• 22 ağustos - 13 eylül tarihleri arasında koşulacak world tour bisiklet yol yarışı.

porto banus'tan başlayıp madrid'de sona erecek.

17 world tour takımının yanına eklenecek 5 wildcard alan takım da açıklandı. şöyle ki;

worldtour:
    ag2r la mondiale (fra)
    astana pro team (kaz)
    bmc racing team (usa)
    etixx - quick step (bel)
    fdj (fra)
    ıam cycling (suı)
    lampre – merida (ıta)
    lotto soudal (bel)
    movistar team (esp)
    orica greenedge (aus)
    team cannondale - garmin (usa)
    team giant - alpecin (ger)
    team katusha (rus)
    team lotto nl-jumbo (ned)
    team sky (gbr)
    tinkoff - saxo (rus)
    trek factory racing (usa)

wildcards:
    caja rural – seguros rga (esp)
    cofidis, solutions crédits (fra)
    team colombia (col)
    team europcar (fra)
    mtn - qhubeka (rsa)

movistar takımı hem nairo quintana hem de alejandro valverde ile geleceğini açıklarken, geçen senenin şampiyonu alberto contador katılmayacağını açıkladı.
  • dün ilginç bir olay yaşandı.

cannondale-garmin takımının sporcularından ben king bir kazaya karıştı bu kaza bmc racing team sporcularından tejay van garderen'ı da içeriyordu. kazanın ardından ben king köşeye çekilip yeni bisikleti için takım arabasını beklemeye başladı. bu esnada seyircilerden birisi king'in bisikletinden garmin gps cihazını çalmış ve bir diğer seyirci de bisikleti alıp kaçmaya çalıştı.

2.etapta gerçekleşen büyük kazanın ardından astana takımının yöneticisi alexandre vinokourov bisiklet sporunda artık centilmenliğin geride kaldığına yönelik bir açıklama yaptı. kazanın ardından nibali geride kalmıştı ve peloton dışında sürmek durumunda kalmıştı. tam da bu olay üzerine yapılan bir vurguydu centilmenliğin geride kaldığı açıklaması.

konuyla alakasız ama almanya'nın dünya şampiyonasına katılacağı liste açıklandı sporcularla birlikte takımlarını burada paylaşacağım:

-nikias arndt (giant-alpecin)
    -marcus burghardt (bmc)
    -john degenkolb (giant-alpecin)
    -johannes fröhlinger (giant-alpecin)
    -simon geschke (giant-alpecin)
    -patrick gretsch (ag2r)
    -andré greipel (lotto-soudal )
    -christian knees (team sky)
    -paul martens (lotto-nl jumbo)
    -tony martin (etixx quickstep)
    -andreas schillinger (bora-argon 18)
    -marcel sieberg (lotto-soudal)
    -jasha sütterlin (movistar)
    -paul voss ( bora-argon 18)

edit:
    çalınan malzeme garmin edge 510

garmin edge 810

ve bu aletlerin garmin vector 2 pedallarla bağlantısı var.
  • nibali gelen eleştiriler üzerine twitter hesabını askıya almış ve bu konuda birkaç şey söylemiş:

''bradley wiggins'in de zamanında internet üzerinden böyle hareketlere maruz kaldığı zaman hesabını askıya aldığını hatırlıyorum. ben de aynısını yapmaya karar verdim''

la gazzetta dello sport gazetesine söyledikleri arasında ise :

''benim hakkımda çok fazla kötü şey söylendi. bunun kıskançlıktan ya da benzer bir sebepten yapıldığını düşünmüyorum. ancak internet üzerinde birilerinin benim yaptığımın en kötü beş hareket arasında sayılabileceğini söylediğini gördüm. hatta bazıları floransa dünya şampiyonası sırasında yaptığım kazanın ardından yine araca tutunduğumu iddia etti ancak bu konu hakkında hiçbir kanıtları yok ve boş bir iddia. peloton içinde aramın gerçekten iyi olduğu birçok arkadaşımı kaybettim. hatta bazı kişiler bana sürüş yaptığım takımdan dolayı sırtını döndü astana takımını sevmeyen insanlar var ve bu inkar edilemez bir durum. işte bunlardan dolayı beni yarış dışına atan kararın sadece uci komitesi tarafından verilmediğine ve komitenin etkilendiğine eminim. evet belki yanlış bir şey yanlış yapmış olabilirim fakat bu karar uci komitesi için bile çok büyük bir karardı''

ayrıca uci'ye her şeyi açıkladığını ve bu açıklamanın ardından yarışa tekrar dönmesi için karar vermelerini beklediğini söyledi.

bu arada(bkz: ryder hesjedal) trek factory racing'e transferi hakkında:

''geçmişte çok güzel günler yaşadım ve güzel arkadaşlıklarım var. fakat bu takım değişikliğinden dolayı heyecanlı olduğumu hissediyorum. ihtiyacım olan şeyin bu değişiklik olduğuna inanıyorum. trek yöneticileri ve ben takımla birlikte neler başarabileceğimize dair aynı fikirlere sahibiz. insanlar kariyerimin sonunu düşünüp düşünmediğimi soruyorlar ve düşünmüş olsaydım döngü burada son bulabilir ve şunu da eklemek isterim ki benim profesyonel bisiklet kariyerim posta şirketi için trek bisikletimle çalışırken başladı.

gerçek şu ki daha ne kadar süre yarışabileceğimi bilmiyorum. bu durumun performansımın yeterliliğiyle ve kendimi nasıl hissettiğimle alakalı ve ben daha önümde önümde uzun zamanın olduğunu hissediyorum. bu yıl gerçekleşen giro turu bunu kanıtıydı. ama evet kendimi beş yıl daha yarışan bir insan olarak göremiyorum bu süre bir,iki belki de üç sene olur . göreceğiz. ''

ayrıca trek factory racing takımı yöneticilerinden luca guercilena:

''bu imza takımımız için mükemmel oldu ve kuzey amerika'da bulunan hayranlarımızın da bu transfere çok sevindiğine şüphemiz yok. ryder oldukça güçlü bir yarışçı ve oldukça muntazam bir performansı var.''

edit: 5.etabın son 42 kilometresi türkçe anlatımla karşınızda
  • 6.etabın türkçe anlatımı

vincenzo nibali olayında yeni gelişmeler var. dün yazdığım gibi la gazzetta dello sport gazetesine verdiği röportajda uci'ye her şeyi anlattığını ve geri dönüşü için izin vermelerini beklediğini belirtmişti. ancak bu konuda uci kararlı çıktı ve yazılı karar metininde yer alan durumları uygulamaya devam etti. böylece nibali ceza aldığı yarış bitene kadar(14 eylül) hiçbir müsabakaya katılamayacak. nibali uci tarafından geri çağırılmasa bile en azından gran prix ouest france worldtour yarışına katılmayı planlıyordu ancak kurallar neticesinde bu da artık gerçekleşemeyecek bir plan olarak kalacak. uci kural metninde :

'' yarıştan diskalifiye edilmiş sporcu ya da sporcular ceza aldığı yarışın bitiş tarihine kadar başka hiçbir etkinliğe katılım gösteremez.

sporcu yarıştan hastalık ya da sakatlık sebebiyle ayrılmak zorunda kalırsa komitenin kararına göre yarışa tekrar dönebiliyorlar.

nibali'nin katılmak istediği ancak 14 eylüle kadar cezalı olduğu için katılamayacağı etkinlikler:
    -grand prix fourmies >> 6 eylül
    -grand prix de québec >> 11 eylül
    - grand prix montreal >> 13 eylül

14 eylülden sonra nibali'nin katılacağı etkinlikler:
    - coppa agostoni >> 16 eylül
    -coppa bernocchi >> 17 eylül
    -memorial marco pantani >> 19 eylül
    -gp ındustria & commercio di prato >> 20 eylül

zaten 19 eylülde dünya şampiyonası başlayacak richmond'a gitmesi gerekecek o yüzden sonr birkaç etkinliği iptal edebilir.
  • la vuelta a espana 11. etap: andorra › els cortals de encamp

dinlenme gününden sonra genelde ya zamana karşı etabı olur ya da geçiş etabı pedallanır. bunun güzel bir örneğini bu sene tour de france’da gördük: peloton pirenelere de alplere de geçerken affı büyük geçiş etaplarında pedalladı. ancak burası ispanya, burada af yok: acı, ter, ve gözyaşı ile yoğrulmuş zaferler var!

andorra › alto els cortals de encamp arasında pedallanacak 11. yani kraliçe etap 138 km uzunluğunda. değil bu yılın, son 10 yılın belki de en zon etabı!

kraliçe etap profili

doğrudan 1100 rakımdan başlayan 11. etap andorra vadisi içinde benzer ve aynı yolları kullanarak tam 6 zirveye uğrayıp alto els cortals d’encamp (2100 mt rakım) zirvesinde bitiyor.

günün ilk tırmanışı collada de beixalis daha etap başlar başlamaz pelotona merhaba diyecek. on sekizden fazla dönemece sahip beixalis tırmanışı %8,7 ortalama eğime sahip ve 6,5 km uzunluğunda. peloton şimdiden üçe ayrılabilir: kaçanlar, elit peloton ve sprinter pedallar ile birlikte canı çıkanlar! zira etabın ilk kilometreleri çok sert!

sonrasında peloton yine 1100 rakıma inecek ve bu sefer de 1980 rakıma dek tırmanacak. coll d’ordino %7 ortalama eğime sahip yaklaşık 10 km uzunulğunda cat1 sınıfından bir tırmanış. zirve geçilir geçilmez peş peşe 17 km tırmanan bacaklar 26 km uzunluğundaki inişte bir nebze olsun dinlenecek. ancak iniş çıkış kadar sert ve dolambaçlı, en ufak bir hata kötü sonuçlar doğurabilir.

günün üçüncü cat1 tırmanışı puerto de la rabassa kendisinden sonraki hc tırmanışının sınamasından başka bir şey değil! zira ortalama %6,6 eğimi ve 14 km’ye yaklaşan uzunluğuyla birçok pedalı zaman sınırının ötesine gönderecek gibi. tırmanış sonrası yine bir iniş var, sonrasında ise üç zorlu zirve!

huzurlarınızda hc sınıfında yer alan col de la gallina! kendisiyle tanışmak için çileli bir yolculuğa hazır olmanız ve ruhunuzu sunmanız gerekiyor. ortalama %8,5 eğim, 11,7 km uzunluk… ayrıca kendisi her ne kadar l’alpe d’huez kadar ünlü olmasa da firketeleri yönünden hiç de eksik değil: yirmiden fazla firkete soprcuların sabrını zorlayacaktır.

col de la gallina neye benziyor derseniz şu fotoğrafa bakabilirsiniz.

17 km kadar inip bu sefer cat2 sınıfındaki alto de la comella tırmanışının eteğine gelecek peloton ve usul usul kaderine boyun eğecek. zira, pelotonun geride bıraktığı uzun tırmanışlara nazaran 4 km kısalığındaki alto de la comella ortalama %9,5 eğimi ile son tırmanış öncesi çetin ceviz!

128. km’den sonra başlayacak cortals de encamp tırmanışında çok ama çok elit bir tırmanış grubu ile karşı karşaya kalmamız olası, 9. etabın sonundaki gibi son 2 km’de tutanabilenlerin etabı kazanacağı, o son 200 metrenin 2 km uzunluğunda yaşanacağı bir mücadele izleyeceğiz. tom dumoulin büyük ihtimal (öyle olmamasını temenni ediyorum) mayoyu kaybedecek, esteban chaves’i hatırlayın, iki etap kazanmanın yorgunluğu her halinden belli idi ve peşpeşe gelen ataklara cevap veremedi, tutunamadı.

günün son tırmanışı cortals de encamp 8,7 km uzunluğunda ve ortalama %9,1 eğimle cat1 sınıfında yer alıyor. etap profili fabio aru, rafal majka gibi genç yeteneklere son derece uygun, zira her ikisinin de hem giro, hem le tour hem de geçen seneki la vuelta’da kazandığı etaplar bugünle benzer. ayrıca her ikisi de geleceğin genel klasman ve takım lideri favorisi ki, nibali’nin sallantılı durumu, contador’un emeklilik planları derken bu iki genç yıldızın bir şekilde kendilerini göstermeleri, ispatlamaları gerekiyor. valverde yine quintana için adam silkeleyen ataklarını yapacaktır, fazlasını beklememek gerek ve froomey… powermeter ile aşk yaşayan froome hâlâ yorgun ve sistematik adamın içinde bir tutku, bir hırs olmadığı için, en azından yüz ifadesi böyle, yoksa dumoulin’e bacaklarını tüketircesine son 150 metrede atak yaptıran hem etap hem de mayoyu kazanma hırsı idi, böylesine zorlu rakipler karşısında şansı yok değil ama az. yine de o bir le tour de france şampiyonu. nibali de son şampiyon idi ve 19. etapta la toussuire zirvesinde şampiyonlar ölmez demesini hatırayın. kısaca froome bugün böylesi çılgın bir sürüş yapabilir, tıpkı col de la pierre st martin tırmanışında tüm favorileri perişan etmesi gibi…

kısa bir etabın, 138 km, dolu dolu altı tırmanışı ve 5900 metre rakımına karşılık bilmem kaç vuruşluk bir yazı oldu. okuduysanız buraya dek hemen ekran başına geçip canlı kanlı izleyin!

madonna del ghisallo tüm pelotonu kutsasın! acımasız vuelta eğlendir bizi!

kaynak götüm değil tabii ki aynakol.org
  • 5. etap bitti. sonucu aşağıda.

--- spoiler ---

5. etap, yani 167.3 km'lik rotaalcalá de guadáira etabını orica'dan 21 yaşındaki avustralyalı caleb ewan kazandı. kariyerindeki en büyük zafer.

iljo keisse (etixx - quick step), antoine duchesne (europcar) vr tsgabu grmay (lampre - merida), liderliği aldı.

81. km'de fark 5.15 dk.

25 km kala fark 2.11 dk.

21 km civarı duchesne, solo bir kaçış gerçekleştirip liderliği aldı.

19.2 km kala keisse ve grmay, duchesne'i yakaladı.

18 km kala bu sefer iljo keisse atak yapıp liderliği aldı.

diego martinez barrio ara sprint kapısından ilk sırada geçen iljo keisse, 4 puanı alırken, antoine duchesne 2, tsgabu grmay 1 puanı aldı.

15 km kala fark 1.30 dk.

11 km kala tinkoff ve team sky pelotonun önünde.

8.8 km kala peloton, iljo keisse'yi yakaladıç artık sprint finişine gidiyoruz.

son 900 m orica önde. tinkoff öne geliyor.

son metreler, degenkolp öne çıkıyor. sagan geride. orica'dan caleb even degenkop'un arkasında.

caleb ewan öne çıkıyor, etaba gidiyor ve alıyor etabı. degenkolp ikinci. sagan neyse ki bu sefer 3. oldu.

günün en savaşçı bisikletçisi: iljo keisse, etıxx - quıck step

etap klasmanı
    1 caleb ewan (aus) orica-greenedge
    2 john degenkolb (ger) team giant-alpecin
    3 peter sagan (cze) tinkoff-saxo
    4 jean-pierre drucker (lux) bmc racing team
    5 jose joaquin rojas gil (spa) movistar
    6 kristian sbaragli (ıta) mtn-qhubeka
    7 domenico pozzovivo (ıta)
    8 daniel moreno fernandez (spa) team katusha
    9 tosh van der sande (bel) lotto soudal
    10 nikolas maes (bel) etixx-quickstep

chaves'in biraz geri kalması sonrası tom dumoulin genel klasman liderliğine yükseldi.
    1 tom dumoulin (ned) team giant-alpecin 17:09:06
    2 esteban chaves (col) orica greenedge 00:00:01
    3 nicolas roche (ırl) team sky 00:00:16
    4 daniel martin (ırl) cannondale-garmin pro cycling team 00:00:27
    5 daniel moreno fernandez (spa) team katusha 00:00:31
    6 alejandro valverde (spa) movistar 00:00:33
    7 christopher froome (gbr) team sky 00:00:35
    8 joaquim rodriguez (spa) team katusha 00:00:36
    9 nairo quintana (col) movistar team 00:00:39
    10 fabio aru (ıta) astana pro team 00:00:52

puan klasmanı
    1 peter sagan (svk) tinkoff-saxo 61 pts
    2 john degenkolb (ger) team giant-alpecin 36
    3 alejandro valverde belmonte (spa) movistar team 35
    4 jhoan esteban chaves rubio (col) orica greenedge 31
    5 daniel moreno fernandez (spa) team katusha 31
    6 nicolas roche (ırl) team sky 30
    7 jean-pierre drucker (lux) bmc racing team 28
    8 caleb ewan (aus) orica greenedge 25
    9 tom dumoulin (ned) team giant-alpecin 24
    10 joaquin rodriguez oliver (spa) team katusha 23

kombinasyon klasmanı
    1 jhoan esteban chaves rubio (col) orica greenedge 11 pts
    2 tom dumoulin (ned) team giant-alpecin 16
    3 nicolas roche (ırl) team sky 17
    4 sylvain chavanel (fra) ıam cycling 143
    5 alexis gougeard (fra) ag2r la mondiale 219

dağların kralı
    1 omar fraile matarranz (spa) caja rural-seguros rga 13 pts
    2 walter fernando pedraza morales (col) colombia 7
    3 natnael berhane (eri) mtn - qhubeka 7
    4 sylvain chavanel (fra) ıam cycling 4
    5 jhoan esteban chaves rubio (col) orica greenedge 3

takım klasmanı
    1 team sky (gbr) 51:38:26
    2 astana pro team (kaz) 0:00:27
    3 bmc racing team (usa) 0:02:20
    4 movistar team (spa) 0:02:24
    5 team katusha (rus) 0:03:07

son 15 km

--- spoiler ---
  • chris froome'un çekildiği tur. dün geçirdiği kaza sonrası ayağında kırık oluşmuş. normalde dün etap sırasında çekilmesi gerekirken, arkadaşlarına ve tura saygısından dolayı çekilmemiş.
  • dananın kuyruğunun kopacağı ana geldik. yarınki dinlenme gününden sonra çarşamba günü, merakla beklenen 11. etap koşulacak. son 10 yılın en psikopat etabı olabileceği konuşuluyor.

genel klasman tablosunun ciddi şekilde değişmesini bekliyorum.
  • bisiklet, yüce türk basınımızda(!) popüler olsaydı eğer, hakkında "aru şampi..." başlığı atılacak tur.
hesabın var mı? giriş yap