şükela:  tümü | bugün
  • bir ibrahim tatlıses şarkısı..
  • şimdi bir satırla, bir entry ile geçiştirilecek bir şey mi bu, olmaz.
    o vakit sözlerini de yazayım da tam olsun.
    ağır ve ağırlaştıran bir şarkıdır ki,
    damar tabirinin hakkını, adamın da müstehakını verir.

önce şöyle bir antremiz var, aperatif olaraktan:

benden sevgi değil, canım istesen
    boynum kıldan ince vur gitsin beni (2)
    ömrüm hep kış oldu, bahar ne gezer
    soldu çiçeklerim, kır gitsin beni
    soldu çiçeklerim, yol gitsin beni

şimdi nakarat geliyor:

kimler bırakıp ta beni terketmedi kiiii
    sen de bir kenara at, aaaat gitsin beeni
    her gelen yakıp taaa, kavurdu beniiii
    savur küllerimi yak, yaak gitsin beni (2)

ana yemek olarak mideye oturuyor:

felekle* kaderim bir oldu vurdu
    sen de yerden yere vur, vur gitsin beni (2)
    yanıma yaklaşma, dertle doluyum
    sen de uzaklardan sev gitsin beni (2)

yine nakarat evet hep beraber:

kimler bırakıp ta beni terketmedi ki
    sen de bir kenara at gitsin beni
    her gelen yakıp taaa, kavurdu beniii
    savur küllerimi yak, yaaaak gitsin beni (2)

kapanış için amarettolu bir kahve alayım ben, iki siyanür şeyetsinler içine daha olmadı.
    neyse parası veririz canım
  • dimdirekt ruha sol kroşedir kuzum bu nağme;
    kafada dolanan kırk tilkiyi oturtup zırlatacak, birbirine kuyruklarını gemici düğümüyle bağlayacak bir hamuru vardır; dido and aeneas'ın nağmesiyle gelen âdem nam aryasına ithaftır;
    ve tahir paker'in aynı adlı şiiriyle müştaktır..
  • (bkz: vur sen beni)
  • bir arkadasimin haince tavsiyesiyle ilk kez dün bu saatlerde etki alanina girip aradan geçen 24 saat içinde (henüz tam anlamiyla delirmedigim içun saymaya baslamadim ama) nerden baksaniz en az bi 24 kere dinledigim ibrahim tatlises sarkisidir.
    virüs gibi worm gibi şerefsiz, kulaktan girip direkt cigere nüfuz ediyor, kolay kolay da disinfect olacağa benzemiyor. hayir bi sey degil öyle de efkarli bir meret ki hali hazirda bu sarkiya layik irilikte bir derdim olmadigi için kendimi eksik hissetmeye basladim. neyse yani diyecegim o ki artik benim için çok geç belki lakin aman diyim bari siz uzak durun da bencağız gibi arkadas kurbani olmayin...
  • "vur gitsin beni" olarak bilinen, piyasaya "vur gitsin beni-yemin ettim" adıyla çıkan 1991-bayar müzik çıkışlı tatlıses albümü...
    albümün önemli özelliği de kuma ve siverek asmasıyam türküleri, ilk önce türkçe olarak yayımlanıp, sonraki baskısında ve devamında tatlıses tarafından kürtçe söylenmesi ve yayımlanması olmuştur...
  • vur gitsin beni, tahir paker* - burhan bayar* - ibrahim tatlıses*'ten oluşan kutsal ittifakın başyapıtlarından biridir. ancak yine de bana göre güftesi bestenin bir nebze gerisinde kalmıştır. yani şöyle daha epik ve görkemli bir güftesi olsaydı bu şarkı belki de ülkemizde 90'ları arabesk bağlamında müjdeleyen bir eser olabilirdi. nasıl ki smells like teen spirit nirvana'nın dünyaya ve 90'lara cevabıdır aha bu şarkı da öyle olabilirdi. yine de çok sevdiğimiz bir şarkıdır.

eser aynı zamanda ibrahim tatlıses'in o eski [ve de muhteşem] şarkılarıyla yeni [pespaye "ah keşkem" ekolü] şarkıları arasında bir geçiş dönemidir. tatlıses'in eski şarkılarına veda (ve feda) etmesinin finalidir. yaylılar yine ön plandadır, araya bağlama girer, tatlıses'in sesindeki sahicilik yakar ve arkada hafif hafif elekto gitar duyulur, vurmalılar vazifelerini biraz da orgla yani suni ritmlerle paylaşır. bu kolaj sonraki albümlerde giderek suni ve de elektronik ritm ve aygıtların lehine bozulacaktır ve tatlıses, "bak bu sözlerin lafta kalırsa senin o tabi tabini yerim" noktasına gelecektir.

güftesine gelince; his ve kavramlara tatlıses yaklaşımı'nın somut bir örneğidir. çiçek misali kırılan boyunlar, atılıp terk edilmeler, kavrulup savrulmalar ve de felek ile kaderin müntakim koalisyonu... hepsi bildik tatlıses imgeleri olarak gayet güzeldir ama işte açıklayamadğım bir şerh düşmek istiyorum yine de. çok daha epik bir güfte olabilirdi.

özetle bu şarkı, bu üç arkadaşın aynı zamanda yakın dövüş tekniklerinde kadar iyi olduklarını göstermektedir zira şarkı dinleyene [hele bir de dinleyici şarkıdaki ruh haline ortaksa] tekme, tokat, yumruk şeklinde ve de allah yarattı demeyip girişmektedir.
  • (bkz: just shoot me)
  • azizim öyle bir şarkıdır ki, dinleyenini neye uğradığına şaşırtır mahveder...
    sarkı bittiğinde darmadağınık olmuş vücudunun her bir uzvunu başka bir yerden toplarsı, öyle ki birçok insan gördüm kalbi,ciğeri muhtelif yerlere dağılmış.tam bir rakı şarkısıdır, harbidir, arabesktir...
    imraparatorun taç takmasını sağlayan şarkılardan birisidir ki sevmeyen bir ibo hayranı neredeyse yoktur
    özellikle son kısmı ayrı bir kanatır kabuk tutmuş yaraları;

kimler bırakıp ta beni terketmedi ki
    sen de bir kenara at gitsin beni
    her gelen yakıp taaa, kavurdu beniii
    savur küllerimi yak, yaaaak gitsin beni
  • tamam, arabesk cok kotu birsey..

ardarda gelen darbeler esliginde, uzerimizde esmekte olan arap ruzgarinin basit bir uyarlamasi hem de..

ama artik milenyum bile geldi gecti, dolayisiyla batiya dogru yol almakta olan bir turk gencine yakisir mi hic, giden sevgilinin ardindan teselliyi arabeskte aramak, galatasaray varken hem de hali hazirda..

ama iste, mazosizm guzel ya, ki zaten guzel olmasa boyle sacma bir sey nasil taraftar bulabilirdi ki insanoglunun terli cografyasinda..

nasil da dolastirdim lafi, kucuk bir besteyi sevebiliyorum diyebilmek adina, vay be. sanirim mahalle baskisi bu demek olsa gerek..

benden sevgi degil canim istesen;
    veririm ulan..

bir nevi arti depresan, oyle bir sarki iste..