şükela:  tümü | bugün
  • anneke hanımın stream of passion'dan marcela bovio'yu da yanına alarak ufak çapta bir melekler korosu oluşturduğu yeni grubuymuş. marcela bovio'yu şuradan hatırlayabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=uit6vdjsqsc

https://www.youtube.com/watch?v=hf5tkpgcvl4

kendisi the human equation adlı ayreon albümünde the wife'ı seslendiriyordu.

hatta yine day eleven love videosunda da görülen ed warby de bu grubun da davulcusu. anneke de bildiğiniz üzere arjen lucassen ile birçok kez çalıştı, bu grup için rahatlıkla arjen lucassen'in metal müzik camiasında oluşturduğu ortamlar sayesinde birbiriyle tanışıp yeni fikirler üreten müzisyenlerin bir ürünü diyebiliriz, pek de güzel olur. şahsen heyecanla bekliyorum, 2017'den beklediğim ilk albüm ayreon'un albümüyse ikincisi de bu oldu.

editle gelen ek: grubun resmi facebook sayfasında etkilendikleri müzisyenler sayılırken şunlara yer verilmiş: opeth, gojira, mastodon, anathema, devin townsend project, a perfect circle, leprous, the gathering. the gathering'i bile anneke hatrına yazarlarken ayreon'u hiç de yazmamalarına ben kırıldım ahaha.
  • http://www.marcelabovio.com/im-leaving-vuur/

daha karpuz keseceklerdi, marcela bovio şimdiden gruptan ayrılmış, kız bi' albüm çıkaydı.

şaka bir yana gördüğüm en iyi gruptan ayrılma açıklaması, kibarca anneke ile vokaller konusunda anlaşamadıklarını, orta yol bulabileceklerini ama bu orta yolun ikisini de mutlu etmeyeceğini anlatmış, "ilerde arkadaşlığımızı da incitirdi, kayıtlara da sonra pişmanlıkla bakardık..." demiş, içten bir mesajla gruptan ayrıldığını açıklamış. tüh be melekler korosu gibi olacak diyorduk, tek meleğe düştük.

editle gelen ek: marcela bovio'nun ayrıldığını açıklamasından sonra grubun adı, epica'nın bugün yayınlanan bir turne afişinde anneke van giersbergen's vuur olarak yazılmış, aa. dedikoducu teyzeler gibi oldum, grubun gidişatını anneke'nin egosu/marcela'nın naifliği üzerinden değerlendirmeye başladım, hiç hoş değil.
  • 20 ekimde çıkacak albümleri in this moment we are free 'den my champion - berlin isimli şarkılarına video klip yayınladılar. anneke 'nin devin townsend ve arjen lucassen ile yaptığı çalışmalardan etkilendiği aşikar, ama bu olumlu anlamda. onların heavy ve progressiveliğini çok iyi yansıtmış yayınladıkları şarkılardan anlaşıldığı kadarıyla. şahane bir albüm bizi bekliyor gibi görünüyor.
  • the gathering'den ayrılışından sonra yıllarca, proje gruplar* ve solo albümlerle piyasada yer edinen anneke*nın 2017 yılında yeni bir albümle piyasaya ve heavy progressive metale geri döneceğini açıkladığı yepyeni grubu. grubun facebook sayfasında özellikle proje değil yeni bir müzik grubuyuz diye belirtilmiş. çok heyecanlandım lan!

not: bu arada en beğendiğim kadın vokallerin başında gelir kendisi* aynı zamanda vuur felemenkçede ateş anlamına geliyor.
  • albümlerinde her şarkı bir şehri temsil ediyormuş. freedom-rio yayımladılar, harika. anneke van giersbergen (tek seferde doğru yazdığım nadir isimdir bu arada, ezberlettin be annekeciğim) sesi şarkı girişinde kulağa harika geliyor.
    freedom-rio
  • önümüzdeki hafta yayınlanacak albümleri in this moment we are free'den 3. parça my champion - berlin'i kliple birlikte sunmuşlar, bu da yanlış görmüyorsam ilk klip olmuş albümden;

https://www.youtube.com/watch?v=gawdw5zxtli

ben böyle bir işe kalkıştıklarını bile bilmiyordum, bugün youtube'da önerilenler karışık çalarken anneke'ciğimin güzel sesiyle kendime geldim. yayınlanan şarkıların üçünde de (days go by - london, freedom - rio) güçlü altyapı, sağlam riff'ler ve ortadan son kısımlara geçişte parçaya özgü kısa melodiler hoş, güzel bir albüm olacağa benzer.
  • in this moment we are free - cities adlı albümleri çıkmış olan enfes soundlu yepyeni progressive metal grubu. albüme spotify'dan erişilebiliyor.
  • hollandaca’da ateş demektir.

vuren ateş etmek fiili olur.
  • days go by – london

--- spoiler ---

this song is the first track taken from vuur’s debut album, which has yet to be named, due in the fall of this year.

anneke comments: “the lyrical content of the album is inspired by the many cities i have visited while being on the road. the song ‘days go by – london’ is about the great fire in 1666. the lyrics are written from the perspective of the element of fire, threatening londoners to wipe them out, but the song is also about hope. even in the darkest of times, the sun will rise.

--- spoiler ---