şükela:  tümü | bugün
  • suudi arabistan'ın ilk kadın yönetmeni haifaa al-mansour tarafından çekilen, 2012 yapımı film.
    bu akşam festivalde izleme şansı buldum, ayıptır söylemesi ağzıma sıçtı.
    salonda hönkürerek ağlamayalı yıllar olmuştur..

azıcık ucundan spoiler

filmin elbette sonuyla birlikte, en güzel sahnelerinden biri de benim için
    siyah ayakkabı giyeceksin dediklerinde kızın eve gelip, converse'lerinin
    burnunu siyaha boyamasıydı.
    yine ağliicim galiba..
  • suudi arabistan'daki sosyal sıkıntıları göz önüne seren, oldukça samimi ve hoş bir film. çok iyi göndermeler mevcut. arada klişeye girse ve oyunculuk bakımından ufak tefek hatalar göze batsa da genel olarak gayet başarılı buldum. bisikletli film iyi filmdir.
  • en iyi yabancı film dalında oscar aday adayı.
    film çekmenin yasak olduğu suudi arabistan'da, üstelik bir kadın yönetmen tarafından çekilmiş.
    ne yüce bir cesaret örneğidir? helal olsun!

izlemedim, ilk fırsatta izleyeceğim.

oscar yolunda da basarılar diliyorum.
  • suudi arabistan da hem kadınsın, hem de gizlice çekmişsin filmi. hem de küçük bir kızın gözünden bir kadın olmak,yasaklar, mücadele anlatıyorsun. başına bir iş gelmeyecekse alsın oscar ı, tüm dünya duysun adını, her yere gitsin bu film gezici sinemalarla köylere, kasabalara izlemeyen kız çocuğu, anne kalmasın..
  • bu filmin yapımıyla ilgili aklıma yatmayan şeyler var; oscar adaylığı sürecine de çekinceli davranıyorum. hem sebeplerini açıkladığım hem de postyapısalcılığa geçirdiğim yazım: https://j.mp/1wadjda
  • bazen kadın olmanın bir ceza olduğunu düşündüren film. hele de bu filmdeki gibi olayları görünce.

olanları çocukların gözünden anlatan filmleri hep sevmişimdir. bu filmde suudi arabistanda kadın olmayı bir kız çocuğunun gözünden anlatıyor. bırakın çocuk aklını, büyük akılla bile anlaşılamayacak şeyleri sorguluyor: kızlar neden bisiklete binemez, binerse onuruna ne olur? şişş sessiz ol sesini bir erkek duymasın. 15ine geliyorsun evlendirilebilirsin.

persopolis filmine benziyor ama animasyon bir film değil.

istediğini elde etmeyi kafasına koymuş küçük bir kadının yaşadığı toplumla olan ilişkisini anlatıyor. tek isteği özgürce bisiklete binmek iken, kendisine, cinsiyetine yüklenen anlamlarla mücadele ediyor.

cesur olmak bazen kurallara uymamaktır, özgür olmak bazen sadece pedallara basmaktır.
  • teknoloji, bilim çağı isimlerini geride bırakan küresel dünyada güya islâm adına şeriat ile yönetilen mübarek suud krallığındaki kadınların, dolayısıyla kız çocuklarının yaşadığı köleliği, zulmü anlatan 2012 filmi. ne kurân ile ne de peygamber ile bir alakası olmayan islâm karşıtı bir din anlayışının kadını insan yerine koymamasından bahsediliyor, müslüman toplumların asırlardır yer yer, zaman zaman farklı şekillerde içine düştükleri trajedi, kadını alakasız bir konuma oturtma bozukluğu. ali şeriati'nin tabiri ile dine karşı din. kadınların, kızların bisiklet sürmesi ayıpmış da, ahlaki değilmiş de. peygamberin eşi hz. ayşe deveye binip hz. ali'ye karşı savaşa gidiyor, hz.ali'yi hedef alması yanlış olabilir fakat bir kadının -ki o kadın peygamberin eşi-, asırlar önce, karışık bir zamanda öfkeli bir kalabalığa önderlik ederek haklı bir adama karşı savaşa gitmesi hadisesi bir yana, asırlar sonra yaşananlar bir yana...
  • ödülle dönmüş olduğu festivaller; alliance of women film journalists, boston society of film critics awards, dubai international film festival 2012, durban international film festival, fribourg international film festival, guild of german art house cinemas, göteborg film festival, los angeles film festival, national board of review, palm springs international film festival, rotterdam international film festival, tallinn black nights film festival, tromsø international film festival, vancouver international film festival, venice film festival.
  • insanın içine oturan film..

ağlatmadı ama ağlamaktan beter etti..
    sürse gitse wadjda'nın hayatını sonuna kadar hiç sıkılmadan izlerdim herhalde..
    kendisi gibi inatçı, mücadeleci insanların var olduğunu umut ediyorum ki filmin hikayesini de okuyunca aynen böyle bir yönetmene sahip olduğunu söyleyebiliriz*..