şükela:  tümü | bugün
 • vücut geliştirme ya da ecnebi adıyla body yaparken alınan ilaçların genel adı.
  genelde insanlar toz şeklinde amino asit kullanırlar ilk planda. bununla ilgili de kulaktan kulağa dolaşan efsane:
  " zaten amino asit vücudun temel yapıtaşı, hiç bir zararı yoktur." şeklindedir. (bkz: amino asit)
  ayrıca carnitine isimli bir ilaç sık kullanılır. vücuttaki yağları yakarak, enerji olarak kullanılmasını sağlar.
  üretici bir firma için
  (bkz: weider)*
 • destekleyici niteliğe sahip olanların yanında hayvan gibi yan etkileri olanları da mevcut olan ilaçlar.
  (bkz: dikkat etmek lazım)
 • (bkz: aspirin) *
 • carnitine,creatine,efedrine...bunlara belki bir cesit ilac gozuyle bakılabilir cunki metabolizmanın isleyisini etkilerler. ancak amino asit, protein tozu...bunlar ilac degildir. vucut calısma ile gelisen kasların kendilerini yanileme ve idame ettirebilmeleri icin ihtiyacı olan protein miktarı artar ve bu miktar gunluk normal bir beslenme ile alınamayabilir, bunlar besinlerden karsılanamayan bu proteinlerin alınmasında yardımı olur ve tamamen dogaldır. hatta bunlar sadece vucut gelistirme icin degil diger sporlar icin de kullanılabilir, hicbir zararı yoktu. *
 • saç dökülmesi gibi bir yan etkisi olan ilaç türü.

  edit: hayir hic denemedim, merak ettim arastirdim.
 • (bkz: glutamine)
 • öncelikle ilaçla besin takviyesini birbirinden ayırmak gerekir.ilaç, sadece anabolik steroidleri, belki de carnitine ve amino asitleri kapsar..yanlış bilinenin aksine, protein tozları ilaç değil, peynir altı suyundan` : whey` elde edilen doğal gıda takviyesidir.
 • insanı üç ayda spartaküs'e çevirebilenleri mevcuttur.

  primobolan, sustanon, deka, dwarf gibi ilaçlarla günde iki kere ayakkabı bağlamak için eğildiğiniz takdirde karın kası çıkarabilirsiniz. bu ilaçların bir kısmı, bu konuda oldukça güvenilir uzmanların, profesyonellerin yer aldığı suudi arabistan'dan getirtildiği için bu konuda herhangi bir şüpheye düşmenize gerek yoktur.

  tabi bir takım yan etkileri vardır. fakat yedi milyarda bir ihtimal hiçbir yan etkiye maruz kalmama şansına sahipsiniz. bu nedenle denemeye değer olduklarını düşünüyorum. örneğin yeşil renkte terlemeye başlayabilirsiniz, olsun varsın. adem elmanız büyüyebilir fakat modern tıp sayesinde törpületme imkanına sahipsiniz. bunun yanı sıra dişleriniz de uzayabilir, fakat bunlar güzel bir vücudun yanında hiçbir şeydir. düşünün, siz, spartaküs, dan bilzerian vs vs.

  bu dörtlü sırasıyla kullanıldığında bazı insanlarda üç ila beş yıla karaciğer nakli ihtiyacı doğurabilmektedir. yeteri kadar paranız varsa bunun da pek sorun teşkil ettiğini düşünmüyorum. romanya veya benzeri ülkelerde underground bir doktorla anlaşıp homelesslardan sökülen bir karaciğeri kendinize taktırabilirsiniz.

  tüm bunları göz önüne aldığımızda, kulaktan dolma bilgilerle söz konusu ilaçların doğrudan zararlı olduğuna hükmederek kestirip atmamanızı, bir kez daha düşünmenizi öneririm.

  atamızın da dediği gibi, "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur".
 • vücut geliştirme için en iyi ilaç dengeli beslenme ve uygun şekilde yapılan güç antrenmanlarıdır.

  başka her türlü ilacın (bilmeyenlere not, protein tozu vs. gibi supplementler ilaç değildir) can yakıcı yan etkileri bilahare çıkacak ve ileri yaşlarda sizi üzecektir.