şükela:  tümü | bugün
 • normalde %8 ile %22 arasinda olmasi gereken olay. %22 ye ne kadar yakinsaniz ayni kilodaki bir insana gore daha az kilo harcarsiniz. yani 90 kiloluk iki erkek, biri %11 yag oranina sahip, digeri %20, tabii ki %11 olan daha fazla enerji harcar.
 • mustafa sandalin bir aralar zirvaladigi soz $eysi .yag oranim %14 (bkz: zaga) .
 • kadınlarda lazım olan yağ oranı 10-12% iken; erkeklerde 2-4%'tür. obezite ise kadınlarda 32%; erkeklerde 25%'ten itibaren başlar.
 • vücuttaki yağ oranı ölçüm aletlerinin en doğru çalışanı tanita'nın kendi sitesinde kadınlar için özel bir not yer alıyor, burada kadınların doğası gereği vücutlarında erkeklerden daha çok yağ barındırdıklarına dikkat çekiliyor, özetle kendilerine eziyet etmemeleri için uyarılıyor kadınlar. referans olarak nih (national institute of health) ve who'nun (dünya sağlık örgütü) ortak hazırladığı bir çizelge veriliyor.
  halbuki, bu aletin ülkemizde kullanıldığı çoğu spor salonunda bütün gün masa başında çalışan, ev işlerini kadına bırakmış, işe servisle gidip gelen bildiğin türk kadınının değerlerinin atlet kadınların değerleriyle karşılaştırıldığına, makinaların yanlış profillere göre ayarlandığına, kadınların düşebileceği en az yağ oranının aslında %22 iken %7'den %17'ye kadar olağanüstü düşük rakamlarda gösterildiğine, yine obezite başlangıç rakamının %32 olarak sunulduğuna denk geldim, sanırım %32 rakamının kaynağı american council on exercise', oysa dünya sağlık örgütü, coğrafyalar ve ırklar arası değişiklikleri de gözönüne alarak bu rakamı %38'e kadar çekiyor, yaş ilerledikçe bu oran da artıyor doğal olarak.
  vesselam, diyet ve spor endüstrisi böyle kuruluyor, insanlar böyle böyle korkutulup spor salonlarına üye yapılıyorlar, sonra da üç kez gidip sıkıntıdan patlayıp, çoktan ödedikleri yıllık aidatın üzerine bir bardak su içip kendilerini yeniden yemeğe veriyorlar, üç kuruşluk kıpırdanma hevesleri varsa o da kursaklarında bırakılıyor. halbuki dese ki "ablam, senin vücut yağ oranın olağan sınırlar içinde, dert etmeyesin, ama düzenli spor yapmanın derya deniz yararları var", belki müşterisi yarı yarıya düşecek ama gelen düzenli gelecek. hayır gerekirse batsın o spor salonu, iflas etsin düzenbaz diyetisyenler de, millet her lokmasını vicdan azabıyla yutmasın.
 • vücudunuzdaki yağ oranını öğrenmek için öyle yüzlerce öro bayılıp tanita, tefal, philips gibi yağ/su/ağırlık ölçerlerin üstünde bir balerin edasıyla durmanıza gerek yok canlarım. size en kolay ve en ucuz yöntemini söylüyorum: bir aynanın karşısına geçiyorsunuz veee t-shirt'ünüzü kaldırıyorsunuz (boynunuza kadar). şimdi gördüklerinize göre değerlendireyim:

  a- yarım dünya büyüklüğünde bir göbek, sarkık göğüsler, katmanlı bir gövde, ekvator uzunluğunda bel çevresi, kulak memesinden daha yumuşak, yoğrulmaya hazır, yürürken bile dalgalanan kocaman kalçalar ------- siz bir yağ deposusunuz. herhangi bir yağ ölçer sizi ölçmeye kalkarken bozulabilir bile. yeter artık yemeyin.

  b- six pack de ne kelime? eight pack bir karın, harika ve diri göğüsler, small beden şortlara, pantolonlara sığacak bir bel çevresi ile heykellerinki kadar orantılı ve sert kalçalar ------- yağ sorununuz yok. böyle devam edin.
 • gıdaya yarıyormuş.

  (bkz: insan yağıyla aç doyurmak)
 • wikipedia'ya gore erkeklerde %6-13 araligi atlet'e, %14-17 araligi fit'e, %18-24 normale, %25'nin ustu de obeze denk dusuyormus.

  ek olarak, normal bir erkek metabolizmasi icin gereken en dusun yag orani %2-5 imis.

  bilgi olsun, yazdik.

  http://en.wikipedia.org/wiki/body_fat_percentage
 • arzum'un elektronik baskülüne göre bende % 7.3 olan şey.

  1.75 boyunda, 66 kg. bir erkek olarak eğer bu bilgi doğruysa iyi yoldayım demektir.

  kızgın edit: http://www.ramui.com/…dy-fat-calculator-script.html adresinde de görülebileceği üzere abd donanmasının hesâbına göre ise sonuçlarım şu biçimde:

  result:
  your bmr is: 1668.4
  your bmi is: 21.6
  minimum calorie requirement is: 2878
  your body fat is 12.9%
  your weight is normal.

  yâni vücuttaki yağ oranı & 12.9 çıktı. arzum'u mahkemeye veriyorum.
 • fazlası hep dert olan, bir türlü atılamayan, uğruna aç kalınıp rejimler yapılan oran.
 • bunu ölçtüğünü iddia eden aletlerin büyük çoğunluğu bmi üzerinden tahmini bir değer sallar.