şükela:  tümü | bugün
4450 entry daha
  • uzun zamandır gidiyorum. eminim artıları vardır ama split yerine fullbody yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. split çok iyi beslenenlerin ve yarışmacı insanların dalı. lütfen kendinizi ezik hissedip de ilk ayın sonunda splite geçmeyelim.

(bkz: yatırım tavsiyesidir)
  • beslenmenize dikkat etmediğiniz sürece yerinde sayacağınız spordur. vücudunuzun şekle girmesi için spor %40 ise beslenme %60 oranında etkilidir.
  • türkiye de spor kültürü sıfır , vücut geliştirme parantezinde söylemiyorum . bu başlıkta , vücut geliştirmeye dair olumlu veya olumsuz bakış açılarınızın çoğu yerlerde .
  • beslenme ve uyku da önemlidir ama maalesef; erdoğan %52, ince %31, beslenme %8, uyku % 4, antreman da % 5'tir.
  • öncelikle vücut geliştirme dediğiniz şey bir spor dalıdır ve müsabakaları vardır. burada yanlış anlaşılma meydana geliyor. aslında bahsettiğimiz şeyin genel isimlendirmesi kuvvet antrenmanıdır.

benim derdim kas yapmak değilcilere sesleniyorum: kardeşlerim, abilerim, ablalarım kas oranınızı arttırmaktan korkmayın. kafanızdaki bodybuilder tiplemesinden isteseniz de olamazsınız.

vücut geliştirmeciler steroid kullanırlar. en basit haliyle anlatayım; kas kazanımını sağlayan 1 numaralı etken testosterondur, bir erkeğin testosteron üretimi haftalık 50-70 mg'dır ve genetik kodlarınıza istinaden en fazla fit biri haline gelirsiniz eğer dışarıdan testosteron almıyorsanız. bu da kötü birşey değildir heralde. vücut geliştirmeciler haftalık en düşük 300 mg seviyelerinde testosteron enjekte ederler vücutlarına ve testosteronun türevleriyle beraber kombinlerler, yani gördüğünüz o kocaman adamlar doping kullandıkları için öylelerdir. kocaman yağsız ve kaslı adamların ben doping kulanmıyorum demelerine inanmayın bu imkansızdır hatta fit gözüken ama dolgun kaslı ve yağsız kişilerde kesinlikle doping kullanıyorlardır.

kadınlarımız hiç korkmasın kaslanma miktarları aşırı düşüktür çünkü testosteron miktarları çok düşüktür. sizin tabirinizle sıkışlamak dediğiniz durum meydana gelir. siz daha kuvvetli hale gelebilmeye çalışın, antrenmanınızı yapın, korkacağınız birşey yok tabi sağlıklı olmaktan korkuyorsanız bilemem.

kaslarınız vücudunuzu saran en büyük organdır diyebiliriz, ne kadar aktif olurlarsa o kadar bağışıklık sisteminiz kuvvetli olur. ayrıca kas oranınız ne kadar artarsa o kadar hızlı metabolizmanız olur ve oturduğunuz yerde yağ yakar hale gelirsiniz. yağ depolama miktarınız da düşer, insülin direncinin gelişiminden dolayı.

kısacası kuvvet antrenmanları yüzeysel bakılıp üzerinden kekoca yorumlar yapılacak bir konu değildir. burada yararlarını saysay bitiremem ama çok net olarak bilmeniz gerekir ki; yapabileceğiniz en yararlı egzersiz budur. hem kas kazanımı maksimumdur, hem kardiyovasküler sistemi aktif eder, hem beyin kas arası aktivasyonu arttırır bla bla. ve bunlardan dolayı birsürü sağlık problemini engeller ve ortadan kaldırır.
  • önce düzenli bir işiniz olması gerekli bunun için. maddiyat sorunu olmamalı, stabil gelir olmalı. vücudunuza yatırım yapıyorsunuz. yemek çok önemlidir. hollywood oyuncuları roller için hazırlanırken parayı düşünmezler, bu işin en önemli kısmı aslında beslenme ve dinlenmedir. anerobic egzersiz olduğundan, aerobic egzersiz ile desteklenmelidir. mesala kürek makinesi, verimli bir şekilde hem aerobic hem de anerobic egzersiz olmayı başarabilen tek vücut geliştirme ekipmanıdır. ekipmansız olarak zaten bunların en başında yüzme sporu gelir. herşeyin en sağlıklısı ve verimlisi için evrimimizde geri gitmemiz yeterli :) son zamanlarda trend olan suda doğum bunun başka bir örneği (evet alakasız bir örnek). mesala almanya'da en küçük yerlerde bile spor salonları mevcut, zaten steroid gibi bu spor için vücuda enjekte edilen ilaçların anavatanı olduğundan bir çok erkek kaslı vücuda sahipti benim gözlemime göre. bu spor son yıllarda çok rant yaptı ve refah seviyeleri yüksek ülkelerdeki insanların yaşam tarzı haline geldi. enjeksiyon almanız tavsiye edilmez ama müsabakalar için kullanan bir çok ismin gençliğinden sonra hastalıklarla uğraştığı bilinir, konu hakkında belgeselleri izleyerek bu maddeleri kullananların ne hale geldiklerini görebilirsiniz. (içten öldürüyor) başka bir artısı kazandığınız kas kütlesinin size yakın dövüş durumlarında fayda sağlamasıdır. tabii göz var nizam var varil gibi görünecek şekilde şişmeyip fonksiyonel antremanlara ağırlık vererek bu şekilde yapmak daha doğru olacaktır. strongman olmak istemiyorsanız tabii, buna da girmenize gerek yok kuzey ülkelerindeki powerlifting sporuyla uğraşanların eline su dökemezsiniz çünkü :)

bir de kötü tarafı, bıraktığınız zaman kazandıklarınızı kaybetmeye başlarsınız. hayatta iyi olan herşey geçici işte, ama bacağınız kopsa çaresi yok :)
  • fit ve diri vucudu çekemeyen şişko ve cılız arkadaşları pistten alalım önce.

kaslı bir vücuda sahip olduktan sonra her önüne gelen kızı sikeceğini sanan arkadaşlarıda alalım pistten..

şimdi iki grup var arkadaşlar, ikiside mal ve tehlikeli. biri hiç spor yapmayıp vucut geliştirme konusunda ahkam kesenler, ikincisi ise haftanın 7 günü bu spora adayıp kafayı yemiş şizofrenler.

ıki grubu da kaale almayın.

efendi gibi yapın antremanınızı, beslenmenize dikkat edin. hayatınız pozitif yönde değişecektir, garantisini veriyorum bunun. ıyi bir vucuda sahip olup ben pişman olan kimse görmedim şu güne kadar.
  • insanların en çok beslenme ve makrolarla ilgili kafa karışıklığı yaşadığı mevzu.

buradan bi kaç arkadaşa sözüm var, ama ayrıca herkesin kullanabileceği basit hesaplama örnekleri ekleyeceğim, ekstra sorusu olan varsa dilim döndüğünce yazıya eklerim.

konu her ne kadar diyet, beslenme gibi gözükse de, genel sıkıntı erkeklerde kas kaybetmeyelim yağ yakalım boyutunda iken, kadınlar sıkılaşarak kg verme derdinde.

edit ile uzunca yazacağım.
195 entry daha