• insanı ortada hiç bi şey yokken bir anda neşeye boğan dire straits şaheseri. rock n' roll bu değilse nedir yani.
  • introsunun çok iğrenç bir remix i, vaktinde trt'de yayınlanan, çok uyuz, çok sinir bozucu bir çocuk programının jenerik müziğiydi. programda çocuklar, iki gruba ayrılmışlar, birbirinden saçma yarışmalar yapıyorlardı. berbattı gerçekten.

yıllardır benim de aklıma bu şarkıyı duyuğum anda trt'deki o program gelir ve nedensiz yere sinirlenirim. allah kahretsin o çocuk programını.
  • live versiyonu da dinlenmesi gereken, muhteşem dire straits klasiği.
  • hayatımın şarkısıdır.

şöyle ki; benim walk of life ile tanışmam çok uzun yıllar öncesine denk gelir. trt'nin tek kanal olduğu ve yayının öğlen 2'de başladığı zamanlara. o yıllarda ufağım tabi 4 en fazla 5 yaşında falandım. televizyonda walk of life'ın klibini görmüştüm, tutulmuş gözlerimi ayıramamıştım şarkı bitene kadar. sonra aradan zaman geçti ilkokul, orta okul falan bitti.

ama düşün ki çocuk zihninde yer etmiş bir şarkıyı arıyorsun. kim söyledi?, şarkının ismi neydi? şeklinde kafanda deli sorularla. zaman su gibi aktı ve ben hep o şarkıyı aradım. ta ki lise 2'de eve bilgisayar alınana kadar. hani şu windows 95'te terminal ekranından 56k modemle internete bağlanıp, 3 kb. hızla mp3 indirdiğimizde mutlu olduğumuz zamanlara denk geliyor.*

yine birgün internette deli gibi walk of life'ı ararken bir sitede dire straits'e denk geldim. neden bilmiyorum ama isim ilgimi çekmişti ve tek tek mp3'lerini indirmeye başlamıştım. ve mutlu son. walk of life'ın winamp'ta çalmaya başladığı an. 12 senelik aramamın sonunda kavuşmanın büyük mutluluğu. o gün bu gündür ayrılamam dire straits'ten.

en büyük hayıflanmalarımdan biridir mark knopfler'ın istanbul'da verdiği konsere gidememek...
    (bkz: hayata dair iç burkan detaylar)
  • brothers in arms'da bulunan, aradaki woo-hoo-huuu sesleriyle hatırlanan dire straits şarkısı.

here comes johnny singing oldies, goldies
    be-bop-a-lua, baby what i say
    here comes johnny singing i gotta woman
    down in the tunnels, trying to make it pay
    he got the action, he got the motion
    yeah, the boy can play
    dedication devotion
    turning all the night time into the day

he do the song about the sweet lovin' woman
    he do the song about the knife
    he do the walk, he do the walk of life

here comes johnny and he'll tell you the story
    hand me down mu walkin' shoes
    here come johnny with the power and the glory
    backbeat the talkin' blues
    yeah, the boy can play
    dedication devotion

he do the song about the sweet lovin' woman
    he do the song about the knife
    he do the walk, he do the walk of life

here comes johnny singing oldies, goldies
    be-bop-a-lula, baby what i say
    here comes johnny singing i gotta woman
    down in the tunnels, trying to make it pay
    yeah the boy can play
    decidation devotion

and after all the violence and double talk
    there's just a song in the trouble and the strife
    you do the walk, you do the walk of life
  • ''ulan bi walk of life dinleyelim, şöyle konser kaydı'' diye içimden geçirip çalmaya başladıktan hemen sonra başlıklar arasında adına rastlayışımı ilahi bir işaret olarak algılayıp düğünümde çalmaya karar verdiğim dire straits parçası.
  • boyle abuk subuk televizyon programlarinda jenerik muzigi olarak kullanilmasina acayip uyuz oluyorum bu dire straits sarkisinin. pek sevdiklerimdendir. yas yirmi civari. cevremdeki herkes de hasta oldugumu bilirdi bu sarkiya. su anda sular altinda olan bir otelde muzik yapan bir muzisyen vardi. benim harika arkadaslarim tuyo vermisler bu hos adama. yemek salonuna adimimi attigim anda calinan muzik kesiliyor ve walk of lifee donuyor. yaklasik iki hafta boyle oldu. hosuma gitmedi degil tabi ki ama bu klasik kiz tavlama yontemleri bana sokmez, sokmedi de. gecen sene gelikte gordum kendisini. uzaktan bakistik. onbes sene olmus ama unutmamis ki cok dikkatli ve anlamli bakiyordu. evine gidince ya da o aksam programi varsa bu sarkiyi caldigindan adim kadar eminim. neyse nerelere gittik be sozluk bi sarkiyla. simdi dinleyeyim bari.
  • seratonin - endorfin salgılatıcı, enerji şeysi bir şarkıdır..
  • böyle müthiş bir şarkı için ikinci sayfa bile olmaması acaip şaşırtıyor beni.

hiç mi canı sıkkın iken dinleyip kendine gelen, sabah kalkınca dinleyip güne güzel başlayanınız yok ? ya da hepinizin hayatı cillop mu lan yoksa ?
  • yıllardır trt'deki spor görüntülerinin arka planında dinleyipte dire straits şaheseri olduğunu yeni öğrenmekten utanç duyduğum şarkı.
    (bkz: gün geçmiyor ki insan yeni bişey öğrenmesin)
hesabın var mı? giriş yap