şükela:  tümü | bugün
 • sicili bozuk s serisi mercedes modelinin kasa kodudur. susurluk kazasındaki ve prenses diana'nın hayatını kaybettiği kazanın başrol oyuncusudur. halk arasında çatlı kasa veya susurluk mersosu olarak da bilinir. mercedes in önümüze gelene bir tekme tasarım düşüncesi ile yaptığı modellerden birisidir, tanımı biraz açmak gerekirse: sol şeridi haddinden fazla işgal ettiğiniz zaman arkanızdan bu araç gelirse istemsiz olarak sağa kaçarsınız, sonuçta bulunduğu şeridi neredeyse kaplayan ve 2 ton ağırlığındaki bi aracı arkanızda tutmak istemezsiniz.

  aracın ebatları ile ilgili güzel bir çalışma bu adresden izlenebilir http://www.youtube.com/watch?v=ymsrcpadttk
 • mercedes s klasse deyince aklıma hala bu kasa geliyor..
 • "araba nedir?"in cevabı. bu arabaların 1 milyon mil dahi yapabildiğini düşündüğümüzde, 35.000-40.000 tl gibi bir fiyata 96-97 modellerini almak çok da mantıksız durmuyor. benzine ve vergiye ortalamanın üstünde para vermek çok koymayacaksa, bu araba alınır ve kırbacı vura vura binilir. sıfır bir toyota corolla, honda civic'dense araba gibi arabaya binmek bana çok daha cazip geliyor. en azından kağıt üstünde görünen o.
 • bir başka lakabı "manda kasa" olandır
 • oldukça geniş ve uzun olmasına rağmen dönüş açıları oldukça iyidir.

  http://www.youtube.com/watch?v=tstg4ljeray
 • mercedes in son "over-engineered" arabası.
 • nihayet, yıllar sonra long şasisinden birine sahip olabildim. 2003 senesinde sattığım w126c'den sonra kaybettiğim otomobil sürüş zevkini bana tekrar kazandıran pek tabii ki yine bir mercedes oldu.

  çok eğlenceli lan, aşırı zevkli. sağdan tıs tıs gidiyorsun, trafik etrafından akıp gidiyor umrunda olmadan, sıkıştıran yok, götünün dibine giren yok, sağından geçecem diye çabalayan yok, yüzünde salak bir gülümseme, yumuşak yumuşak uçuyorsun öyle..

  sıfır clio'nun yarı parasına alınabilen bu muhteşem şey otomobil dünyasının bug'udur.

  (bkz: bütün dünya almanın daşşağını yesin)
 • yaklaşık 1 senedir almayı deliler gibi istediğim alman mucizesi...

  bakıp bakıp iç geçiriyorum...
 • 12 silindirli bir v motora sahip ilk mercedes s serisidir. (bkz: mercedes s600)
 • mercedes-benz tarafından tasarım(bkz: bruno sacco) ve geliştirme çalışmalarına 1985 yılında start verilen. 6 yıllık bir development process in ardından 1991 yılı nisan ayında üretimine başlanan. üretimi ve geliştirilmesi için 1991 yılının parası ile toplam 2 milyar deutsche mark(one billion euro) para harcanmış efsane s class modeli.

  bu modelin geliştirilmesi için harcanan "1 milyar euro". dünya tarihinde bir otomobil modeli geliştirilmesi için harcanan en yüksek bütçedir. w140 dan sonra da bu bütçeyi geçebilen bir model olmamıştır ve sanırım olmayacaktır da zira ne dünya 1990 lardaki dünya ne mercedes 1990 lardaki mercedestir artık . mesela 2006 yılında piyasaya çıkmış olan w221 kodlu s serisinini geliştrilmesi için sadece 550 milyon euro, 2013 yılında piyasaya çıkmış olan w222 kodlu s serisinin geliştirilmesi için ise(lwb, coupe ve convertible versiyonları da dahil) sadece 660 milyon euro kadar bir research and development bütçesi harcanmıştır.

  edit: bu arada mercedes-benz markasının son 10 yıldaki ortalama research and development bütçesi ise yıllık olarak net 3.6 milyar euro imiş.