şükela:  tümü | bugün
  • şu adreste ikamet eden bir web sitesi, daha doğrusu, web sitesi olduğunu düşünmenizi isteyen bir blog. her hafta salı günleri güncellenir, gayet eğlenceli yazıları vardır. başlangıç için 7 ways to be insufferable on facebook ve procrastination hakkındaki makaleleri (1, 2) tavsiyemdir.
  • çok sevdiğim bir web sitesi. admin procrastination yapmamı engellemek için üşenmeyip mail atıyor "nooldu bizim tez işi" diye. canım ya.

buraya da yazdık ama popüler olmaz inş. öyle kendi halinde bir blogdu aslında burası. bakmayın bakmayın.
  • yapay zeka hakkındaki kapsamlı ve çarpıcı yazı dizisi artificial intelligence revolution ile duyduğum, daha sonra elon musk'ı anlatan yeni yazı dizisiyle iyice hastası olduğum akıl fikir blog'u. daha çok bilim, teknik ve yeni teknolojiler hakkındaki yazıları ile ilgimi çektiler ama felsefi konulara da girdiklerini görüyorum. dünyanın nereye gittiğini merak edenlerdenseniz, kesinlikle ara sıra uğramak gereken sitelerden biri bu.
  • elon musk ile alakalı serinin ilk parçasının türkçe çevirisine şuradan ulaşılabilir.
  • fermi paradoksu ve ışid ile ilgili yazılarını satır satır okudum. müthiş bir içeriğe sahip. facebook, twittter her yerden takibe aldım.
  • son zamanlarda rastladığım en uzun ve içi dolu yazıları okuduğum über blogumsu.

herhangi bir yazıda related post ve further reading vs. adı altında verdiği linklerle birlikte linkten linke/düşünceden düşünceye koşmanız mümkündür. ayrıca procrastination ve elon muskla olan yazılarıda pek bir şükeladır. severek takip ediyoruz.

fakat söylemeden geçemeyeceğim en son okuduğum religion for the nonreligious yazısı insanın ufkunu rahat bir 3-5 katına çıkarmakta. biraz uzun ama okuduğunuza kesinlikle değecektir.
  • bilgi dolu ve uzun uzun okumalık yazılar içeren müthiş bir blog. bir post'unu okumak devamındaki referansları inceleme ve konu hakkında daha detaylı araştırma yapma çalışmalarını da içerdiği için saatler alabilmektedir. bu blogta öyle yazılar var ki adeta evladiyelik.

elon musk ile ilgili yazı efsaneler arasında çoktan yerini aldığı için eğlenceli pdf versiyonunu 3 dolara satıyorlar. kur maduru olmasak hiç düşünmeden alırdım.

zaman algısı birçok blogta işlenilen bir konu. ama şimdiye kadar bu perspektiften bakılan bir yazıya rastlamadım. ya benim cahilliğimden ya da bu yazının güzelliğinden.

tim urban daha çok yazsın, biz de daha çok okuyalım.
  • tim urban ın yazarlığını yaptığı yararlı bilgileri ve açıklaması zor konuları eğlenceli karikatürleriyle anlatmaya çalışan ve çok da güzel yapan yararlı bilgiyi paylaşma ve yayma konusunda çok önem arzeden ve daha da çok kişiye ulaşması gereken efsane blog sayfası. bazı yazılarını türkçeye çevirme teşebbüslerine yakında başlayacağım.

elon musk, tesla, spacex, evren, zaman, varoluş, bilinç, erteleme ve bilimum önem arzeden konulardaki yazıları zaman ayırıp gerçekten bilgilenmeye değer (ben hayvanlar gibi yararını görüyorum)
  • elon musk yazıları ile bu blogla tanışan biri olarak why generation y yuppies are unhappy yazısına aşık oldum. her bir makalesi özenle okunmalı.
  • azıcık popülerlik kazandığı an kadayıf olan siteler kervanına katılmıştır maalesef.

wait but why'ı özel kılan şey neydi, çok değişik konular hakkında kısa sürede orta uzunlukta ve oldukça doyurucu içerik üretebilmesiydi.
    tamam yazma sürecinin ne kadar zor olduğunu, öyle sürekli 1-2 haftada müthiş yazılar çıkaramayacağını biliyorum ama arkadaşım; sen bizi 2 ay bekletip sonunda anca 2-3 sayfalık, eski yazılarının yakınından geçmeyecek içeriklerle baş başa bırakıyorsan ortada bir sıkıntı var.

ilk yazılarından beri en severek takip eden kişilerden biriydim herhalde dünyada, önerdiğim arkadaşımın haddi hesabı yoktur ama önce şu elon musk muhabbeti, ardından ted talks olayı başta tim reyiz adına beni oldukça mutlu etse de bu gidişle sitenin felaketi olacak gibi görünüyor.