• matematikle arası kötü olanlar için hesabı somutlaştırdım. metrobüs olur,tramvay olur giriş çıkış turnikelerinde geçtiğinizde ;

arkadaki turnike kolu götünüze çarpmıyorsa ; vücut kitle indeksiniz <23
    son anda ufak bir değiyorsa ;vücut kitle endeksi 23-27
    götünüzde o kolu tüm benliğiyle hissediyorsanız diyetisyene danışın.
  • vucudunuzdaki yağ, kas ve kemik oranı hakkında hiçbir bilgi içermeyen, ortalama bir insan için icat edilmiş bir ölçüdür. boyunuz 180 cm'den uzun ve kilonuz 80 kg'den fazla ise, fazla kilolu çıkmanız muhtemeldir. bu indekse göre nba de oynayan çoğu sporcu obezdir. istatistiki bir veri olarak işe yarayabilen bu ölçü bir bireyin kilolu olup olmadığını anlaması için yeterli değildir.
  • ideal bir insan olduğunuzu kanıtlaması açısından bunun yerine iq kullanılması daha yararlıdır. (bkz: 136)
  • yanlış tanım.

doğrusu vücut kütle indeksi dir.

mass= kütle demektir.
  • bana göre ideal kilo için yetersiz bir hesaplamadır. aynı boyda aynı kiloda olan insandan biri yağlı biri yağsız, safi kas olabilir. ya da birinin kemik ağırlığı diğerinden fazla olabilir. mesela sporcular bu hesaplamaya göre neredeyse kilolu kategorisine girecek. bence önemli olan vücuttaki yağ oranıdır. kilo ve boy her şeyi açıklamaya yetmez.
  • yağ oranını dikkate almayan fazlasıyla basit ve yüzeysel hesaplama yöntemidir. bel 31 kot giyiyorum adam bana "kilolusun" diyor.

(bkz: hassiktir diyorum)
  • bende 37 falan çıkan indeks. obez olduğumu bir kez daha yüzüme vurmuştur.
  • kaslar yaglardan da daha agir olabileceginden, cok kasli ve gayet "fit" bir insanin vucut kutle indeksi obez kategorisinde cikabilir. bu acidan bakildiginda cok saglikli bir olcu degildir.
  • mark jarvis denen atletik adamin bmi degerlerine gore obez olmasi sebebiyle, guvenilirligi tartismaya acilan, hatta abartilip gecerliligi kalmadigi soylenen, tahtini ashwells shape chart'a devreden sistem
  • body mass index... kisinin ben sisman miyim sorusuna kendi kendine cevap verebilmesini saglar. kg cinsinden kilo bolu metre cinsinden boyun karesi formuluyle hesaplanir. 20-25 arasi normal, 25-30 arasi kilolu, 30 ustu oha abarmissin demektir.
hesabın var mı? giriş yap