şükela:  tümü | bugün
  • q klavyedeki harflerin dizilimi kullandığımız kelimeleri ve dahi harfleri bile etkileyebiliyor bunu fark ettim son zamanlarda.

alfabemizde yer almayan ama belki ileride yer alabilecek q, w, x gibi harfleri şahsen kullanmayan, kullanana da pek iyi gözle bakmayan ulusalcı denebilecek zihniyette bir adamdım. ancak son aylarda özellikle bir ünleme biçimi olan yahu kelimesinin bir benzeri olan ya ifadesini yaw şeklinde yazmaktan kendimi alamıyorum.

bunun 2 sebebi var. birincisi tek başına "ya" ifadesi söylemek istediğimi tam olarak karşılamıyor. ikincisi ve bu başlığın asıl anlatmak istediği ise w harfi sol el yüzük parmağına çok yakın ve stratejik bir noktada konuşlanmış bir vaziyette resmen kendisini kullanmam için can atar vaziyette bekliyor olmasıdır. işte w tuşuna basmamam imkansız bir hale gelmeye başladı.

ülkeye dışardan gelen bir şeyin olduğu gibi alınmasını her zaman eleştirmişimdir. bu ekonomik kalkınma programları yazılırken de böyle eğitim öğretim konularında da böyledir benim için. bize 1940'lı 50'li yıllarda birincilikler getiren ve bilimsel bir metodla oluşturulan f klavyenin neden ülke sathında yayılmadığını hiç anlamıyorum. her ülkenin her milletin kendine özel koşulları vardır ve buna göre hareket edilmesi gayet normaldir. ama klavye tercihimizde bunu başaramamışız. sanki diğer alanlarda başka şeyleri çok başarmışız gibi konuştum ama en azından görece daha basit olan bu konuda tercihimizi bu yönde yapabilirdik.

her neyse efendim. sözlükteki badilerimin de bildiği üzere geyiği, goygoyu fena halde seviyorum. bazen orgazmdan bile daha keyifli anlar işte bu badilerimle çevirdiğim goygoy zamanlarına tekabül ediyor. ve ben bu illet w harfini sık kullanıyorum.

muhtemelen sizin de buna benzer durumlarınız vardır. katkılarınızı bekleriz.
  • "yahu" kelimesini doğru yazmamaya bahane değildir. ben de q klavye kullanıyorum . ama hiç bir zaman "yahu" kelimesini o şekilde yazmak içimden gelmedi. demek içte bir "ergenlik " olunca öyle oluyor...
  • "dert çük gibidir. herkes kendininkini en büyük sanır." başka dertleri görene kadar :/

tanımımı ağladıktan sonra yapıcam.
  • (bkz: malum buton)
  • kıymetli insanlar verdiğim örneğe bakarak derdini sikeyim demişsiniz. vallahi dediğinizde haklısınız. örneği başka şekilde vermeliydim belki de ama bir düşünün hele. klavyedeki harf dizilimlerinin bizim kelime kullanma alışkanlıklarımız üzerinde bir etkisi var mıdır yok mudur? asıl söylemek istediğim budur benim.
  • f klavye kullanmayan birinin neden f klavye yayginlasmadi diye isyan ettigine sahit oldugum serzeniştir.

e sen kullanmiyorsun diye yayginlasmiyor.
  • gözümü açtım önümde q klavye. etrafta hep q klavye. f klavye bu ülkede meslek liselerinde yaygın. neden donanım üreticilerinden bu istenmedi de gelen q klavyeleri kabul ettik peki. sorgulanması gereken bu değil midir?
  • q,w,x en çok kullanılan kelimeler kardeş ne yaptın sen.

aq
    yaw
    sex
    ctrl+x - kes
    alt+q - ekranı hızlı kapatma
    ctrl + w - eğilerek yürüme

qw kombinasyonu ile insanlara q klavyenin tarahini anlatırken

oğlum adamın ismi qwerty'ymiş.

gibi işte..