şükela:  tümü | bugün
 • daha doğrusu wagenburg taktiği. husçular tarafından bulunmuş daha sonra macarlara geçmiş onlardan da osmanlı'ya geçmiş birsavaş taktiğidir. çok üşendim o yüzden kopyala yapıştır yapıyorum.

  '' husçular savaş hazırlığı yaparken, at arabalarını, arazinin durumuna bağlı olarak kare veya çember oluşturacak şekilde diziyorlardı. arabalar birbirlerine zincirlerle bağlanıyor ve köşeleri birbirlerine değecek şekilde yanlamasına yerleştiriliyordu ki böylece arabaları harekete geçirmek gerektiğinde atlar hemen koşumlarına yerleştirilebiliyordu. her bir arabanın 16-22 askerden oluşan bir ekibi oluyordu: 4-8 okçu, 2 ateşli silah kullanan asker, kargı ve gürzlerle (gürz husçuların ulusal silahı idi) donatılmış 6-8 asker, 2 kalkancı ve 2 sürücü.
  husçuların savaşları iki aşamadan oluşurdu: birinci aşama savunma, ikinci aşama karşı atak. ilk aşamada ordu arabaları düşman ordusunun kanatlarına doğru yerleştirir ve topçu ateşi sayesinde düşman ordusunu savaşa başlaması için kışkırtırdı. topçu ateşi uzak mesafeden düşmana ağır hasar verirdi.
  düşman ordusu, daha fazla hasar görmemek için, sonunda atlı şövalyelerini saldırıya geçirirdi. ardından arabaların arkasına gizlenmiş olan okçular ve ateşli silah kullanan askerler yapılan atağı savuşturur ve düşmanı zayıflatırdı. bunun için nişancılar önce atları hedef alır, atlı süvarileri ana avantajlarından mahrum bırakırlardı. birçok şövalye atları vurulunca yere devrilirdi.
  düşmanın morali zayıflatılır zayıflatılmaz, ikinci aşama, yani karşı atak başlardı. arabaların arkasındaki piyade ve süvariler hep birden ve genellikle kanatlardan düşmana karşı şiddetli bir saldırı başlatırdı. kanatlarından saldırıya uğrayan ve arabalardan bombalanıp duran düşman daha fazla direnç gösteremezdi. geri çekilmek zorunda kalır ve bunu yaparken de savaş alanından kolayca kaçamayacak durumda olan ağır zırhlarının içinde bozguna uğramış şövalyeleri geride bırakmak zorunda kalırdı. husçular esir almamaları ile ün yaptıkları için düşman orduları çok ağır kayıplar vermişlerdir. ''
  kaynak: vikipedi
  macarlar bu taktiği varna savaşında osmanlı'ya karşı denemişlerdir. osmanlı da çok geçmeden bu taktiği benimsemiş ve 4 yıl sonra 1448 yılında ikinci kosova savaşında ve daha sonraki savaşlarda bu taktiği orduda kullanmıştır.
  ayrıca (bkz: jan hus)
  edit: imla düzeltme vs....
 • ortaçağ'a damgasını vurmuş ağır süvarinin karizmasının sarsıldığı; ateşli silah ve ağır piyadenin uyumlu çalışmasının ise öneminin arttığını gözlemlediğimiz bir taktik.

  hafif süvari, hafif piyade, obüs gibi yenilikler ve bu yeniliklerin savaş alanına uygun doktrinlerle sokulmasına ön ayak olmuş bir taktiktir aynı zamanda.