şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: godotyu beklerken), oy güldüm bi.
  (bkz: samuel beckett)
 • orijinal adı en attendant godot olan samuel beckett piyesi
 • (bkz: waiting game)
 • hayret kimse yazmamış, samuel beckett'in aynı adlı oyunundan uyarlama 2001 tarihli irlanda yapımı bir film mevcut.

  film, tahmin edileceği üzere oyunun birebir uyarlaması. ama tiyatro sahnesinde değil de ıssız ve çorak bir yerde çekilmiş. mekanın verdiği yalnızlık hissinin yanında, seçilen tiplerin sıradışılığı (doğal olarak) ; ufak kamera hareketleri ve hatta gece görüntülerinin yansıtılış biçimi dahi kişiyi etkilemeye kafi. diyaloglar desen zaten absürd...insana boşluktaymış hissi veren bir film. hatta nedensiz bir biçimde yer yer geriyor.

  edit: malum ortamlarda film ve altyazısı kolaylıkla bulunabilir

  http://www.imdb.com/title/tt0276613/
 • o hep bekleyip bekleyip dünyadan çekip gidenlerin yaşayan bizler olduğunu idrak edemeyene absürd gelir, edebilene yaşamın anlamı, öyle derin bir basitlikte eserdir.
 • üniversitede bir yılımı irdeleyerek geçirdiğim yapıt.
  samuel beckett'ın harika bir şekilde yazdığı, insanın okurken veya izlerken yaşadığı etkileyeci bir oyun.
 • “when alan schneider, who was to direct the first american production of waiting for godot, asks beckett who or what was meant by godot, he received the answer, ‘ıf ı knew, ı would have said so in the play’.” (martin esslin the theatre of absurd, 44).

  beckett’ın genel olarak oyunlarında vermek istediği mesaj hayatın monotonluğu ve rutinler üzerinedir. hayatta insanların ne kadar çok sürekli aynı şeyleri yaptığı üzerine dikkat çeker ve eğer insanların inandığı bir şeyler olmasa yaşamanın ne anlamı olduğu üzerine durur: hayatın ve yaşamanın anlamı nedir? beklemek insanların ömürleri boyunca yaptıkları bi eylemdir. kimi zaman beklenenler gerçekleşir, kimi zaman ise gerçekleşmeden yok olur. bazı akademisyenler ise godot’un ölüm olduğunu söyler ama bana göre godot ölüm de değildir. godot gelmeyecektir fakat vlademir ve estragon beklemek zorundadırlar çünkü yaşamak için başka hiçbir nedenleri yok. hayatlarının sonuna kadar birbirlerine mahkum bir şekilde godot’u bekleye mahkumlar. bu yalancı umuda yaşamak için ihtiyaçları var.

  absurd oyunlar aslında hayatın ta kendisidir bana göre. içlerindeki anlam o kadar derin ve gerçekçi ki insanı mutlaka düşünmeye şevk ediyor. o yüzdendir ki absurd tiyatro okumayı en çok sevdiğim drama dalları arasındadır.