şükela:  tümü | bugün
  • marvel evreninde afrika da bulunan ülke. vibranium adındaki ne üdüğü belirsiz madenin bulunduğu tek yerdir. bu maden sayesinde çok zengin olmuşlar, kazandıları parayla da kızlarla gezip tozmak yerine, kendilerini geliştirip dünyanın en ileri teknolojik zımbırtılarını icat eden bi millet haline gelmişlerdir. avengers'ın üyesi olan black panther tarafından yönetilir.
  • bir tür framework. kendi dahilinde gui dizayn aracı, server side kod, client side kod yazabilme ayrıca kendi içinde built-in veritabanı bulundurmakta. en son 8 sürümü çıkmış. [http://www.wakanda.org/ http://www.wakanda.org/]
  • değişik yapıda bir dimitri vegas & like mikeşarkısı. güzel diyemedim, çirkin hiç diyemedim, değişik.
  • marvel'ın "biz dc gibi götten atma yerler değil hakiki şehirler kullanıyoruz" tribinden sonra ilk defa oluşturduğu ve sonrası da gelen afrika'daki farazi ülke. zaten faraziliğin de bokunu çıkarmışlardır. vibranyum madenlerine sahip wakanda özgür ve bağımsız bir ülkedir. kendi madenini kendi çıkarır, işler ve satar. dünya'nın en zengin ülkesidir. yani elmas yataklarıyla ünlü bir sierra leone'nin de normalde böyle olması lazımdı ama kısmet değilmiş demek ki.

her neyse, bu ülke enteresan bir absürtlüğe sahiptir. hayvani şekilde zengindir. garip garip binaları, teknolojisi vardır. afrika'da bir tokyo gibidir yani. teknolojik ve heybetli gökdelenlerle ve binalarla doludur. bunların mimarisi biraz antik mısır mimarisini çağrıştırır. fakat tüm bu kapital düzene ve beyaz yakalığa rağmen wakanda halkı kabile hayatı yaşar. kabile kültüründen taviz vermez. ülkeyi bir kraliyet ailesi yönetir. demokrasi yoktur mutlak monarşi vardır. liderlerine black panther denir. ancak marvel evrenindeki en bilindik black panther t'challa olduğu için sanki tek oymuş gibi görünür. halbuki öyle değildir.

black panther mevzusu, wakanda'yı yönetecek adama bir dizi sınav yapma ve bu sınavları layığıyla geçme sonrası verilir. t'challa bu sınavları başta geçememiştir. amcası black panther olmuş o ise sonradan bu ünvanı alabilmiştir. zorlu dövüş ve avcılık sınavlarından sonra black panther olan t'challa'ya black panther olma ödülü olarak da özel bir sıvı içirilmiş, insan üstü hız ve kuvvete kavuşmuştur. t'challa yani black panther marvel'ın ilk siyahi süper kahramandır.(1966) ve x-men ekibinden storm ile bir süre sevgili olmuş, bu maceradan da embesil bir çocukları dünyaya gelmiştir.*
  • bunun olduğu dünyada avrupalılar afrikayı parça parça bölüşürken wakanda "dağılın lan" dememiş midir bilmiyorum. ha belki sonradan böyle zengin ve güçlü olmuşlardır.

kolonicilik en büyük insanlık ayıbı lan.
  • milli marsi kara panter şarapçı panter olan ulke
  • (bkz: zamunda)
  • adresinden ulaşılabilen application development platform'u
  • bu ismi nerede görsem omuzlarım istemsizce hafif hafif aşağı yukarı oynuyor.
  • ludwig göransson‘un black panther için bestelediği gaza getiren eser. dinlerken “wakanda forever!” diye bağırarak selamımı da veriyorum mutlaka.