*

şükela:  tümü | bugün
 • georges perec'in hem cocukluk hatiralarini hem de utopik bir toplumu anlattigi kitabi. perec 13 yasinda bir oyku uydurur, cok ilerki yillarda ise sadece bu oykunun adinin "w" oldugunu ve yonetim seklinin spora bagli oldugunu hatirlar. kitabinda "ates ulkesi"ni ve yasayis sekillerini yeniden kurgular ve anlatir. kitap bir bolumde bu antiutopyanin, bir bolumunde ise perec'in* ikinci dunya savasi yillarindaki cocukluk hatiralarini birer bolum atlayarak anlatir. her ne kadar sporla yonetilen bir toplum fikri ilginc ve eglenceli gelse de kulaga, yonetim fasizandir, ve okurken bile oldukca kasar. neredeyse naziler sevimli gelmeye baslar ve kitabin kurgu bolumlerini cabucak gecmek isteyip perec'in gercek yasamini okumak daha cekici gelir. kitap metis yayinlari'ndan cikmistir. aralik 2001 basimidir. cevirisi sosi dolanoglu'na aittir. isbn numarasi 9753423462 dir. 158 sayfadir. boyutlari 13 x 19.5 cm dir..
 • georges perec in okudukca yoran yordukca felc eden utopik bir toplumu anlatirken "okuyucu cok sıkıldı biraz da kendimden seyler anlatayim da daha fazla ortaligi bulandirmayayim" mantigiyla otobiyografik özellikler de kattigi eseri.
 • çocukluk anılarını elindeki kimi fotoğraflardan, belgelerden ve diğer izlerden birer birer geri çağıran perec, bir yandan da çocukken uydurduğu bir öyküyü bu anılarla birlikte yeniden kurgulamaya çalışır. anılar ve öykü kitap boyunca birbiriyle ilgisi yokmuş gibi görünen bölümler olarak, sırayla ilerler. ancak kitabın sonuna doğru gelindikçe, bu ilgisiz görünen bölümlerin, perec'in hayatında, kişiliğinde ve hayal dünyasında aslında nasıl bir "ilgi" oluşturdukları ortaya çıkar.
  toplama kamplarının evreni, yahudiliğin, öksüzlüğün, yetimliğin ve savaşın gerçek evreni ile yıllarca kağıda garip, gayri insani suratlı sporcular çizmiş bir çocuğun olimpiyat distopyası faşizmin sıradanlığında buluşmaktadır.
 • kedici, deli (bkz: georges perec) in otobiyografik ögeler taşıyan -ve postmodern diyebileceğimiz- romanı.

  bu kitap direkt olarak georges perec için bir kimlik arayışıdır. annesi nazi kamplarından birine alınmıştır bir gün ve o günden sonrası perec in hafızasında yoktur. o da, bu kitabı ikiye bölmüş bir kısmını kurmaca, diğer kısmını ise otobiyografik yapmıştır. kurmaca kısım ile otobiyografik kısım arasında çok fazla benzerlik vardır. peki neden perec kendi hayat hikayesini fiktifleştirdi? bence hafızasındaki boşlukları yeni hikayeler ekleyerek ya da mümkün olabilecek senaryolarla tamamlamak istedi.

  georges perec bir (bkz: oulipo) * üyesidir. bu yüzden kitaptaki bulmacalara ve simgelere dikkat etmek gerekir.

  --- spoiler ---

  w yi şekilden şekle sokarak gamalı haça benzetmiştir ki bu da kitaptaki w şehrini zamanının almanyasına, nazi dönemindeki almanyaya benzetmesindendir. yani bu benzetme de annesine gönderme yapar falan filan.

  --- spoiler ---

  ha bir de spoilerdaki bilgi üzerine şu söylenebilir: bir çeşit (bkz: intertextualité) (bkz: metinlerarasılık) örneği denilebilir inceden inceye. madem metinlerarasılık dedik (bkz: kubilay aktulum) un kulağını çınlatmak lazım.
 • üstat bu anlatısında yarı otobiyografik roman neymiş dosta düşmana göstermiştir. asdfgh

  türkçedeki adı : (bkz: w ya da bir çocukluk hatırası)
 • perec'in diğer distopya yazarlarına adeta 'götümle yazsam bile bana ulaşamazsınız' diyerek gözdağı verdiği anlatısı. w'nin hikayesi müthiş ve filmini çekecek yönetmen anında sinema tarihine geçer. peki ama gaspard winckler nerede?