şükela:  tümü | bugün
  • 22 ağustos - 13 eylül tarihleri arasında koşulacak world tour bisiklet yol yarışı.

    porto banus'tan başlayıp madrid'de sona erecek.

    17 world tour takımının yanına eklenecek 5 wildcard alan takım da açıklandı. şöyle ki;

    worldtour:
    ag2r la mondiale (fra)
    astana pro team (kaz)
    bmc racing team (usa)
    etixx - quick step (bel)
    fdj (fra)
    ıam cycling (suı)
    lampre – merida (ıta)
    lotto soudal (bel)
    movistar team (esp)
    orica greenedge (aus)
    team cannondale - garmin (usa)
    team giant - alpecin (ger)
    team katusha (rus)
    team lotto nl-jumbo (ned)
    team sky (gbr)
    tinkoff - saxo (rus)
    trek factory racing (usa)

    wildcards:
    caja rural – seguros rga (esp)
    cofidis, solutions crédits (fra)
    team colombia (col)
    team europcar (fra)
    mtn - qhubeka (rsa)

    movistar takımı hem nairo quintana hem de alejandro valverde ile geleceğini açıklarken, geçen senenin şampiyonu alberto contador katılmayacağını açıkladı.
  • alberto contador dışında hemen bütün favorilerin katılacağı tur. froome, quintana, van garderen derken vincenzo nibali de katılacağını açıkladı.
  • tura katılacak isimler belli oldu:

    team sky
    chris froome, sergio henao, mikel nieve, vasil kiryienka, christian knees, ian boswell, salvatore puccio, nicolas roche, geraint thomas

    movistar team
    nairo quintana, alejandro valverde, andrey amador, rory sutherland, javi moreno, imanol erviti, fran ventoso, josé joaquín rojas, giovanni visconti

    astana pro team
    fabio aru, vincenzo nibali, mikel landa, dario cataldo, diego rosa, paolo tiralongo, luis león sánchez, alessandro vanotti, andrey zeits

    tinkoff – saxo
    rafal majka, peter sagan, pavel brutt, jesper hansen, daniele bennati, maciej bodnar, sergio paulinho, pawel poljanski, jay mccarthy

    team cannondale - garmin
    andrew talansky, andre cardoso, joe dombrowski, alex howes, benjamin king, daniel martin, matej mohoric, moreno moser, davide villella

    orica greenedge
    esteban chaves, mitch docker, caleb ewan, simon gerrans, mathew hayman, damien howson, daryl impey, jens keukeleire, cameron meyer

    iam cycling
    matteo pelucchi, marcel aregger, sylvain chavanel, jerome coppel, thomas degand, simon pellaud, vicente reynes, david tanner, larry warbasse

    team giant-alpecin
    lawson craddock, john degenkolb, tom dumoulin, johannes fröhlinger, thierry hupond, koen de kort, luka mezgec, tom stamsnijder, zico waeytens

    bmc racing team
    tejay van garderen, darwin john atapuma, marcus burghardt, alessandro de marchi, jean-pierre drucker, amaël moinard, joey rosskopf, samuel sánchez , peter velits

    team katusha
    joaquim rodriguez, giampaolo caruso, vladimir ısaychev, pavel kochetkov, alberto losada, daniel moreno, egor silin, angel vicioso and eduard vorganov

    fdj
    arnaud courteille, mickael delage, kenny elissonde, murilo fischer, olivier le gac, lorenzo manzin, laurent pichon, kevin reza, jussi veikkanen

    team lotto nl-jumbo
    tom van asbroeck, george bennett, martijn keizer, bert jan lindeman, timo roosen, mike teunissen, maarten tjallingii, dennis van winden, maarten wynants

    etixx – quick step
    carlos verona, david de la cruz, gianluca brambilla, iljo keisse, martin velits, maxime bouet, niki terpstra, nikolas maes, pieter serry

    ag2r la mondiale
    domenico pozzovivo, mikael cherel, johan vansummeren, gediminas bagdonas, alexis gougeard, blel kadri, sebastien minard, matteo montaguti, rinaldo nocentini

    lampre – merida
    mattia cattaneo, valerio conti, kristijan durasek, tsgabu grmay gebremaryam, ilia koshevoy, przemyslaw niemiec, nelson oliveira, ruben plaza molina, maximiliano richeze

    trek factory racing
    fabian cancellara, frank schleck, danny van poppel, boy van poppel, jasper stuyven, markel irizar, yaroslav popovych, riccardo zoidl, haimar zubeldia

    lotto soudal
    kris boeckmans, jasper de buyst, bart de clercq, thomas de gendt, adam hansen, maxime monfort, jurgen van den broeck, tosh van der sande, jelle vanendert

    caja rural – seguros rga
    david arroyo, carlos barbero, pello bilbao, omar fraile, jose gonçalves, angel madrazo, guillermo lluís mas, amets txurruka, ricardo vilela

    cofidis, solutions crédits
    nacer bouhanni, daniel navarro, yoann bagot, romain hardy, cyril lemoine, dominique rollin, stephane rossetto, julien simon, geoffrey soupe

    mtn – qhubeka
    natnael berhane, steve cummings, songezo jim, louis meintjes, youcef reguigui, kristian sbaragli, jay thomson, johann van zyl, jaco venter

    team colombia
    alex cano, fabio duarte, leonardo duque, walter pedraza, carlos julian quintero, brayan ramirez, miguel angel rubiano, rodolfo torres, juan pablo valencia

    team europcar
    pierre rolland, yukiya arashiro, jerome cousin, antoine duchesne, jimmy engoulvent, cyril gautier, tony hurel, fabrice jeandesboz, romain sicard
  • bir gün kala takım tanıtımları yapılmış, iyice heyecanlandırmıştır.
  • o kadar tur tanıtımı izledim. bunun kadar sikko bir tanıtım görmedim. halı saha takımlarını mı tanıtıyorsunuz lan dürrükler.
  • 1. etabı puerto banús / marbella arasında, 7,4 km uzunluğunda, team time trial olarak yapılacak tur..

    1. etapta ahşap köprülerden, kumlu yollardan geçilecek.
  • 1. etap, yani 7.4 km'lik porto banusmarbella takım zamana karşı etabını bmc racing team kazandı. etabın nötralize edilmiş olması takımların çok fazla sıkmamasına neden oldu.

    etap klasmanı
    1 bmc racing team 0:08:10
    2 tinkoff-saxo 0:00:01
    3 orica greenedge 0:00:01
    4 team lottonl-jumbo 0:00:08
    5 etixx - quick-step 0:00:10
    6 trek factory racing 0:00:11
    7 lotto-soudal 0:00:18
    8 caja rural-seguros rga 0:00:18
    9 movistar 0:00:24
    10 cofidis, solutions credits 0:00:27
    11 iam cycling 0:00:27
    12 lampre-merida 0:00:27
    13 astana 0:00:30
    14 mtn - qhubeka 0:00:30
    15 team colombia 0:00:33
    16 fdj.fr 0:00:44
    17 katusha 0:00:54
    18 ag2r la mondiale 0:01:00
    19 team giant-alpecin 0:01:07
    20 team sky 0:01:11
    21 cannondale-garmin pro cycling team 0:01:20
    22 team europcar 0:02:15

    peter velits, büyük bir turda liderlik mayosunu giyen ilk slovakyalı oldu. yarın kırmızı mayoyu taşıyacak.

    son çıkan takımları görmek için;
    https://www.youtube.com/watch?v=hsh9-jx2rak
  • cannondale takımı ilk gün zamana karşıyı 22. bitirerek aldığım cannondale için kendilerine haram zıkkım olsun dedirtmiştir.
    gerçi ben team colombia 'yı tutuyorum.ama onların da bir şey yapamayacağı belli.
    sığır gibi sürüyorlar. o kadar giyin kuşan,.draft falan hikaye. mal, fransa'da da mal ispanya'da da, mal her yerde mal.

    edit: pardon 21. oldu. sinirden yanlış yazdım.
  • 2. etap, yani 159 km'lik alhaurin de la torrecaminito del rey etabını esteban chaves kazandı.

    przemyslaw niemiec (lampre-merida), davide villella (cannondale-garmin), walter pedraza (team colombia), bert jan lindeman (lottonl-jumbo), josé gonçalves (caja rural-seguros rga) ve matteo montaguti (ag2r-la mondiale), 23 km'de pelotondan kaçtılar.

    andrew talansky (cannondale-garmin), alex howes (cannondale-garmin), zico waeytens (guant-alpecin), david tanner (iam cycling), kazaya karıştılar ama hepsi kısa sürede pelotona geri döndü.

    70 km kala fark 2.40 dk.

    51 km kala, 3. kategorinden alto de ardales (540 m yükseklik, 5 km uzunluk, %4.4 ortalama eğim) tırmanışına kaçış grubu başladı.

    walter pedraza (team colombia), zirveden geçen ilk isim oldu ve 3 puanı aldı. davide villella (cannondale-garmin), 2, bert jan lindeman (lottonl-jumbo), 1 puanı aldı.

    30 km civarı çok büyük bir kaza oldu. niemec (lampre) ve tanner (iam), abandone oldu. nibali kaza nedeniyle geride kaldı.
    https://www.youtube.com/watch?v=ichef4-yugm

    josé gonçalves (caja rural), solo kaçışta.

    13 km kala nibali liderden 1.30 dk kadar geride.

    nibali 2. pelotonu yakaladı.

    10 km kala josé gonçalves (caja rural), pelotona yakalandı.

    5 km kala, zirve finişi ile bitecek olan, 3. kategoriden caminito del rey (560 m yükseklik, &6.5 ortalama eğim) tırmanışına başlandı.

    4 km kala ilk atak geldi. gautier, öne çıkıp liderliği aldı. dünkü etapta liderliği alan velits geriye düşmeye başladı.

    3 km kala dumoulin atak yaptı. quintana, roche, meintjesona eşlik ediyor.

    meintjes geriye düştü.

    chaves ve dan martin, atak yapıyor.

    1.2 km kala quintana, chaves ve dumoulin lider.

    1 km kala quitana biraz geride. roche, öndekileri yakaladı.

    roche , chaves ve dumoulin etaba gidiyor. eğim çok sert.

    dan martin, quintana'yı yakaladı.

    roche geriye düştü. chaves ve dumoulin etaba gidiyor.

    esteban chaves atak yapıyor, dumoulin cevap veremiyor ve etabı chaves alıyor.

    günün kaybedeni vincenzo nibali.

    2. etap klasmanı
    1 esteban chaves (col) orica greenedge 3:57:25
    2 tom dumoulin (ned) team giant-alpecin 0:00:01
    3 nicolas roche (ırl) team sky 0:00:09
    4 daniel martin (ırl) cannondale-garmin pro cycling team 0:00:14
    5 joaquim rodriguez (spa) team katusha 0:00:26
    6 nairo quintana (col) movistar team 0:00:26
    7 christopher froome (gbr) team sky 0:00:30
    8 alejandro valverde (spa) movistar team 0:00:31
    9 daniel moreno fernandez (spa) team katusha 0:00:31
    10 fabio aru (ıta) astana pro team 0:00:37

    genel klasman
    1 esteban chaves (col) orica greenedge 3:57:15
    2 tom dumoulin (ned) team giant-alpecin 0:00:05
    3 nicolas roche (ırl) team sky 0:00:15
    4 daniel martin (ırl) cannondale-garmin pro cycling team 0:00:24
    5 joaquim rodriguez (spa) team katusha 0:00:36
    6 nairo quintana (col) movistar team
    7 christopher froome (gbr) team sky 0:00:40
    8 alejandro valverde (spa) movistar team 0:00:41
    9 daniel moreno fernandez (spa) team katusha
    10 fabio aru (ıta) astana pro team 0:00:47

    31 vincenzo nibali (ıta) astana pro team 0:01:38

    puan klasmanı
    1 esteban chaves (col) orica greenedge 25 pts
    2 tom dumoulin (ned) team giant-alpecin 20
    3 nicolas roche (ırl) team sky 16
    4 daniel martin (ırl) cannondale-garmin pro cycling team 14
    5 joaquim rodriguez (spa) team katusha 13
    6 nairo quintana (col) movistar team 10
    7 alejandro valverde (spa) movistar team 10
    8 christopher froome (gbr) team sky 9
    9 daniel moreno fernandez (spa) team katusha 7
    10 fabio aru (ıta) astana pro team 6

    dağların kralı
    1 esteban chaves (col) orica greenedge 3 pts
    2 walter pedraza (col) colombia 3
    3 tom dumoulin (ned) team giant-alpecin 2
    4 davide villella (ıta) cannondale-garmin pro cycling team 2
    5 nicolas roche (ırl) team sky 1
    6 bertjan lindeman (ned) team lottonl-jumbo 1

    takım klasmanı
    1 team sky 12:02:56
    2 astana pro team 0:00:21
    3 lotto soudal 0:01:17
    4 bmc racing team 0:01:33
    5 movistar team 0:01:44

    son 15.5 km