şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: molotof)
  (bkz: molotof kokteyli)

  sovyet dışişleri bakanı, molotof kokteylinin mucidi olmasa da isim taşıyıcısı, malum nazi işgali dönemidir ve bütün sovyetler alman panzerlerini durdurmaya uğraşmaktadır. molotof kokteyli kişinin kendini heder etmesi sonucunu doğursa da etkili bir vatana ve devrime hizmet yoludur.
 • vladimir molotov: 2. dünya savaşı sırasında sovyet rusya dışişleri bakanı, nazi almanyası'yla -daha sonra naziler tarafından bozulacak olan- saldırmazlık paktını da o imzalamıştır.
 • rus fin savasi 'nda ilk kez kullanilan molotof kokteylinin isim babasi. eski rus dışişleri bakanı.. stalin'in kuklası olmakla ve masada taviz vermemekle un yapmıştır.
 • stalin'in disisleri bakani idi kendisi.

  1890 dogumludur. 15 gibi genc bir yastan itibaren devrimci hareketin icinde olan, ekim devrimi ni planlayanlardan biridir. 1924'te politburoya girmis ve lenin'in olumunden sonra stalin'e destek vermistir.
  1939'da disisleri bakani olmustur. 1949'da stalin onun yerine baskasini gecirmis, ancak stalin'in 1954'teki olumunden sonra gorevine kisa bir sure geri donmustur.
  adi 1956'da kruscev'e karsi basarisiz darbe girisimine karisinca kruscev bunu mogolistan'a elci olarak surmustur. politik kariyeri bir daha duzelmemis, hatta daha da batmistir. 1964'te partiden atilmis, 1986'da da olmustur.

  sscb yi ikinci dunya savasi ve sonrasindaki bilimum anlasmalarda ve gorusmelerde temsil eden sahistir.
  (bkz: yalta)
  (bkz: potsdam)
  (bkz: hitler stalin ittifaki)
 • sovyetler birligi kurulmadan once rus sosyal demokrat partisi uyesi ve car karsiti devrimci bir eylemci... daha sonra bolsevik partide hizla yukselir ve stalin'in neredeyse sag kolu olur. stalin doneminde kendisine yuru ya kulum denir ve stalin'in olumunden sonra basa gecen nikita khrushchev'ielestirmeye baslayana kadar yurur. khrushchevi elestirmesi kendisine pahaliya mal olur, ihtisamli donemi sona erer ve mogolistan'a elci olarak surulur.
 • dış politikada 'molotov - sarper ' görüşmeleriyle akılda kalan sovyet dış işleri bakanı.
  bu görüşmeler, ii. dünya savaşı nda türkiye'ye kıl olmuş olan sovyetler'in savaş sonrası boğazlarla ilgili endişelerini gidermek için boğazların yönetimi ile ilgili hak talepleri ve bunu sağlamak için doğu anadolu'dan da toprak isteyerek politik olarak öne geçme amaçlarının ortaya çıkması akabinde yapılan görüşmelerdir. bu istekler daha sonra türkiye'nin abd tarafına geçip o blokta yer almasında çok önemli bir etken olmuştur.
 • viçeslav mihayloviç molotov; rus hariciye komiseri...bir dönemin tanığıdır kendisi.hatıraları yayınlanmış ender sovyet devlet adamlarındandır.bilinmesi ve okunması türk-sovyet ilişikilerine farklı bir bakış ve ender bilgilere ulaşma adına önemlidir.

  (bkz: molotov anlatıyor; feliks çuyev)
 • ruslar bizden boğazları istiyor, toprağımıza göz diktiler edebiyatıyla abd'ye yelken açan siyasal hayatımızın karşı cephesinden abd rüzgarına türkiye'yi kaptırdığının farkında olmayan sovyet komiseri.

  hariye komiseri olmasından öte cumhuriyet dönemi dış politikasına ait rus penceresinden ender bilgiler sunan, hatıraları yayınlanmış politikacı.stalin'in paranoyak olduğu dönemlerde bile güveninden şüphe etmediği insan.

  dünyanın en ateşli günlerine daha mübalağlı ifadelerle vahşet yıllarına, insanın hükmetme arzusuyla dünyayı kıyamete uğramış hale getirdiği döneme i. ve ii. dünya savaşlarına tanık hitler'i churchill'i roosevelt'i kısacası kurt olarak bildiğimiz kasapların bir arada toplandığı yıllarda hariciye vekilliği ve hariciye komiserliği yapmış sovyet karakteri.

  pek severim kendisini örnek dış politik karakterlerdendir ama sadece dış politik karakterini severim zira öz karakteri pek bir yırtıcıdır.
 • stalin'in sağkolu...bir devrim anıtı sayılır kendisi.yaşamı sscb tarihiyle hep orantılanmış, ülkesinin yaşadığı her şey onun hayatına da doğrudan yansımıştır. sovyet ordularının avrupa'yı faşizm belasından kurtardığı zamanlarda alman bürokratları çizmiş, kruscev döneminde destalinizasyon devrinde ise partiden ihraç bile edilmiştir. sanırım en büyük şansı gorbacov iktidarını ve çözülüşü görmeden ölmesidir.
 • stalin donemi sovyet disisleri bakani, bir nevi kucuk stalin. molotov'un esi yahudidir. stalin bir donem esinin sadakatinden suphe ettigini soylediginde molotov kendi esini surgune gondermistir. belki stalin'in baskisi dolayisiyla boyle yapmis olabilecegi akla geliyor degil mi? hayir. olaylar gectikten, stalin, hatta molotov'un esinin kendi oldukten cok sonra yapilan bir roportajinda, bizim eleman karisi icin "zaten arkadaslarindan bazilarini hic sevmemistim" demistir. insani insanligindan tiksindirir bu adamlar.