şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • vucut olculeri uzerinden konusulacaksa olcum teknigi ve bolge taniminin iyi yapilmasi gerekmektedir. 200kg %50 body fat e sahip birinin 50cm+ kolu olabilir. pek cok strongman kategorisi atletin kollari 50 ustudur ama onlarin kategorisi vucut gelistirme degil.

kisaca buradaki tek mesele olcu degil neyi olctugunuzdur. allah vergisi inanilmaz bir genetik saheseri degilse (bkz: popeye) normal bir insanin lean/cut
    donemde 50 cm kola sahip olmasi demek kendisinin ifbb pro atlet oldugu anlamina gelir. temiz olma ihtimali ise cok ama cok dusuktur.
  • bence vücut geliştirme icad olduğundan beri insanlar kol ölçüleriyle ilgili yalan söylemeye başladılar. zorlasan eugen sandow a kadar gider bu mevzu ki vücut geliştirmenin babası sayılan bu abinin dahi 42 cm civarı kolları olduğu söylenir. (steroidler henüz icad edilmemeişti)

o yüzden çok ta şey yapmamak lazım. bilmeyen için ölçü bişey ifade etmez, bilen adam da zaten yalan söylendiğini anlar göz var izan var amk.

bu arada ben naturel en büyük kolu sanırım sözlükten @arnold schwarzeneger de gördüm. 47 , 48 cm bir kolu vardı gayet lean bir şekilde .. 15 yaşında spora başlamış bir insandan bahsediyoruz, çok avantajlı bir kol genetiği var ve şu an 36 - 37 yaşında binde bir denk gelecek genetik bir istisna.
  • 50+ cm kollara sahip olmak, fiziksel özelliklerden çok karakter ile ilgili sanırım.

bazı insanlar, yıllarca bu sporu yapsalar bile iş, bilmeyenlere gösteriş yapmaya gelince, kas ölçülerinde standardın, vücut soğukken ve kas kasılmamışken ölçmek olduğunu bilmiyormuş gibi, antreman sonrası kası sıkarak en hacimli olduğu anki ölçü ile hava atmaya çalışıyor.
  • herkes bir şeyler yazmış, ama kim neyi nasıl yapıyor yazmamış, ben de bu spor ile alakalı günlük rutinimi paylaşmak istiyorum.

5 yıldır haftada beş gün , günde max 45 dakika tek bölge antrenman yapıyorum. belli dönemler whey protein kullanıyorum. antrenman öncesi bcaa, antrenman sonra kreatin kullanırım. ayda 10 gün hiçbir suplement i kullanmıyorum sadece doğal yollardan protein ve karbonhidrat alıyorum. günde 5 yumurta 2sini sarısıyla beraber yiyorum, sabah 100 gram yulaf ezmesi , öğle 200 gram bulgur veya makarna 200 gram et veya evde pişirdiğim tavuğu yiyorum , ara öğünlerde ceviz ve badem tüketiyorum, gün içinde 3 bardak yeşil çay , 3 fincan filtre kahve içerim , antrenman sonrası 250 - 300 gram tavuk göğsü , balık veya et tüketirim, yatmadan yarım saat önce , bir kasede 4 kaşık yoğurt , 100 gram lor peyniri sarımsak veya nane pul biber ile tatlandırıp haydari gibi yiyorum. günlük masrafım supplementler hariç 20 lirayı geçmiyor.

kilom 90 , boyum 1,80 , bel çevrem 86 cm kollarım 47 cm :) yağ oranım %11 di en son ölçümde , 150 kg squat , 150 kg deadlift yapabiliyorum , kendimi gayet sağlıklı ve fit hissediyorum , giydiğim tshirt ü dolduruyorum , kanat verebiliyorum ve kollarım gayet dikkat çekicidir.

evet ladies and gentilman, bu spor bir tür ayindir , eğer zevk alırsanız bir keşiş gibi her gün nirvana’yı yaşarsınız, hedefinizi ölçülü koyup , o hedefe en kısa zamanda değil en doğru zamanda ulaşmaya çalışın , acele etmeden , bıkmadan. vücut geliştirme sporu tüm sporların atasıdır, yapabilenleri sevin çoğu iyi niyetli insanlardır.

edit: bir kaç arkadaş antrenman şeklini sormuş , max ağırlık , max tekrar yapıyorum, pazartesi bacak ile başlayıp , göğüs , sırt , omuz , biceps -triceps ile haftayı bitiriyorum.

ikinci edit : entry içinde vücut geliştirme yapanları sevin demiştim , alttaki turbo hariç.

son edit: yazdıklarım tavsiye değil , entry nin başında günlük rutinim diye yazdım. steroid konusunda eğer geçmeyen adele ve eklem sakatlıklarınız varsa doktor tavsiyesi ile deka kullanırsınız , bunu alttaki kaslı arkadaşa mesaj yoluyla söyledim , spor dünyasında deka şerbet gibi içilen bir ilaçtır , sanırsın her gün steroid banyosu yapıyorum. naçizane tavsiye isteyenlere ufak bir yardımım olmuşsa ne mutlu bana.

he max ağırlık tekrarları filan yazan arkadaşa şiddet antrenmanı ve alman hacim antrenmanını araştırmasını tavsiye ederim.
  • (bkz: pics or didn't happen)

47 cm kolum var demiş adam %11 yağ oranıyla 180 boya "yulaflan yoğurt" bişeyler anlatıyo.. he gülüm he.

diğeri 52 cm kolum var instagram zencisi vücudum var naturalim demiş.

gece gece asabım bozuldu bak. bi gidin kumda oynayın birader.

gündüz editi: üstteki junkie arkadaş birtakım tavsiyelerde bulunmuş. gelgelelim steroid kullanan adamdan tavsiye almayın!

benim kızdığım nokta steroid kullanmaları değil. tavsiye verirken bundan bahsetmemeleri, sanki kası yoğurt yulaf ve dandik brosplit programlarıyla yapmışlar gibi lanse etmeleri. "maks rep maks tekrar" nedir lan? 1 rm ' nin yüzde kaçıyla yapılacak bu %70 mi %80 mi bu nasıl program tavsiyesi. naturel bir sporcu her sette tükenişe gidemez gücünü daha akılıca kullanması gerekir.

senin kullandığın anabolizanı yoldan geçen kediye vursan kas yapıcak zaten bu neyin artistliği.

150 kilo squat 150 kilo deadlift demiş birde 150 kilo squat yapan adamın 230 - 240 kilo deadlifti olması gerek en aşağı tabi o 150 kilo squatı çeyrek squat yapmıyorsa *

o yüzden diyorum eğer "naturelseniz" kuvvetinizi ve atletik performansınızı geliştirmeye odaklanın diye. yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız aynaların büyüsüne kapılırsınız ve steroid kullanmaktan başka çareniz kalmaz.

imza: junkie savar.

alman hacim programı editi : namı diğer german volume treaning 1 rm nin yaklaşık %50 si baz alınarak 10 set 10 tekrar şeklinde uygulanır. maks rep maks tekrar diye birşey yok !
    ha 150 kilo ile 10 set 10 tekrar yapıyorsan squatın 300 kilo üzeri olması gerek bu da ipf te 80 kg de altın madalya demek tebrik ederim! göz yaşları, istiklal marşı.. bayrağımızın göğe yükselişi ve kapanış .
  • burada yazilan olculebilir degerler icin ,kol capi veya kaldirilan agrirlik vb, yuzde 30 civari cikarirsaniz gercek degerleri ogrenebilirsiniz :)
  • yüzde 11 yağ oranı 47 cm kol ve sabah 5 yumurta 2 si sarılı..
    (bkz: bi s*ktirin gidin azalarak bitin)
    bu denyolar yüzünden spor salonuna giden herkese aynı gözle bakılıyor.
  • bu başlık cidden öyle eğlenceli ki keyif alıyorum cahilce yorumları okumaya. sjsjsjs

olum bilip bilmeden yazmayın :)
  • steroid konusuna karşı değilim, sonuçta bana ne, vücut onun vücudu.

ancak steroid alıp da "kolum 150 milyon len amk" diyen adamı anlamıyorum. iyi de sen enhanced insansın artık, ölçülerin doğal için bir anlam ifade etmiyor.

kaldı ki yarışmalara katılmayıp steroid alan bir başka grup var, onu da anlamıyorum. madem bu hormon girdi vücuda, biraz daha iyi çalış ve yarış bir branşta.

bro split doğal sporcu için en iyi verimi sağlayan split değil. her bölgenin haftada en az iki kez çalışması idealidir (elbette enerji seviyesi ve işin eğlence kısmı da var; en iyi split diye bir şey yoktur ama kişinin en iyi antrenmanı keyif alarak yaptığıdır, o da bro splitse eğer odur).

takviye gerektiği yerde tabi kullanın ama bence yarışmalara katılmak gibi bir niyetiniz yoksa steroid vs şeyleri boş verin.