• "n'oluyor biliyor musun, bazen eve erken gideyim diyorum. 6:00-7:00 gibi. insanların otobüslerden, vapurlardan boşaldığı saatlerde gideyim. herkes gibi eve gideyim diyorum. fırından ekmek alayım. sokağın yokuşunu çıkarken birden bire aklıma orası geliyor. o geliyor. o yokuşu çıkarken tuhaf oluyorum. sanki bir şarkıcıyım ve orada şarkı söylüyorum. zaman zaman şarkıcı olsam ve şarkımı şurada söylesem diyorum. herhalde o çok tuhaf bir şarkı olurdu. herkesin yüreğinde izler bırakırdı. garip değil mi?"

demiş orhan çetin zamanında. ben de işte o yokuşta bir şarkı söyleseydim eğer, böyle bir şey olurdu sanıyorum.
  • bu sarkinin klibi hakikaten de turk popundaki en orjinal eserlerden birisidir. sanki "oyle bir klip cekelim ki tum turkiye sertab tiz seslere ciktiginda arroway neler hissediyor gorsun" amaciyla yapilmisti. mesela sertab'in nakaratta sesinin goge vurdugu an ile patlayan atom bombasi goruntusunun senkronizasyonu beni kalbimden vurmustu. ama ne yazik ki bu tip sarkilardan sonra sertab "cok bagiriyor, pek ruhsuz, vs" seklinde gerzekce elestirildigi icin kadincagiz bizlere "haa, oyle mi? size bunu verelim o zaman" diyerek ask olmez'i hediye etti(!). boylece savasi bagirmak ile tize cikmak arasindaki farki anlamayan dangalaklar kazandi.
  • sozleri aysel gurele ait yüzlerce süper eserden sadece biri.

sozlerini de yazayim tam olsun:

gün gelir rüzgar fırtına olur
    dertleri gönül kendisi arar da bulur

her gülüş cevap,her cevap günah
    olmuyor ne yapsan, içinde kopar bir isyan

tanrı unutmuş olsa da
    vur durma vur yüreğimi , vur
    olan olmuş ne olur ? hayata bir daha vur

gülümse ne olur, bugünler dün olur
    hatiralarla yaşanmaz ki yazik olur

tanrı unutmuş olsa da
    vur durma vur yüreğimi , vur
    olan olmuş ne olur ? hayata bir daha vur
  • sertab erener'in 1999 yılında çıkmış sertab erener adlı albümünün açılış parçası. yeşil bir kıyafet içinde kapşonlu vaziyette oturup şarkısını söylerdi ekran karşısında sonra kalkar giderdi. arada acı dolu görüntüler vardı. çok etkilenmiştim.
  • "gülümse ne olur, bugünler dün olur" der sertab erener, gözünden bir damla yaş süzülür bu sırada.

gülümsenecek bir şey kalmamaştır aslında. hava hep yağmurludur, şimşekler çakar olanca gürültüsüyle. silahlar ateşlenir, depremler olur, yangınlar çıkar, bombalar patlar. feryat düşmüştür, figan düşmüştür insanın payına. kefenlere sarılmış insanlara, sıkı sıkıya sarılmıştır kalanlar.

"olan olmuş ne olur?" der.

en can acıtıcısı da budur, çünkü elden bir şey gelmemiştir. tüm acılar gözünün önünde, kalbinin hemen üstünde olmuştur. dibine kadar yaşamışsındır her şeyi ama müdahale edememişsindir, edemeyeceksindir. isyan edersin. çünkü tanrı bir yerde unutmuştur seni, her şeye rağmen nefes almanın bir güzelliği vardır, zoraki çarpan kalbinle yakarırsın; vur, durma yüreğim vur!

belki bir umut; karlar erir, toprak çiçeği armağan eder.
  • bir sertab erener $arkisi.. klibi guzeldir, degi$iktir..
  • ne zaman dinlesem bana bindokuzyüzkırkbeş'i hatırlatan şarkı. malum bindokuzyüzkırkbeş'i de rahmetli aysel gürel yazmıştı ve atom bombasını anlatıyodu o şarkı da. gerçi vur yüreğim sadece atom bombasına değil, gelmiş geçmiş bütün insan eliyle olmuş felaketlere isyandır. sağlam isyan eder bu şarkı yaradana, 'sen unutmuş olsan da benim yüreğim hatırlar' der.
    klibi çok orijinaldir. ilk çıktığı zaman kral tv'nin* başına geçip bu şarkının çıkmasını beklerdim. hey gidi günler hey.
    sonra sertab abla bi hırs yaptı, örovizyon dedi, ingilizce, ispanyolca şarkı dedi, dünyaya açılacam dedi. bi daha da böyle şarkılar dinleyemedik kendisinden. şimdi n'apar bilmem bile.
  • şarkının çıkış tarihinden olsa gerek hep 17 ağustos 1999 depremini getiren şarkı. istisnasız her seferinde ağlatır
  • bu guzel bestenin sahibi, sarkiyi muthis yorumlayan sertab erener'dir. klibi serdar erener cekmistir.
  • şanışer ile muhteşem sertab erener'in düet yaptığı yeni versiyonuyla daha bir anlamlıdır.

dinlemek isteyenler için youtube linki

--- spoiler ---

"kısa çöpler intikam alacak uzun çöpten!"
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap