şükela:  tümü | bugün
 • asil adi w. edwards deming'dir. kendisi amerikali olup toplam kalite yonetimini ilk ortaya suren insan olarak bilinir. once amerikalilar, sonra da bizim tarafimizdan paketlendikten sonra japonya'da fikrine sahip cikilmis ve boylece cok faideli bir sistem ortaya cikmistir. ayrica bir adet deming prize adi altinda odul dagitilmaktadir her yil kalite yonetimi konusunda basarili japon sirketlerine.
 • deming amca 80'lerin başında ülkemize toplam kalite yönetimi ile ilgili bir konferans vermek üzere gelmiş; kaliteden, japonlardan, güzelliklerden bahsettikten sonra yurdun ileri görüşleri işadamlarından "ne kalitesi yarraaam, ne yapsak satıyor zaten" şeklinde tepki alınca ilk uçakla memleketi terk etmiştir.
  (bkz: türk)
 • william edwards deming 1900 yılında iowa'da doğdu, kalite geliştirme konusundaki uzmanlığını japonya'nın savaş sonrası ekonomisini değiştirmede kullandı, 1993 yılında öldüğünde arkasında teknoloji konusunda çok ileride bir japonya ve ona yetişmeye çabalayan avrupa ve amerika şirketleri vardı.
 • su anda milletvekili* olan eski hocamizin* cok sevdigi, sahsen tanismis oldugunu her firsatta dile getirdigi ama her nasilsa isminin "arthur deming" oldugunu sandigi istatistiksel kalite kontrolu adami.
 • "müşteri hiçbir şey yaratmaz. hiçbir müşteri elektrik talep etmemişti." sözünün sahibi.
 • japonya da 1950 de toplam kalite yönetimi bilincini geliştiren amerikalı. felsefesini 14 temel ilke üzerine oturtmuştur. problemlerin % 94'den fazlasının sistemden kaynaklandığını savunur.
 • 93 yıl ya$ayan terazi burcu istatistikçi..
  http://www.deming.org/

  toplam kalite yönetimi ile ilgili olarak ortaya koyduğu 14 ilke için..
  (bkz: #1692142) (bkz: #1692185) (bkz: #4294097)
 • deming'e göre istenilen kaliteye ulaşmanın yolu varyasyonları azaltmaktan geçer. bahsedilen varyasyonlar iletişimdeki aksaklıklardan, planlamaya kadar herşeyde ortaya çıkabilir ve sistem kaynaklı sorunların ana sebebi de bunlardır. tedarikçilerle uzun döneme yayılacak, karşılıklı güvene dayalı ilişkiler kurmak, deming'e göre çok önemlidir. çünkü her malzeme için tedarikçinin belirlenmesi, sürekli aynı insanlarla çalışmak, yani uzun dönemde hataları en aza indirmek demektir*
 • 1959 yılında devlet istatistik enstitüsü ile bir süre çalışmış kalite gurusu.

  " the state statistical office of turkey engaged me in 1959 to assist them to carry out studies of housing, population, agriculture, construction, and vital statistics. i have made, so far, seven trips to turkey on this work."

  http://www.deming.org/theman/circa1974b.html