şükela:  tümü | bugün
4720 entry daha
  • yeni başlayacak olan arkadaşlara tam anlamı ile profesyonel olmasa da güzel bilgiler verebileceğimi düşündüğüm spor, .

sizlere 2 senelik hikayemi kısaca özetleyerek başlayayım,

spora ilk başladığım gün, 108 kilo ağırlığında, bildiğin göbekli, hatta 188 cm boya sahip olduğum için armut diye tabir edilen, son derece kötü bir görüntüye sahip karın bölgesine sahiptim, salon hocası da ağırlık kaldırmak yerine, sadece kardiyo ağırlıklı bir rutini önermiş, katı bir diyet eşliğinde 2 ay içerisinde 93 kiloya kadar düşmüştüm, sanırım hayatımın en katı diyeti idi. 2 ay boyunca 0 şeker, 0 tuz, 0 ekmek ile, gün içerisinde karbonhidrat olarak sadece yulaf ezmesi ve bulgur pilavı, protein olarak da bol bol balık tavuk göğsü ve yağsız kırmızı et tüketiyordum, bunun yanında brokoli, karnibahar gibi sebzelerle birlikte bolca yoğurt. göbek gitmişti ancak bu sefer de aklımda hiç yokken ağırlık çalışmaya karar verdim. yine hoca klasik copy-paste bir split program vererek yüzde yüz uygulamamı istedi. 1.5 ay bu programla geçti yalnız, kilo vermemdeki başarıyı elde edemedim, gelişim hiç yoktu. sonra girdim internet alemine, bu işi becermeliydim, öyle ucundan kıyısından değil tam anlamı ile bu işin içerisine soktum kendimi, öncelikle hangi hareket hangi kası çalıştırır, hangi hareketler izole hangileri componoud, negatif etki, süperset, drop set, bulking, definisyon, recovery süresi, metabolizma hızı vs. derken hayatımın içerisine aldım artık bu işi, kesinlikle hayatınızın içerisine tam anlamıyla almadan başarı beklemeyin, bu iş ucundan kıyısından olmaz.

sonra, tam umutsuz bir anda full body ile tanıştım, bu spordaki dönüm noktamdır kesinlikle, salonda kimse full body yapmadığı için herkese garip geliyordu her kası aynı gün çalışmak, spor hocası da bozuldu haliyle kendi verdiği programı çöpe attığım için, sadece 2 ayda müthiş gelişim sağladım bu gelişimi gördükçe insan daha bir hevesle yapıyor bu işi, yeni başlayıp da gelişimi görmeyen biri ise 2 ayda bırakıyor, tamam sabır işi bu iş de 2-3 ay bu adam herhangi bir gelişim görmezse umudu kırılır doğal olarak.

elinizdeki copy paste split programları buruşturup atın, yeni başlayan biri ilk 1 sene başka hiçbir antrenman rutinine dönüp bakmasın bile.

-deadlift
    -squat
    -dumbbell bench press+fly süperset
    -one arm dumbbell row+lat pull down
    -military press
    -barbell curl
    -pusshdown

bu ve bu temelde farklı hareketler ekleyerek yaklaşık 1 sene ağırlık artırarak devam ettim haftada sadece 3 gün salona giderek gelişimi güzel yakaladım, daha sonra programı 2'ye 3'e böldüm doğal olarak. şimdi oldukça mutluyum emeklerimin karşılığını almak haz verici cidden. ayriyeten ekleyeceğim kesinlikle iyi beslenme şart, o 7 yumurtayı yiyeceksiniz, her sabah yulaf ezmesi, siyah zeytin, yemeye mecbursunuz, günde kilonuza göre 600 gramdan aşağı olmamak kaydı ile etinizi yiyeceksiniz, kilonuz x 3.5gr karbonhidrat almadan olmuyor maalesef, bunlar temel noktalar tabi, işin içine supplementler, teknik bilgi ve gelişim anatomisi vb. şeyler girince bu yaşam biçimi daha bir şekillenmis oluyor.