şükela:  tümü | bugün
  • hale soygazi bu filmde bilindigi uzre kahpe rolundeydi. isin ilginc yani daha sonna ahmet ozsan ile evlendi ama dusunuyorum da ahmet ozhan eminim o filmde kahpeye vuranlarin tarafini tutuyordu.
  • ye$ilçam'da üç versiyonu çekilen film. sırasıyla 1949, 1964 ve 1973 yıllarında filme alınmı$tır. bir de romanda iliği cücüğü sıkılası orospu evladı bir imam vardır ki ondan hiç bahsetmiyorum...
  • filmin ilk çevriminde başrolü nefis kadin sezer sezin oynamisti
  • 1970li yillardaki cekilen film versiyonunda arka planda kullanilan muzik, turk besleri icinde yer alan klasik muzik bestecisi ulvi cemal erkine aittir.
  • halide edip adıvar 'ın bir romanıdır.
  • "trajik olan, vatan savunmasında, vatan hainiyle vatanseverin zorunlu ayrılığıdır. halide edib, bu ayrılığı deşerken, tanıklık ettiği, vatanseverler arasında yer aldığı acı günlerin derin heyecanı altındadır. vurun kahpeye'nin hemen bir oturuşta yazılmış, handiyse aralıksız, kesintisiz bir zaman dilimde kaleme getrilmiş coşku romanı olduğunu neden söylemeliyim? yetmişi aşkın yıl sonra, vurun kahpeye, toplumların yükselişinde ve sancısında 'eğitim'in önemini vurgulamasıyla yine gündemde. eğitime kavuşamamış kişilerin git git vatan hainlğine, nihayet insanlık düşmanlığına yol alabileceklerini, bu büyük tehlikeyi söylüyor."

selim ileri
  • (bkz: spanking)
  • 6.sınıfta türkçe öğretmenimiz tarafından zorla okutulan kitap.o yaştaki bir çocuk için, kitabın dili bakımından gerçekten çok ağır bir eserdir.kitapta o kadar eski türkçe sözcük mevcuttu ki, sayfanın altında yıldız ile işaretlenmiş o kelimelerin anlamlarına bakmaktan konuya konsantre olamazdım.belki şimdi okusam zevk alırım ama o zamanlar tam bir işkenceydi en az kitaptaki karaktere yapılan işkence kadar.