şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1944 - 2001. alman romancı. temel eserlerini 90'larda vermiş, belli bir janr içine dahil edilemeyen bir adam. die ausgewanderten'de [göçmenler] görüleceği gibi gerçek insanların kahraman olarak kullanıldığı, fotoğraflarla bezeli, zaman zaman tarihsel bir metne dönüşen eserleriyle tanınıyor. 2001'de giderayak verdiği başyapıtı austerlitz'in yanında the rings of saturn ve vertigo diğer ünlü eserleri.
 • pek sevgili doktora tezime yardımı dokunacağını düşünerek okuduğum "w. g. sebald: history, memory, trauma" adlı kitaptaki makaleleri okuduktan sonra iyiden iyiye dikkatimi çeken 18 mayıs 1944 almanya doğumlu, 14 aralık 2001'de ingiltere'de gözlerini yummuş olan yazar ve akademisyen. çok erken öldüğü, ölmeseydi nobel adayı olur kazanırdı diye düşünülen sebald'in eserleri hatırlamak/unutmak üzerinedir. eserleriyle, nietzsche ve nabokov'un eserleri arasındaki parallelliklere dikkat çeker eleştirmenler.

  eserleri şöyledir:
  1. after nature
  2. vertigo
  3. the emigrants
  4. the rings of saturn
  5. on the natural history of destruction
  6. austerlitz
  7. for years now
  8. unrecounted
  9. campo santo

  ayrıca bkz: patience (after sebald)`http://www.ifistanbul.com/…er/patience-after-sebaldsenaryosu ve yönetmenliğigrant gee'ye ait olan ve sebald'insatürn'ün halkaları` kitabının bir uyarlaması olan sabır (sebald'in ardından) bir ingiliz filmi ve 18-19 şubat 2012'de !f kapsamında gösterilecek.
  grant gee, sebald için der ki: “o bir yürüyüş ustası. o, yürüyüşlerini sanatına dönüştürmüş bir sanatçı.”
 • günümüzde dönüp dönüp okunması gereken yazar. özellikle satürn'ün halkaları kitabı, hem dünyanın gidişatını anlamak, hem de şifa bulmak niyetine okunabilir. şifa nerede derseniz, sebald okunduktan sonra spinoza'ya selam edilecek, yürümenin düşünmek olduğu bir kez daha hatırlanacaktır.