şükela:  tümü | bugün
  • kaslanmak yapay bir görüntü değil, tam tersine doğal görüntüye kavuşmaktir. bilimsel bir gerçek. belki linç edilicem ama gayet bilimsel dayanaklarla açikliyor olucam ve okuyunca hak vericeksiniz.

1. vücut geliştirme irksal degildir! çinli'den, fransiz'a, arap'tan, ingiliz'e herkesin vücudu vücut geliştirmeye ayni reaksiyonu verir. kaslanmak! çünkü bu bizim genlerimizde vardir. aksi takdirde ne kadar kasarsak kasalim kaslarimiz gelişmezdi. öncelikle insan evrimsel olarak yüzbinlerce yil, hatta eski primatlari da katarsak milyon yil doğada koşarak, atlayarak, tirmanarak ve yük taşiyarak evrimleşti. bunun neticesinde kullanmadigimiz organlar ve kaslar kaybolurken ihtiyac duyduklarimiz ise gelişecek şekilde evrimleşti. yani kaslanip güçlenmek milyonlarca yil bir ihtiyaçti.

2. antik yunan ve roma çömleklerinde ve eserlerinde siradan halk bile kaslidir! şişman olarak betimlenen karakterler ise genelde aristokrat ailelere mesup bir avuç azinliktir. askerden gectim, balikçi, düşünür hatta müzisyen bile kaslidir.

3. insanoğlunun yemek yemek icin koşup, tirmanmamasi gereken zamanlar son birkaç yüzyil, hadi birkaç bin yildir diyelim. bu süre evrimsel açidan komik bir süredir ve mevcut gen havuzuna etki etmemiştir. kaldi ki o zaman bile istediği an yemeğe kavuşan insan bir avuç azinlikti. mesela bir firavun dinlenirken onbinlerce köle taş ocağinda piramitler icin çalişiyordu. gerek süre gerekse miktar olarak mevcut gen havuzunu etkilememiştir.

4. modern çağ hastaliklari. vücudumuzun ilk defa kolesterol, damar tikanikliklari, diyabet gibi reaksiyonlar vermesi. sebebi tabiatimiza aykiri beslenme ve spor yapmama. artik yemek yemek için koşmak zorunda olmadiğimiz gibi bir de ihtiyacimizdan da çok kalori aliyoruz. vücudun günlük ihtiyacinin çoook çok üzerinde şeker, tuz ve yağ gibi şeyler tüketiyoruz ve buna ek olarak evrimin vücudumuzu hazirladiği halinin aksine spor yapmiyoruz. yakmadan çok kalori almanin neticesinde ortaya çikan vucüt asla ideal vucüt olamaz.

yani insanlik tarihini seneye vurursak, insanlar 1 ocak'tan 30 aralik'a kadar kasli gezdi, 31 aralik'ta kassiz geziyor.

dipnot: steroid kullanip da balon gibi olan vücut geliştirmeciler hiç üzerlerine alinmasin. onlar da göbekli adam kadar yapay. burada betimlenen vucüt geliştirme şunlardir: 1 , 2 , 3

asla şu degil: 4
  • tabi lan manyak mısın... baklava dogada da var zaten...
  • (bkz: pipi mi lan o)
  • çok da doğru olmayan önerme. bushmen fotoğrafları açtım bakıyorum, kondisyonu iyi görünüyor hepsinin ama hiç de spor salonundan fırlamış gibi durmuyorlar.
  • açmayın pipi. ayrıca imgur linki vermeyin artık gözünüzün yağına ekmek banayım.
  • o vucut "gelistirme" degil, turkce karsiligi var mi bilmiyorum ama "fitness"

vucut gelistirme kendi platonu asmakla, oldugundan daha "geliskin" olmaya calismakla ilgili bir sey, spor.

fitness ise ilgili donemin kabullerine gore normal sayilan "form" ile ilgili bir caba.

ve o yunan heykellerindeki vucutlar icin protein tozu ya da dumbell curl gerekmez. steroid filan zaten girmiyorum, alakasi yok. insan gibi beslenir, insan gibi dinlenir, insan gibi antreman yaparsaniz ve engelleyici bir bedensel probleminiz yoksa, sizin de olur.
  • örnek inşaat işçisi desen anlardık bir sürü yazmışın
  • tembel ekşiciler tetiklenebilir ama.. doğal olarak vicut geliştirmek en sağlıklı sporlardan birisidir