l sit nedir biliyormusunuz? human flag ı duydunuz mu hiç? yurt dışında bilimum parklarda bulunan alet edevatlarla vucut ağırlığı ile yapılan hareketlerin tümü adamın aklını alır,nefesini götünden çıkartır.öyle tek ayak üstünde oturup kalkmaya benzemez.muazzam bir kuvvet,dayanıklılık ve kondisyon istediği gibi denge konusunda mahir olmanız gerekir.hakkını vererek kotarabilirseniz vucudunuz roma dönemlerindeki gladyatörler gibi olur.öyle beygir gibi halter- dumbell kaldırmanıza gerek kalmaz.

  suraya bir kac tane link koyacağım konu ile ilgili.bir zahmet açıp izleyin ondan sonra şahseser yorumlarınızı yazın.bu hareketlerin kacta birini yapabiliyorsunuz da bok atma hakkınız oluyor anlamak mümkün değil.

  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=pfstkfut-rq)

  http://www.youtube.com/…ndscreen&v=u7t9xhdt86u&nr=1

  http://www.youtube.com/…ndscreen&nr=1&v=c5apvefuppk

  http://www.youtube.com/…wxig&feature=endscreen&nr=1

  (bkz: http://www.youtube.com/…t1jmyzmtii4&feature=related)

  (bkz: http://www.youtube.com/…=ds58cvtb2q0&feature=fvwrel)
 • imamhatip'te liseye gelmeden okuma ihtimali maalesef yoktu sizin yazdığınız tarihte (ortaokul kısımları 28 şubat sürecinde kapatıldı.) bence sizin vücudunuzda da ağırlık yapan bir nokta var ve ordan sallıyorsunuz örnekleri doğru verseydiniz en azından ccemaatçi falan gibi daha genel olsa misal :)