şükela:  tümü | bugün
 • kalite'nin formülünü bulmuştur ve toplam kalite yönetimi'nin gurusudur. amerikan nüfus idaresinde çalışmakta olduğu yıllarda, bir süredir üzerinde çalışmakta olduğu kalite yönetimi ile ilgili çalışmasını tamamlamıştır. lakin çalışmaları amerika'da değer görmemiştir. 2. dünya savaşının sonunda; japonyaya vali olarak atanan general macarthur'un ardından, amerika'nın japonyaya atmış olduğu 2 atom bombasının nüfus üzerinde yarattığı etkileri gözlemlemek için amerika hükümeti tarafından japonyaya gönderilmiştir. yolculuk rotası olarak pasifik okyanusunu değil, avrupayı kullanmıştır. işte o sırada türkiye'den de geçmiştir. kurtuluş savaşında türk ulusunun vermiş olduğu mücadeleden, atatürk'ten, atatürk ilke ve inkılaplarından çok etkilenmiştir. bir ulus'un bu şekilde yeniden yapılanma sürecinde olması onun için bir umut ışığı olmuştur. muhtemelen "gelişim sürecindeki bu ülke çalışmalarımı göz ardı etmeyecektir" diye düşünmüş olsa gerek ki, türkiye ziyaretinde sümerbank yönetimi ile görüşüp, yaptığı çalışmaları sunmuştur. lakin sümerbank yöneticilerinden "mevzuatımızda böyle bir şeye yer yok" yanıtını almış ve ardından japonyaya gitmiştir. japonya'da da çalışmalarını çeşitli kesimlerle paylaşmış ve karşısındakinin lafını ağzına tıkmadan sonuna kadar dinleme özelliğine sahip japonlardan olumlu tepkiler almıştır. kısa bir süre sonra deming japonya'da guru olarak algılanmaya başlanmış ve çalışmaları kalite yönetimi açısından uygulamaya konmuştur. 1950'lerde japon malları şu an çin mallarının sahip olduğu repütasyona sahipti. deming kanunlarını uygulamaya koyan japonlar, kalite adına atmış oldukları doğru adımlar sayesinde kendilerini o günlerden bu günlere getirmeyi başarmışlardır. deming, japonya'nın bugünkü haline gelmesinde gerçekten çok önemli bir rol oynamaktadır. amerikalılar, deming'in önemini ancak 80'lerde kavrayabilmiş ve çalışmalarını kitap haline getirmişlerdir. kıymeti fark edilen deming amerikaya çağırılmış ve amerikaya döndükten kısa bir süre sonra orada vefat etmiştir..
 • "müşteri hiçbir şey yaratmaz. hiçbir müşteri elektrik talep etmemişti." sözünün sahibi.
 • deming amca 80'lerin başında ülkemize toplam kalite yönetimi ile ilgili bir konferans vermek üzere gelmiş; kaliteden, japonlardan, güzelliklerden bahsettikten sonra yurdun ileri görüşleri işadamlarından "ne kalitesi yarraaam, ne yapsak satıyor zaten" şeklinde tepki alınca ilk uçakla memleketi terk etmiştir.
  (bkz: türk)
 • william edwards deming 1900 yılında iowa'da doğdu, kalite geliştirme konusundaki uzmanlığını japonya'nın savaş sonrası ekonomisini değiştirmede kullandı, 1993 yılında öldüğünde arkasında teknoloji konusunda çok ileride bir japonya ve ona yetişmeye çabalayan avrupa ve amerika şirketleri vardı.
 • "insanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir."
 • 1978-1982 yılları arasında ford motor company 3 milyar dolar civarında zarar açıklar ve bu durumdan dolayı tüm yönetim ve aynı zamanda hükümet ciddi biçimde eleştirilmektedir.

  bu günlerden birinde şirkete gitmeye dahi korkacak düzeye gelmiş olan şirket başkanı evine kapanmış televizyon seyretmektedir.bu sırada japonyadaki kalite yönetimi üzeri bir belgesele gözü takılır.program bittiğinde yaptığı tek bir şey vardır,o da yardımcısını arayıp w.e. deming i ne yapıp edip ford motor company adına işe almasıdır.

  bu telefonun akabinde hemen deming in washingtondaki evine telefon açılır.
  başkan yardımcısı:"merhabalar prof. deming ile mi görüşüyorum acaba?"
  deming:"evet!" zaten kendine has çok sert bir ses tonu olan deming karşısındakine telefonda dehşet salar.
  başkan yardımcısı:"ben ford motor company adına arıyorum,biliyorsunuz büyük bir kriz durumundayız ne olursa olsun bizim adımıza çalışmanızı istiyoruz"
  deming:"önümüzdeki 12 ayda tüm takvimim dolu!" der ve telefonu daha sözünü tamamlayamayan başkan yardımcısının yüzüne kapatır.
  başkan yardımcısı ,şirket başkanını arar ve durumu iletir.bunun üzerine şirket başkanı ,amerikan başkanını da araya sokarak durumu düzelttirir.

  başkan yardımcısı:"merhabalar prof deming bize en yakın ne zaman yardım edebilirsiniz?"
  deming:"3 hafta sonra"der ve yine yüzüne kapatır.

  3 hafta sonra washington a deming i alması için özel bir uçak ve ekip gider.limuzinle evinden alınıp uçağa getirilip oradan da headquartera getirilmesi gereken deming ortalarda yoktur.başkan yardımcısı hemen telefona sarılır.

  bşk yrd:"merhabalar prof deming sizin için özel uçak yollamıştık ama gelmemişsiniz?"
  deming:"ben neden geliyorum siz gelin!tüm yönetim kurulunu getirmezseniz zahmet etmeyin"der ve tekrar yüzüne kapatır.

  bu durum başkana anlatıldıktan sonra,başkanın söylediği tek birşey vardır."ne olursa olsun bu tek kurtuluş yolumuz bu,tüm kurula söyle eşyalarını toplasınlar ve 3 hafta kimseye söz vermesinler,washington a gidiyoruz"
  bunun üzerine kendine has sert ve tavizsiz uslubu olan demingin evine misafir olan,öğlen yemeklerinde ıstakoz,havyar etc. yiyen tüm kurul 3 hafta boyunca deming in asistanı marthanın sandwichlerine talim eder.

  aşmış,büyük,dünyayı ve şirket vizyonlarını değiştiren bir adamdır deming.

  bazi arkadaslar hikayenin kökenini soruyorlar, hikaye bizzat olayi tecrübe etmis, su anda bir prof olan ve demingin bu yukaridaki sürecte hem asistani hem ögrencisi olan, demingin yolundan gidip kalite üzerine uzmanlasmis bir hocadan muhabbetler arasinda dinlendi. büyük kisminin gercek oldugundan pek süphem yok zira hikaye demingin karakterine cuk diye oturuyor.
 • asil adi w. edwards deming'dir. kendisi amerikali olup toplam kalite yonetimini ilk ortaya suren insan olarak bilinir. once amerikalilar, sonra da bizim tarafimizdan paketlendikten sonra japonya'da fikrine sahip cikilmis ve boylece cok faideli bir sistem ortaya cikmistir. ayrica bir adet deming prize adi altinda odul dagitilmaktadir her yil kalite yonetimi konusunda basarili japon sirketlerine.
 • deming'e göre istenilen kaliteye ulaşmanın yolu varyasyonları azaltmaktan geçer. bahsedilen varyasyonlar iletişimdeki aksaklıklardan, planlamaya kadar herşeyde ortaya çıkabilir ve sistem kaynaklı sorunların ana sebebi de bunlardır. tedarikçilerle uzun döneme yayılacak, karşılıklı güvene dayalı ilişkiler kurmak, deming'e göre çok önemlidir. çünkü her malzeme için tedarikçinin belirlenmesi, sürekli aynı insanlarla çalışmak, yani uzun dönemde hataları en aza indirmek demektir*
 • japonya da 1950 de toplam kalite yönetimi bilincini geliştiren amerikalı. felsefesini 14 temel ilke üzerine oturtmuştur. problemlerin % 94'den fazlasının sistemden kaynaklandığını savunur.
 • 93 yıl ya$ayan terazi burcu istatistikçi..
  http://www.deming.org/

  toplam kalite yönetimi ile ilgili olarak ortaya koyduğu 14 ilke için..
  (bkz: #1692142) (bkz: #1692185) (bkz: #4294097)