şükela:  tümü | bugün
 • turkan soray, kartal tibet filmi. türkan mahalle bir delikanlısına tutkun güzel bir kızdır. delikanlı da ona tutkundur. ancak türkanın babalığı onu pazarlama niyetindedir. tilki selim kılıklı bir kumarbaz bir herif de talip çıkmıştır. kendi 5 para etmeyen bu şahıs çok zengin olan kartal abimizin yeğenidir ve boş gezenin boş kalfasıdır. kartal abimizi evlenicem uslanıcam diye kafalar. evlenmek istemeyen türkanla mahalle delikanlısı kaçma girişiminde bulunurlar. tilki selim kılıklı eleman badigartlarıynan olaya müdahale eder. türkanın sevgilisi şişlenir. bunun üzerine delikanlının anası ültimatom çeker. ''yıka o kızdan elini'' diyerek bu temiz aşkı baltalar. şehirden göçer ana oğul. öte yandan anasının hastalanması, fakirlikten ilaç alınanaması , sevdiğinin şehirden kaçması gibi sebeplerden türkan köşeye sıkışıp iğrenç elemanla evlenmeyi kabul eder. ancak gerdek gecesi tekme tokat odasından atarak koklatmaz elemana. kısa bir süre sonra elemanın trafik kazasında mortu çekmesiyle türkan ve kartal tibet kalmışlardır başlık başınaaa. ve olaylar gelişmeye devam eder.
 • tsk'de "huzur bozan, kuralları çiğneyen var" anlamına gelir.
  bölük çavuşu eğer bölük komutanına "vukuat var" demi$se biline ki o bölük, bölük komutanının insafına göre ceza alır. çünkü bölük içinde kuralları çiğneyen biri veya birileri olmu$tur. bunun cezasını da bölük komple çeker. (bkz: kurunun yanında ya$ın da yanması)
  eğer "vukuat var" lafı ikinci kez bölük komutanına intikat ettiyse, bölükte büyük disiplinsizlikler dönüyor demektir ve işin içine kötü kötü kurallar girer. imkanlar gittikçe daralır. takii vukuat'lar kesilene dek.
 • orhan kemal in romanı.
 • sessiz sinema oyunu için taraflardan birinin oldukça zorlanmasına sebep olabilir niteliğinde film ismi
 • 14 sene önce yaklaşık bir ay süren tatilde, birkaç derece güneş yanığı, bir dünya kupası, sayısız didişme ve kakışma arasında kuzene okutup-dinlemek suretiyle içerisine daldığım sürükleyici roman. ha tatil ortamına ne kadar uymuştu? hiç. oxyd'e gitmiş miydik? hayır. peki yaklaşık bir ay tatil mantıklı mıydı? kuşkusuz hayır.
  anca didiş, kitap oku, yan. süper hatıra.
 • vukuat var hanımın çiftliği şeklinde olan roman.. hanımın çiftliği ikinci cildidir. gel gör ki milletimin önüne ne sürsen yer bu kitabı almadan hanımın çiftliğinden başlar okumaya.

  edit: birde kaçak var.
 • semtte batak oynarken dışarda kopan mevzu varsa, kahvehanenin meydancısı genç tarafından oyun dönen masalara karşı haykırılan official slogan. dışarda ''vukuat var'' fırlayın.
 • tekin yayınevi'nden çıkan 8. baskısındaki* kapak resmi çok hoşuma giden kitaptır. ayrıca orhan kemal'dir, alındır, okuyundur.

  ahan da buldum resmini de: http://bit.ly/vukuatvar
 • telsizden anons geçmek zorunda kaldığım cümle*