*

 • philip k dickin dunyayi yonetmek uzere yapilmis vulcan isimli bir bilgisayari anlattigi romani...
  cin fikirli insan irki yonetimin bir bilgisayara birakilmasina yillar once karar vermis, vulcan 1, vulcan 2 ve vulcan 3 dizisini uretmistir... vulcan 1 coktan muzelik olmus, kalan sahalar bizimdir edasi ile 2 ve 3, dunyayi yonetmektedir... ama haliyle, olaylar beklendigi gibi gelismez...
 • bir benzeri için
  (bkz: colossus)
  (bkz: super komputer kolossus)
 • imho bir insan ne kadar paranoyak olabilir sorusuna dick tarafından verilen yanıt olarak ele alınabilecek kitap. kaba tabirle dünyayı yöneten, emirleri ise sadece vulcan bilgisayarlarından alan, nato veya birleşmiş milletler'in bir üst modeli "birlik", birlik'e ve vulcan bilgisayarlarına karşı mücadele veren ve insanların "aptal" bilgisayarlardan emir alamayacağını savunan "iyileştiriciler" ve kendisine iyileştiricilerin başlattığı ve dünyada yavaş yavaş tırmanan hareket hakkında yetersiz bilgi verilmesine rağmen durumu anlayabilecek kapasitede, "salt mantık"la çalışan vulcan 3.
  çevirisini tuba çele yapmıştır.
  "barris çekiç kafalı parçalardan çıkan metal ses karşısında ürperdi. sesi daha önce hiç duymamıştı ama tanımıştı. büyük bilgisayar uzaklarda, gizli yeraltı kalesinin en alt katında gömülüydü. ama şu anda duydukları onun sesiydi. vulcan 3'ün sesi..."*
 • yaratılacak dünyayı veyahut hikayenin üzerine yatacağı gerçekliği kurgulamak, kendi gerçeğini oluşturmak bence iyi bilimkurgu* için en temel özelliktir. başarıyla kurgulanmış bir temel üzerine ne yazarsanız yazın kendini götürecektir. hele hikaye de iyiyse alıp başını gidecektir. pkd bir çok kitabında olduğu gibi o temel kurgulamayı bu kitapında da hikayeye çok güzel bir şekilde yedirmiş. kanımca en iyi distopyalardan biri.
 • her romanı için sosyal bilimler literatüründen başka bir konu seçen dick, bu sefer de weber okumuş, rasyonalite, modern bürokrasi gibi kavramları konu edinir; yalnız daha erken dönem öykülerinden olduğundan hafıza vs. işin içine katılmamıştır.
 • okuduğum en süper distopyalardan biri. ama tabi ki pkd'den beklenecek bir hadise bu. ayrıca süper de bir cümle ihtiva ediyor:

  "devrimci hareketler oportünistleri her zaman çekmiştir."
 • ilk bilgisayar 1946’da üretilen 30 tonluk eniac idi. vulcan's hammer adlı romanın basım tarihi ise 1960. yani bilgisayarın icadından 14 yıl sonra yazar, kontrolü eline alan yapay zekâya dair bir kurgu yazmış. o yılların etkisi olarak eserde rol alan bilgisayarların devasa boyutlarda, onlarca mekanik parçadan meydana gelen makineler olduğunu ve olaya cyberpunk bir havadan çok steampunk bir hava kattıklarını söyleyebiliriz. tüm bunlar eserin bilimkurgu tarihinde adının anılması için yeterlidir sanırım. roman türkçe olarak 1998 yılında metis yayınları tarafından basılmış, çevirmeni tûba çele’nin oldukça temiz bir iş çıkardığını söylemek mümkün.
 • sahip olan kişilerin bana mesaj atmalarını gerektiren kitaptır.
hesabın var mı? giriş yap