şükela:  tümü | bugün
 • fiyat performans acisindan en iyisi shiga kentinden cikmis omi-gyu'dur.
  *ing. omi beef

  (arkadasim toptancisi, hakkinda yorum yapabilecek kadar cok yedim.)

  "bira icirip mesaj yapiyorlar. o yuzden pahaliymis" tamamen uydurmadir.
  oncelikle, bu dedikodu kobe beef hakkinda yapiliyordu, basligimiz ise wagyu.

  ayrica bira icirmeleri yem yemeyen ineklerin aldiklari besinleri dengelemek icin, masaj olayi ise <nadiren de olsa> cayirlikta dolasmayan inekleri gevsetmek icin yapiliyormus.
  ve bu iki olayin da etin lezzetine veya marble dokusuna katkisi yok.
 • bir sığır türüdür. ilgili sığırın etini tanımlamak için de kullanılan isimdir aynı zamanda.

  avusturalya wagyu'sunun (ne demekse) bile fillet'si inanılmaz lezzetlidir. yediğim en pahalı ama açık ara en lezzetli şeydir. bakınız "ettir" demiyorum, "şeydir" diyorum. ilk lokmayı alınca hüngür hüngür ağlamaya başladım, zor sakinleştirdiler.

  (bkz: medium rare)
 • sabahtan beri tutulup videolarını izlediğimiz carnivoreluğun son mertebesi. vejeteryanları utandıracak bir sevgi besliyoruz, para denkleştiriyoruz, ölmeden yiyeceğiz.
 • wa (japon) gyu (inek)

  japon sığırı anlamındadır.

  etindeki doymamis yaglarin dogmus yaglara orani diger cins irklara gore yuksek oldugundan epey yagli ancak bir o kadar da lezzetli bir et sinifidir.

  ozel cinsler yetistirildigi bolgeye gore isimledirilir ancak asil irklar
  japanese black, japanese brown, japanese polled, japanese shorthorn ve kumamoto reds'dir.
  kobe disinda yetistirildigi bolgeler de hida,tottori, shimane, kumamoto ve kochi'dir.

  kisisel gorusum, kisiden kisiye degisse de, hida gyu kobe'den lezizdir.
 • japonların genetik ön hazırlığa tabi tutarak yetiştirdikleri ve son derece yağlı sığırlar. japonya’da yetiştirildikleri bölgelere göre aldıkları isim değişiyor. yetiştirilmeleri döneminde gösterilen titizlik sayesinde japonlar biftek piyasasında bir numara durumundalar. wagyu sığırları günlerini masaj yaptırarak ve bira içerek geçiriyorlar. bu sayede olabildiğince yağlı ve sulu bifteklere sahip hayvanlara dönüşüyorlar. tabii ki en pahalı bifteklere de.
 • ozellikle avrupa ve amerika'daki pek cok steakhouse'da normal sigir etini ve siyah truf'u biraraya getirip wagyu-truf diye itelemeye calisiyorlar.
 • bira ilen beslenen, tadına doyum olmayan sukela et. ascilar, kobe danasini masalarda bulunan ozel bir ocak uzerinde pisirir. oldukca pahalı olması da yemede yanında yat atasozunu akıllara getirmektedir.

  (bkz: kobe danasi)
 • aşiret ağasının bebesi birtranidigim bunu yemiş çok beğenmiş. avusturalya dan 2 erkek 8 dişi getirtti ne yaptı etti de. sakarya tarafında bir çiftlik kurdu.

  hayvanlar tek tek öldüler. sebebi bilinemezdi.

  müthiş bir eti varmış hayvanın hiç yemedim
 • kelime anlamı "japon sığırı" olan bir çeşit çok yağlı sığır. soğuk iklimde oldukları ve soğuk diye ahırdan çıkmak istemedikleri için eti süper yağlı ve pahalıdır *.
  bizdeki yağlı koyun eti gibi yağı etten ayırma imkanınız yoktur. yağ etin içine damarlar halinda dağılmıştır. etle bir olmuştur. hayvanda et yerine yağ vardır diyebiliriz.

  resim 1 çok yağlı
  resim 2 burda biraz et de var
  resim 3 komple yağ amk

  bunun özelliği ateşi görür görmez yağını salması ve etin pamuk gibi yumuşacık olmasıdır. lokum gibi olduğundan pişirmeden çiğ olarak bile servis edilebilir.

  muhtemelen hiç yemeden ölürüz.