• (bkz: wake up neo)
  • internet üzerinden gerçekleştirmek için firewall/router/modem ayarlarınızda wol paketi göndereceğiniz portu (ör: 9) 10.255.255.255 ( modemin ip si 10.x.x.x ve subnet 255.0.0.0 olduğu varsayılırsa) adresine yönlendirmeniz gerekir.

daha sonra http://www.dslreports.com/wakeup adresinden yada wol paketi gönderen programlar ile bilgisayarınızı uyandırabilirsiniz.

(bkz: super olay)
  • bir mainboard marifeti olmakla beraber wake on ring ozelliginde modemle yapilan $eyin ethernet karti versionudur. ethernet kartina gelen aloo hu$$ sinyaliyle hayat bulma aksiyonudur. toplumu yalana yanli$a yonlendirmeyelim.
  • android için wol wake on lan wan uygulamasını kullandığım, ağınızdan veya dışarıdan internet üzerinden bilgisayarınızı açmanızı sağlayan teknoloji.

bir çok alternatif var tabii ki ama ben bu uygulamayı kullanıyorum. oldukça basit ama işini layıkıyla yerine getiren bir uygulama. artık nerede olursam olayım telefondan bilgisayarımı açıp, teamviewer sayesinde de istediğimi yapıp kapatabiliyorum. teknoloji güzel şey.
  • yaklaşık 10 yıl önce tanıştığım teknoloji.

o yıllarda bilgi işlem olarak görev yaptığım için donanımla çok haşır neşirdim. bir gün nette dolanırken nedir ne değildir diye araştırmayı yapıp denemeye karar verdim.

o zamanki anakartlarda hem bios hem windows'ta belli başlı ayarlar yapmak gerekiyordu. aynı network'te bir bilgisayardan başka bir bilgisayarı açmayı başardım.
    bu işlem çok zor değildi.

ancak iş başka bir ağdan denemeye geldiğinde çetrefilli bir hal alıyordu.
    (bkz: wake on wan)

amacım şuydu: işteyken evdeki bilgisayarımı açar bir şey indireceksem indirir veya bir dosyaya erişmek istersem alır sonra bilgisayarı kapatırım, böylece elektrikten tasarruf etmiş olurum.

direkt modemden port açarak 1-2 kez başarılı olsam da bir süre sonra çalışmıyordu.
    akşam denediğimde çalışan şey sabah denediğimde olmuyordu, modem, mac ve ip eşleşmesini unutuyordu, ip binding için araştırma yaptım ama beceremedim.

velhasıl bu zamana kadar ara ara bu sevdam nüksetse de bir türlü başarılı olamadım.

ta ki 2 haftaya önceye kadar.

öncelikle keenetic omni dsl isminde yakışıklı bir modem aldım. asıl olay tamamen bu modemde.
    bu segmentte benzer modemlerde de -yeni modeller- bu aşağıdaki özellikler var bildiğim kadarıyla.

bu modemin akıllı telefonlar için uygulaması mevcut ve cihaz listesinden istediğiniz cihaza wol yapabiliyorsunuz. buraya kadar basit. peki açtığınız bilgisayara nasıl bağlanacaksınız? ya port yönlendirmesi yapacaksınız (vdsl hizmeti alanlar cgnat varsa port yönlendirmesi için statik ıp lazım veya bir diğer yöntem için dm'den yürüyün anlatıyım) ya da modeme vpn server kurup bağlanacaksınız.

vpn için (cgnat varsa tek seçenek sstp) bir çok protokol var, en mantıklısı l2tp/ıpsec çünkü hem ios/android hem de windows desteği var. open vpn de olabilir ancak kurulumu biraz karışık.

coronadan dolayı evde olduğum şu günlerde yaklaşık 10 kez denedim hepsinde çalıştı.

sormak istediğin bir şey olursa adresi biliyosun ya kapı ya balkondayım.

keenetic ios uygulaması ile wol:
    görsel
  • anakarttan ilgili opsiyonu enable edince lan'dan açabiliyorsunuz bilgisayarı. wake on ring var bi de ki birçok şehir efsanesinin çıkışından sorumludur. ben wake on lan'ı daa çok severim ama hep, dile daha hoş oturuyo, yoksa kullandığım ettiğimden deil
  • evdeyiz , mobil bağlantımız da mevcut ancak iş yerindeki bilgisayar kapalı ve çok acil bir belgeye ihtiyacınız var ve iş yerine o kadar yol gitmekte istemiyorsunuz veya gidemeyecek kadar uzaktasınız. işte bu durumda yapacak bir şey yok :) gidip o belgeyi almak için o yola katlanacaksınız maalesef, ancak bir daha ki sefere katlanmamak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

tanım: kapalı olan uzak bilgisayarınızı uyandırıp, uzaktan bağlantı ile işlerinizi halletme programı.
  • (bkz: skynet)
  • (bkz: magic packet)

"the magic packet is a broadcast frame containing anywhere within its payload 6 bytes of all 255 (ff ff ff ff ff ff in hexadecimal), followed by sixteen repetitions of the target computer's 48-bit mac address, for a total of 102 bytes."

http://en.wikipedia.org/…i/wake-on-lan#magic_packet
  • bu bios özelliğini, router'ınızı ayarlayarak http://www.wakeonlan.org/ adresinde bulabileceğiniz java midleti ile, java destekli cep telefonunuzdan tetikleyebilirsiniz. bu şekilde, remote desktop için kullandığınız bilgisayarınızı istediğiniz zaman açıp kapatabilir, bilgisayarı açık bırakmak zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap