şükela:  tümü | bugün
 • wagah - attari sınır kapısı olarak ta adı geçiyormuş. dünyanın en ilginç nöbet değişimine tanıklık eden bu sınır kapısındaki uygulama askerlerin fiziksel ve ruhsal bakımdan yıpranması nedeniyle değiştirilecekmiş ve yerine daha yumuşak adımlarla ve gösterilerle bezenmiş bir kareografi sunulacakmış.

  törenin nasıl bir şey olduğuna dair;

  tören.

  haber.

  haber 2.
 • dünya üzerindeki en tehlikeli sınır kapılarından biri. kasım ayı başında en az 55 kişinin canına mal olan intihar saldırısı gerçekleşti. saldırıyı hem cundullah hem de pakistan tehrike taliban üstlendi.
 • hindistan ile pakistan'ın tek sınır kapısı olan attari-wagah'ta düzenlenen geleneksel törendir. her gün yapılan, hatta en uzun hangi tarafın sesinin çıkacağı yarışmalar bile düzenleniyor. yani aslında iki halk birbirlerine espiriyle karışık meydan okuyor.

  törende pakistan'dan çok ileride olan hindistan tarafından hakim olunan sakinlik, pakistan askerlerinin sert mimikleriyle ve hareketleriyle agresif bir hal alıyor.

  güneşin battığı an askerler ''çok yaşa pakistan'' sloganıyla sınır kapısına doğru ilerleyip hindistan askerleriyle kısa bir selamlaşma ve jestlerden sonra iki ülkenin bayrakların gönlerden indirilikten sonra tören sona eriyor. bu rutin hiçbir heyecanını, canlılığını kaybetmeden her gün düzenleniyor.
 • 70 yıl önce birbirinden ayrılan hindistan'la pakistan arasındaki kara ulaşımının sağlandığı geçiş noktası.

  wagah sınır kapısı, pakistan'ın lahor kentiyle hindistan'da altın tapınağın bulunduğu amritsar kenti arasındaki yaklaşık bir saatlik yolun ortasında. bu sınır kapısında iki ülkenin askerleri ,eşzamanlı hareketlerle bayrak indirme töreni yapıyorlar.yaptıkları sert hareketler ve yüksek sesli tekmilleriyle, birbirlerine güç gösterisi yapıyorlar.

  https://www.youtube.com/watch?v=qzob5tqyu-m

  sınır kapısının iki yanında töreni izlemek için geniş tribünler yapılmış.iki ülkede de urduca konuşulduğu için tezahüratlar birbirine karışıyor.yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tören 45 dakika sürüyor.
 • arada onca catismaya ragmen aksatmadan devam etmis torenlere sahitlik etmis sinir kapisidir.

  toren inanilmaz komik:

  https://www.youtube.com/watch?v=lz0ue-xgl9c
 • hindistan ve pakistan arasında geçişin sağlandığı, herkesin tehlikeli zannettiği fakat 3 dakika içerisinde geçtiğim sınır kapısıdır. dünyanın en eğlenceli askeri gösterisine ev sahipliği eder. ve bu eğlence; her gün heyecanını kaybetmeden devam eder. nedir bu eğlence? hemen gösterelim.
 • bir gelenek..
  (bkz: gelenek)

  sanırım 72. yılı bu yıl ve yılmadan usanmadan devam etmektedir.
  film tadında şuradan bi bakabilirsiniz çerez vs. ile.

  1947 yılında ingiltere sömürgesinden kurtulan bu ülkeler hindu ve müslüman olarak ikiye ayrılıyor.
  pakistan 14 ağustos, hindistan 15 ağustos tam bağımsız oluyor ve bu 1947 yılından bu yana söz konusu tören bir gelenek olarak devam ediyor.
 • hindistan- pakistan arasında, kafalarında ibik benzeri aparatlar takılı olan sınır muhafızı askerlerin, hergün karşılıklı horozlanıp (bizimkilerin ege semalarında yaptığı it dalaşı benzeri), restleşip, sonra tokalaştığı, uzun süren naralar atılarak gövde gösterisi yapılan, sınır kapısı. tribünlere seyirci de kabul edildiği için turistlerin de uğrak yeri.
 • sınır kapısı asker törenlerini nasıl bir ruh hali ile hangi tarafın başlattığını merak ettiğim hededir. zamanla karşılıklı gövde gösterisi yapmaya başlamışken ipin ucunu kaçırmışlar gibi duran durumdur. seyrederken her an biri öbürüne orta parmak gösterecek ya da nah işareti yapacak diye bekledim ya la. hele bacaklarını bir havaya kaldırmaları var ki yüz ifadeleri ile birlikte karşı tarafa "sana bacağım girsin" der gibiler *
  demek vatandaşı olmayınca böyle oluyormuş, ne hırslanıyorsun ne gaza geliyorsun ne de üzülüyorsun öyle elinde viski, üzerinde robdöşambr varmış gibi adeta her an filhakika deyiverecek zengin züppe gibi yüzünde alaycı ve meraklı bir gülümseme ile seyrediyorsun ya la.
  (bkz: turist ömer uzay yolunda)