şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
  • tarikatlar ve güç sarhoşluğundan ayarı bozulmuş güvenlik güçleri mi lazım?
    devletin tarikatlara nasıl yaklaşacağını idrak mı edememiş?
    dizi mi arıyorsun kardeş? belgesel niteliğinde dizi olsun, olaylar ve karakterler gerçek olsun, iyi olsun, politik olsun, iyi oyunculuk olsun, yakın tarih olsun, yansımaları bugün bile konuşulur olsun diyorsan beri gel. her bölüm bir yer patlasın, hayatında eline silah almamış tiplemeler ya da steroidli gayler erkekçilik oynasın, gencolar mafyatik işere girsin ya da yeşil perde önünde dünyayı kurtarsınlar diyorsan git hiç takılma, izlemeye başlasan bile 2. bölüme gelmeden bırakırsın. dizi tarihin akışına göre gidiyor yani finalinde doğru waco kuşatması başlıyor. dolayısıyla belgesel niteliğinde bir akış var, daha önce belki okudunuz belki belgeselini izlediniz biliyorsunuzdur mevzuyu. bilmiyorsanız bile türkiye gibi halkı tarikatların kucağında olan bir ülke olarak mevzuya zaten hemen hakim olacaksınızdır. 90'lar abd'si bugün senin burada yaşadıklarını yaşıyor dizide. yani sen tarikatlar ve onlara müdahale etmeye çalışan ilk devlette yaşamıyorsun. dolayısıyla herkesin bir şeyler yakalayabileceği bir dizi waco. bu yazdıklarımı okumuş diziye niyet etmiş ama konu hakkında bir şey bilmiyorsanız aslında daha eğlenceli olabilir, olayın aslını diziyi bitirdikten sonra okumanızı öneririm. çünkü dizi gerçekten başarılı ve kitap, gerçek görüntüler ve röportajlara dayanıyor. waco kuşatmasına giden dönemeci ilk bill hicks sayesinde öğrenmiştim, kendisinden tamamen farklı dünya görüşüne sahip radikal dinci insanlara karşı devletin takındığı tavrı görmek için oraya gittiğini söylemişti ve ben de merak edip açıp bakmıştım. yani insanlar tarikatçı da olsalar, polis de ya da total retçi de bu dizide kaskını çıkarıp insan izlediğini farkında olarak tarihin dünya toplumuna bıraktığı mirastan nasiplenmeli. tarihin bir ucunda bir başka devletin yaptığı hataları sen tekrarlıyorsan demek ki hiçbir şey bilmeden körü körüne ilerliyorsun demektir.
    bazı sahneler var ki boğulduğunuzu hissedeceksiniz. ben daha önce elimde türk bayrağıyla bu ülke topraklarının üstünde üniformalı tarikatçılar tarafından boğulup dört duvara sıkıştırıldığım için yönetmeni ellerinden öpüyorum.
    çatışmalar ve karakterler de fazlasıyla gerçek olmuş.
    trailer
    gereksiz spoiler için bonus gerçek görüntü
  • fixer upper adlı şahane tamirat tadilat programı sayesinde tanıdığım texas eyaletinin bir şehridir.

nüfusu 124 bin kişi kadardır ve abd ölçeğinde baya büyük bir taşra kenti olarak değerlendirilebilir.

her sey bir yana program sayesinde waco şehrinin emlak piyasasının yükseldiğini tahmin ediyorum.

buradan program hostları chip ve joanna çiftine selamlarımı yolluyorum.