şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lahore'un 30 km kadar dogusunda yer alan pakistan ile hindistan arasindaki sinir kapisidir. bu kapida her sabah ve aksam bayrak gondere cekme ve indirme merasimi yapilmaktadir. sinirin iki tarafindaki kurulu tribünlere hergün binlerce pakistan'li ve hint'li yerlesir ve amigolar esliginde deli gibi tezahürat yapıp birbirlerini bastirmaya calisirlar. tüm bunlar olurken, iki tarafin askerleri, kimin pipisi daha buyuk gostermek istercesine belirli bir koreografi esliginde garip hareketler yaparlar. duyduguma gore iki ulke arasindaki son diplomatik duruma gore bu koreografide belirli degisiklikler yapilmakta imis - ornegin vaziyet kotu ise askerler el sıkışmazlarmış.

  hayatımda gördüğüm en enterasan ve en garip şova ev sahipliği yapmış sınır kapısıdır özetle.
 • wagah - attari sınır kapısı olarak ta adı geçiyormuş. dünyanın en ilginç nöbet değişimine tanıklık eden bu sınır kapısındaki uygulama askerlerin fiziksel ve ruhsal bakımdan yıpranması nedeniyle değiştirilecekmiş ve yerine daha yumuşak adımlarla ve gösterilerle bezenmiş bir kareografi sunulacakmış.

  törenin nasıl bir şey olduğuna dair;

  tören.

  haber.

  haber 2.
 • dünya üzerindeki en tehlikeli sınır kapılarından biri. kasım ayı başında en az 55 kişinin canına mal olan intihar saldırısı gerçekleşti. saldırıyı hem cundullah hem de pakistan tehrike taliban üstlendi.
 • hindistan ile pakistan'ın tek sınır kapısı olan attari-wagah'ta düzenlenen geleneksel törendir. her gün yapılan, hatta en uzun hangi tarafın sesinin çıkacağı yarışmalar bile düzenleniyor. yani aslında iki halk birbirlerine espiriyle karışık meydan okuyor.

  törende pakistan'dan çok ileride olan hindistan tarafından hakim olunan sakinlik, pakistan askerlerinin sert mimikleriyle ve hareketleriyle agresif bir hal alıyor.

  güneşin battığı an askerler ''çok yaşa pakistan'' sloganıyla sınır kapısına doğru ilerleyip hindistan askerleriyle kısa bir selamlaşma ve jestlerden sonra iki ülkenin bayrakların gönlerden indirilikten sonra tören sona eriyor. bu rutin hiçbir heyecanını, canlılığını kaybetmeden her gün düzenleniyor.
 • 70 yıl önce birbirinden ayrılan hindistan'la pakistan arasındaki kara ulaşımının sağlandığı geçiş noktası.

  wagah sınır kapısı, pakistan'ın lahor kentiyle hindistan'da altın tapınağın bulunduğu amritsar kenti arasındaki yaklaşık bir saatlik yolun ortasında. bu sınır kapısında iki ülkenin askerleri ,eşzamanlı hareketlerle bayrak indirme töreni yapıyorlar.yaptıkları sert hareketler ve yüksek sesli tekmilleriyle, birbirlerine güç gösterisi yapıyorlar.

  https://www.youtube.com/watch?v=qzob5tqyu-m

  sınır kapısının iki yanında töreni izlemek için geniş tribünler yapılmış.iki ülkede de urduca konuşulduğu için tezahüratlar birbirine karışıyor.yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tören 45 dakika sürüyor.