şükela:  tümü | bugün
 • kalite'nin formülünü bulmuştur ve toplam kalite yönetimi'nin gurusudur. amerikan nüfus idaresinde çalışmakta olduğu yıllarda, bir süredir üzerinde çalışmakta olduğu kalite yönetimi ile ilgili çalışmasını tamamlamıştır. lakin çalışmaları amerika'da değer görmemiştir. 2. dünya savaşının sonunda; japonyaya vali olarak atanan general macarthur'un ardından, amerika'nın japonyaya atmış olduğu 2 atom bombasının nüfus üzerinde yarattığı etkileri gözlemlemek için amerika hükümeti tarafından japonyaya gönderilmiştir. yolculuk rotası olarak pasifik okyanusunu değil, avrupayı kullanmıştır. işte o sırada türkiye'den de geçmiştir. kurtuluş savaşında türk ulusunun vermiş olduğu mücadeleden, atatürk'ten, atatürk ilke ve inkılaplarından çok etkilenmiştir. bir ulus'un bu şekilde yeniden yapılanma sürecinde olması onun için bir umut ışığı olmuştur. muhtemelen "gelişim sürecindeki bu ülke çalışmalarımı göz ardı etmeyecektir" diye düşünmüş olsa gerek ki, türkiye ziyaretinde sümerbank yönetimi ile görüşüp, yaptığı çalışmaları sunmuştur. lakin sümerbank yöneticilerinden "mevzuatımızda böyle bir şeye yer yok" yanıtını almış ve ardından japonyaya gitmiştir. japonya'da da çalışmalarını çeşitli kesimlerle paylaşmış ve karşısındakinin lafını ağzına tıkmadan sonuna kadar dinleme özelliğine sahip japonlardan olumlu tepkiler almıştır. kısa bir süre sonra deming japonya'da guru olarak algılanmaya başlanmış ve çalışmaları kalite yönetimi açısından uygulamaya konmuştur. 1950'lerde japon malları şu an çin mallarının sahip olduğu repütasyona sahipti. deming kanunlarını uygulamaya koyan japonlar, kalite adına atmış oldukları doğru adımlar sayesinde kendilerini o günlerden bu günlere getirmeyi başarmışlardır. deming, japonya'nın bugünkü haline gelmesinde gerçekten çok önemli bir rol oynamaktadır. amerikalılar, deming'in önemini ancak 80'lerde kavrayabilmiş ve çalışmalarını kitap haline getirmişlerdir. kıymeti fark edilen deming amerikaya çağırılmış ve amerikaya döndükten kısa bir süre sonra orada vefat etmiştir..
 • "insanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir."
 • 1978-1982 yılları arasında ford motor company 3 milyar dolar civarında zarar açıklar ve bu durumdan dolayı tüm yönetim ve aynı zamanda hükümet ciddi biçimde eleştirilmektedir.

  bu günlerden birinde şirkete gitmeye dahi korkacak düzeye gelmiş olan şirket başkanı evine kapanmış televizyon seyretmektedir.bu sırada japonyadaki kalite yönetimi üzeri bir belgesele gözü takılır.program bittiğinde yaptığı tek bir şey vardır,o da yardımcısını arayıp w.e. deming i ne yapıp edip ford motor company adına işe almasıdır.

  bu telefonun akabinde hemen deming in washingtondaki evine telefon açılır.
  başkan yardımcısı:"merhabalar prof. deming ile mi görüşüyorum acaba?"
  deming:"evet!" zaten kendine has çok sert bir ses tonu olan deming karşısındakine telefonda dehşet salar.
  başkan yardımcısı:"ben ford motor company adına arıyorum,biliyorsunuz büyük bir kriz durumundayız ne olursa olsun bizim adımıza çalışmanızı istiyoruz"
  deming:"önümüzdeki 12 ayda tüm takvimim dolu!" der ve telefonu daha sözünü tamamlayamayan başkan yardımcısının yüzüne kapatır.
  başkan yardımcısı ,şirket başkanını arar ve durumu iletir.bunun üzerine şirket başkanı ,amerikan başkanını da araya sokarak durumu düzelttirir.

  başkan yardımcısı:"merhabalar prof deming bize en yakın ne zaman yardım edebilirsiniz?"
  deming:"3 hafta sonra"der ve yine yüzüne kapatır.

  3 hafta sonra washington a deming i alması için özel bir uçak ve ekip gider.limuzinle evinden alınıp uçağa getirilip oradan da headquartera getirilmesi gereken deming ortalarda yoktur.başkan yardımcısı hemen telefona sarılır.

  bşk yrd:"merhabalar prof deming sizin için özel uçak yollamıştık ama gelmemişsiniz?"
  deming:"ben neden geliyorum siz gelin!tüm yönetim kurulunu getirmezseniz zahmet etmeyin"der ve tekrar yüzüne kapatır.

  bu durum başkana anlatıldıktan sonra,başkanın söylediği tek birşey vardır."ne olursa olsun bu tek kurtuluş yolumuz bu,tüm kurula söyle eşyalarını toplasınlar ve 3 hafta kimseye söz vermesinler,washington a gidiyoruz"
  bunun üzerine kendine has sert ve tavizsiz uslubu olan demingin evine misafir olan,öğlen yemeklerinde ıstakoz,havyar etc. yiyen tüm kurul 3 hafta boyunca deming in asistanı marthanın sandwichlerine talim eder.

  aşmış,büyük,dünyayı ve şirket vizyonlarını değiştiren bir adamdır deming.

  bazi arkadaslar hikayenin kökenini soruyorlar, hikaye bizzat olayi tecrübe etmis, su anda bir prof olan ve demingin bu yukaridaki sürecte hem asistani hem ögrencisi olan, demingin yolundan gidip kalite üzerine uzmanlasmis bir hocadan muhabbetler arasinda dinlendi. büyük kisminin gercek oldugundan pek süphem yok zira hikaye demingin karakterine cuk diye oturuyor.
 • "a bad system will beat a good person every time."

  çürümeye mahkum olduğumuzu anlatan bu harikulade sözün sahibidir.
 • japon imalatçılarının 1970’ler ve 1980’lerde istatistiksel kalite kontrol ve iyileştirmelerini geniş çapta uygulamalarının en önemli sebeplerinden birisi, deming’in çalışmalarıdır.
  ll. dünya savaşı sırasında savaş departmanı ve nüfus bürosunda çalıştı.
  walter shewhart’dan istatistiksel süreç kontrolünü öğrendi ve mühendis ve istatistikçilere anlattı.
  savaş sonrası japonya’da japon sanayinin üst düzey yöneticilerine istatistiksel yöntemlerin gücü ve kalitedeki rolü ile ilgili eğitimler verdi. deming’in felsefesi kalite ve verimlilik iyileştirmede önemli bir yapı oluşturmaktadır.

  deming’in yaklaşımı değişkenliği azaltmak ve spesifikasyonlara uyumu başarmak için üretim süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. deming’in, gelişmeye ulaşmak için önerdiği 14 ilke tüm felsefeyi kapsamaktadır:
  1) uzun dönemli örgütsel amaçlara ulaşmak için ürün geliştirmede amaç tutarlılığı ve sürekliliği yaratılmalıdır.
  2) uluslararası alanda rekabet edebilmek için gerekli olan düşük kalitenin kabul edilebilir düzeyleri yerine düşük kaliteli ürünleri önleme düşüncesi adapte edilmelidir.
  3) ürün ve süreç tasarımını geliştirmek için kaliteye ulaşılmasında denetime olan ihtiyaç elimine edilerek, istatistiksel kalite kontrol yöntemine güvenilmelidir.
  4) rekabetçi fiyatlardan çok kalite taahhütlerine dayanarak bir kaç tedarikçi seçilmelidir.
  5) kalitenin iki öncelikli kaynağı olan sistem ve çalışanlara odaklanarak üretim süreci sürekli geliştirilmelidir. böylece verimlilik artarken maliyetler azalacaktır.
  6) kuruluştaki çalışanların eğitimi, kalite problemlerinin engellenmesi ve istatiksel kalite kontrol tekniklerinin kullanımına odaklanmalıdır.
  7) çalışanların daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak için amirlere liderlik verilmelidir.
  8) sorular sorma ya da kalite problemlerini belirlemek için tepki verme korkusunu yok ederek çalışan gelişimi teşvik edilmelidir.
  9) departmanlar arasındaki engeller yok edilerek işbirliği ve birlikte çalışma için takım yaklaşımı teşvik edilmelidir.
  10) çalışanların daha yüksek performans düzeyine ulaşmalarını sağlamak için slogan ve sayısal hedefleri kaldırarak öncelikle onlara nasıl yapacakları gösterilmelidir.
  11) çalışanların ne pahasına olursa olsun kaliteyi gözetmeden ulaşmaya çalıştıkları sayısal kotalar elimine edilmelidir.
  12) çalışanları işlerini yapmaktan yıldıran engeller kaldırılmalı, çalışanların gurur ve özsaygısı arttırılmalıdır, bu sayede çalışanlar kendi kabiliyetlerini gösterebilirler.
  13) organizasyona kalite geliştirme yöntemleri konusunda eğitim verilmelidir, bu üst yönetimden aşağı doğru yapılmalıdır, böylece sürekli gelişim oluşabilir.
  14) önceki 13 maddeyi uygulamak için üst yönetimden bir taahhüt geliştirilmelidir.
 • günümüzde ülkece büyük ihtiyaç duyduğumuz markaların nasıl oluşturulabileceğini bize anlatan,işin sırrına vakıf olmuş bilgedir.lakin zottirik konuların bile 234 sayfa tartışıldığı sözlükte hakkında hepitopu 2 sayfa entri girilmiş olması da ülkemizin acı bir özetidir.
 • japon'lara kaliteyi öğreten amerikalı olarak da bilinir.
 • "bir surec olarak yaptiklarini tanimlayamiyorsan ne yaptigini bilmiyorsun demektir."
  w. edwards deming